A/D çevrim süreci parça parça tamamlanabilir mi?

Başlatan FUNKY, 24 Ocak 2012, 16:51:10

FUNKY

merhabalar 
çevrimi başlatmak için
''
ADCON.0=1
DelayUS 20
GO_DONE =1
While GO_DONE=1 :Wend
veri= ADRESL''

kodları yazıyorum .. sorum şu olacak

bu süreç içerisinde  başka bir Bit kontrolu yapabilirmiyim   mesela  Timer sayacına  xx oldumu diye bakabilirmiyim veya   şart koyabilirmiyim çevrimi durdurup diğer komutu çalıştırmak için. kısaca çevrim süreci parça parça tamamlanabilir mi?

şimdiden teşekkürler..

SERRO EFE

Neden bu şekilde çalıştırmak istiyorsunuz. Kullandığınız mcunun datashetini incelerseniz adc çevrimi başlatmak  için çok farklı kesme yöntemlerinin olduğunu göreceksiniz,mesela timer taşması harici kesme gelmesi vb. gibi.
Çevrim tamamlandığında adc kesmesi ile okumayı gerçekleştirirsiniz.

GreeN

Alıntı yapılan: FUNKY - 24 Ocak 2012, 16:51:10
kısaca çevrim süreci parça parça tamamlanabilir mi?

Bu olmaz , ama timer taşmasına bir kesme ayarlarsın sen adc'yi beklerken timer taşarsa kesmedeki kodları icra edebilirsin. Döndüğünde adc hala bekliyor olabilir yada çoktan çevrim bitmiş olabilir.
Terörü Lanetliyoruz.

FUNKY

cevaplar için teşekkürler.. 877 ile çalışıyorum  şu an  sadece deneme amaçlı . merak etmiştim.....

50khz kare dalga ile   bir verici ve yansımasını  alan bir algılayıcıyla  sinyal  yansıması kontrol edeyim dersem   kesme içerisinde  50khz peryod 20us ve  t-on süresi 10us düşünürsek   vericiyi aktif edip alt komutta alıcıdan analog yansımayı kontrol etmem için 10us de bu işi bitirmem lazım   877 için 20us  çevrim zamanı  düşünürsek  bu olmayacak demektir.mesafe ölçme devrelerini incelesem iyi olacak ....

fahri-

adc kullanırken çevrim süresine senin müdahalen olmaz. bu sürenin data sheetde hesapları var. sen adc çevrimini başlattıktan sonra istediğin işi yap. sonra gel adc değerine bak. ancak yaptığın iş adc için gerekli süreden kısa olmamalı.

Hattusa

Alıntı yapılan: FUNKY - 24 Ocak 2012, 18:08:14
cevaplar için teşekkürler.. 877 ile çalışıyorum  şu an  sadece deneme amaçlı . merak etmiştim.....

50khz kare dalga ile   bir verici ve yansımasını  alan bir algılayıcıyla  sinyal  yansıması kontrol edeyim dersem   kesme içerisinde  50khz peryod 20us ve  t-on süresi 10us düşünürsek   vericiyi aktif edip alt komutta alıcıdan analog yansımayı kontrol etmem için 10us de bu işi bitirmem lazım   877 için 20us  çevrim zamanı  düşünürsek  bu olmayacak demektir.mesafe ölçme devrelerini incelesem iyi olacak ....
s.a
ustam özür dileyerek bir öneride bulunsam, madem kontrol etmeniz gereken süre 10uS ve ADC çevrim süreniz 20uS ise siz o 10uS luk sinyalden 1-2uS luk örnek alıp Sample&hold işlemi gerçekleştirseniz işiniz görülmez mi? üstelik S&H işleminden sonra sinyaliniz DC sinyale yakın olacağından ADC ölçümünüz daha az hatalı çıkacaktır. hatta bufferden sonra bir miktar aktfi veya pasif filtre ile sinyalinizi daha da stabil yapabilirsiniz. bunları bu şekilde yazıyorum sebebi buna benzer bir uygulamada bende yaptım. benim uygulamada 200 Hertzlik bir sinyalin belirli bir noktasından 2-3 tane Sample&hold yapıp ADC ölçümü almıştım. gayette güzeldi.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

OG

While GO_DONE=1
'' farklı kontroller
Wend

Bunu yapabilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.