lcd 2x yardım

Başlatan garip_c, 21 Ocak 2012, 16:50:48

garip_c

slm arkadaşlar hocalarım lcd denemsine başladım..
herşey normal... fakat bir şey sormak istiyorum bir türlü yapamadım.... lcd ekranda yazı yazdırmak dışında lcd üzerindeki kare şeklinde noktaalrı nasıl yazdıra bilirim asci kodu olarak yaptım ama kabul etmiyor kare şeklindeki yeri nasıl yazdıra bilirim

lcd_putc("deneme.") şeklinde yazdırıyorum istediğim kare şeklidneki yeride yazdırmak

Kabil ATICI

Sorduğun sorudan birşey anlayamadım.

LCD üzerindeki herhangi bir karakteri
lcd_putc(0xA1);
şeklinde veya doğrudan onluk değer veya ikilik değer olarak  yazdırabiliyorsun.
Hatta karakter RAM bölümü var burada senin istediğin veya tasarladığını karakteri de yazdırabiliyorsun...
ambar7

vitruvius

Neyi yazdırmak istiyorsunuz anlamadım. ???

ete

$FF yazdırırsan sana kare şeklini verecektir.
lcd_putc(0xFF);

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

garip_c

teşekür ederim hemen denicem farklı şekilleri yazmak için lcd ile ilgili komutları nasıl temin edebilirim... bir  harfte kare var bu kareler nkta ile dolu istediğim bu işte noktaları yazdırmak ok şeklinde mesela kare şeklinde

garip_c

lcd_putc("0xFF"); ŞEKLİNDE DEDENİM KARE YAZMADI 0XFF YAZDI EKRANDA
lcd_putc("      $FF");  ŞEKLİNDE YAZDIM EKRANDA $FF YAZDI

ARKADAŞLAR NASIL BİR KOMUTLA KARE ŞEKLİNDE LCD YE YAZDIRA BİLİRİM VE SAĞ SOL OK ŞEKLİNDE

vitruvius

Alıntı yapılan: garip_c - 21 Ocak 2012, 18:25:40
lcd_putc("0xFF"); ŞEKLİNDE DEDENİM KARE YAZMADI 0XFF YAZDI EKRANDA
lcd_putc("      $FF");  ŞEKLİNDE YAZDIM EKRANDA $FF YAZDI

ARKADAŞLAR NASIL BİR KOMUTLA KARE ŞEKLİNDE LCD YE YAZDIRA BİLİRİM VE SAĞ SOL OK ŞEKLİNDE

lcd_putc(0xFF);

şeklinde, tırnak işaretleri olmadan yazarsanız kare olur. Bu sembollerin bir tablosu var internette bulursam link veririm. Serdar Çiçek'in kitabı varsa oradan da bakabilirsiniz.

vitruvius

Neyse sağ ok ile sol ok'u söyleyeyim diğer semboller için araştırırsınız.

Sağ ok için:

lcd_putc(0x7E);

Sol ok için:

lcd_putc(0x7F);

Kolay gelsin.

vitruvius

Buyrun burada anlatılmış: http://www.mcu-turkey.com/?p=14075

Tablo:

Köşegende üst taraf yüksek, alt taraf düşük 4 bittir. Yani yüksek kısmı alıp xxxx yerine koyun.

garip_c

HA TIRNAK KOYMİCAZ HEMEN DENİYORUM HEMEN

garip_c

lcd_putc(0x7F);   bu kodu nasıl elde ediyoruz anlayamadım özel bir çevirici mi var

vitruvius

7F ikilik tabanda: 01111111'tir. Yani
lcd_putc(0b01111111);
yazsanız da olur. Bu binary değeri de o tablodan dediğim şekilde buluyorsunuz. Kod içinde ister 16'lık tabanda yazın, ister 2'lik.

garip_c

ÇOK KARIŞIK PROGRAM YOKMU ACABA

vitruvius

Ne programı? Tabloda her şey açık bence. İstediğiniz sembolün en yüksek 4 biti ile en düşük 4 bitini bulup kod içinde yazıyorsunuz.

garip_c

YENİYİM DAHA ANLAYAMADIM ÇÖZEMEDİM Kİ ÖRNEK ORDA SOL OK İÇİN NASIL BİR YOL İZLİCEM KAĞIT ÜZERİNE YAZACAM ŞEKİLDE