RF modülleri ve Birkaç Soru

Başlatan ehliseyf, 23 Ocak 2012, 15:44:25

ehliseyf

RF modüller ile çalışmış olan arkadaşlara birkaç sorum olacak.

RF modül en az kaç volt ile beslenmelidir.Besleme voltajının düşüklüğü yüksekliği konusunda ne gibi sıkıntılar oluşabilir.
boyutları küçük 5 V piller mevcutmu?

1.5 voltluk saat pillerini 5 volta çıkartabilirmiyiz ? Böyle bir yöntem var mı ? bataryanın uzun ömürlü olmasını da isterim.

alıcı kısmının küçük ve fazla güç harcamamasını istiyorum.

ayrıca antende kullanmadan bu işi yapabilirmiyim ?

uzaklık bir evinde odaları arasında olacak kadar.

iletilmek istenen bilgi sık sık değil dakikada 1 defa 2 defa 8 bitlik bilgi olabilir.Sadece led yakabilirim.

RF modüllerin uyku modu var mı ?

Code'm mu oturturum !

Kabil ATICI

vericileri 3V civarıda çalışanı var ama alıcılar biraz daha yüksek.

1.5 pilleri 5V gelirime anahtarlamalı güç kaynağı denen yöntemlerle çıkarabilirsin. Ama kullanım ömrüne göre çok kısa olur. Sonuçta devrenin istediği gücü sağlamak zorundasın. Devrenin istediğinden daha düşük  güç verirsen devren saçmalayabilir.

Anteni kıvırımlı yapabilirsin.

Teorik olarak vericinin hangi durumda güç harcadığına,  büyük ihtimalle (1 veya 0) bir seviyede daha güç harcar. Vericini o seviyede tutarsın. Alıcı için bir şey diyemem...

Saat pillerinin böyle proje için verimli olacağını sanmıyorum.  Daha yüksek güçlü (3V'luk) bilgisayar pilleri bile yeterli olmayabilir.
ambar7

ehliseyf

bilgisayar pilleri belki işimi görebilir. 3.3 Volt ile besleyebilecegim bir pic seçebilirsem.
devreyi tasarlamam gereken alan ufak olmak zorunda.
anten ile ilgi açıklamanızı biraz ayrıntı ile anlatabilir misiniz ?

Elimdeki modüller şuan netten resimlerini bulduğum kadarıyla bu ikisi .

google arama motoruna rxb1  ve txc1 yazdığımda  bulduğum sonuçlar.

http://media.ebcu.com/product/imgage/Toys/2010110323/5eaae8fa51dbfb11a6b84d8f4638a520.jpg

http://www.surplustronics.co.nz/shop/productimages/RFC1.jpg

Code'm mu oturturum !

Kabil ATICI

hiç kablosuz fare açtın mı? Anteni çerçeve şeklinde kart üzerina basılmış bobin gibi görünür.

Cep telefonlarında eskiden kocaman antenler vardı, bu antenler artık karta gömüldüğü için antensiz görünüyor.

Bazı telsizlerde anten tıpkı yay gibi sarılıdır. Bu da anten kapladığı hacmi kısaltır.

Belki filmlerde görmüşsündür anten bir karkas yüzey üzerine içeri doğru daralan spiral şeklindedir.
ambar7

ehliseyf

peki bunu satan bir yer varmı ne diye aramak lazım.Tarif ettiğin şekli biliyorum.Daha önce kendim sarmıştım onlara benzer ama.hazır varsa daha iyi olur.
Code'm mu oturturum !

bymrz

RF Ic olarak : nrf905, CC1100/CC1101 gibi komponentleri araştır.
Anten mevzusunda da "balun antenna" konusunu araştır...

izzethoca

piyasada bulacağın rf modüllerde vericiye  ne kadar yüksek gerilim verirsen (max 12v ) o derece iyi oluyor 9v da vericiye anten dahi takmadan 20m civarında çektiğini gördüm alıcıyı 5v kullan

cagrisma

piyasada kullanacagin basit alici verici modullerde genllikle dahili regulator olmadigi icin voltaj dalgalanmasinda cok kolay etkilenirler. sonucları bile farkli gosterbilir.
genelde ya ist'de karakoymuydu nersi ise orda satilan moduller ile udeanin modulleri(ARX34 ve ATX34) kullaniliyor.

Once kisa mesafede calistir bence daha sonra mesafeye gore antenin etkisine bak ve gerekli ise kulla, ben udeaninkileri ev icinde antensiz iki oda arasi calisiyordu

ehliseyf

Anten olarak plaketin üstüne çizilmiş anten işimizi görürmü acaba.böyle dalgalandırılmış sekilde çizsek.(Bunu denerim)

pil olarak biz çözüm bulamadım henüz.Şimdi modüllerle denemelere başlayacağım.

CCS C kullanıp sadece led yakıp söndüreyim.
Code'm mu oturturum !