Titreşim Sensörü

Başlatan vitruvius, 23 Ocak 2012, 01:57:40

vitruvius

Merhabalar, piyasada ne gibi titreşim sensörleri vardır? Bir taşıtta yolculuk anında oluşan titreşimleri ölçmek istiyorum. Teşekkürler.

vitruvius

Teşekkürler bir inceleyeyim. Bunlar kolay bulunuyor mu acaba?

necati

Pioze crystal i sensor olarak kullanabilirsiniz.
Buzzer de kullanilan  metal kısmindan gelen
vibrasyonu kendi frekansinda sinuse çevirir.
2khz civari (oto alarm da kullanmıştim yillar önce)
empedansı yüksektir
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

vitruvius

Bu Sparkfun'lar ya yatay yada dikey eksende algılama yapıyor. Bana 3 eksende algılama yapabilen bir sensör lazım. Yapabilirsem FFT analiz yapacağım. Aramalarımı vibration olarak değil de accelerometers olarak yapsam aynı kapıya çıkar mıyım? Gördüğüm kadarıyla bu tip entegreler çok amaçlı kullanılıyor.

Mesela Analog Devices'ın sitesinde Mems Accelerometers kısmı var. http://www.analog.com/en/mems-sensors/mems-accelerometers/products/index.html#MEMS_Accelerometers Bu output type'daki SPI ne demek oluyor acaba?

Bir de mesela ADIS16228'de "Digital Triaxial Vibration Sensor with FFT Analysis and Storage" diyor. Burada FFT Analysis and Storage'ten kastı nedir acaba?

Teşekkürler.

gambit1244

Alıntı yapılan: vitruvius - 21 Şubat 2012, 23:56:17
Bu Sparkfun'lar ya yatay yada dikey eksende algılama yapıyor. Bana 3 eksende algılama yapabilen bir sensör lazım. Yapabilirsem FFT analiz yapacağım. Aramalarımı vibration olarak değil de accelerometers olarak yapsam aynı kapıya çıkar mıyım? Gördüğüm kadarıyla bu tip entegreler çok amaçlı kullanılıyor.

Mesela Analog Devices'ın sitesinde Mems Accelerometers kısmı var. http://www.analog.com/en/mems-sensors/mems-accelerometers/products/index.html#MEMS_Accelerometers Bu output type'daki SPI ne demek oluyor acaba?

Bir de mesela ADIS16228'de "Digital Triaxial Vibration Sensor with FFT Analysis and Storage" diyor. Burada FFT Analysis and Storage'ten kastı nedir acaba?

Teşekkürler.

ingilizcen varsa işin kolay
seçtiğin mems in datasheetine cok iyi bak
hiç entegreyi alcam diye ugraşma once datasheetlere bak
ne gönderince ne geliyor
data frame leri incele
sonra spi dan göndermek kolay bir pic ile..
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.