Piyasadan kolay bulabileceğim DARLİNKTON transistor

Başlatan kudretuzuner, 27 Ocak 2012, 19:53:37

kudretuzuner

Merhaba
Bir çalışmamda PIC'e yazılımsal reset attıracağım.İsis simülasyonunda bc 338 iş görüyor ama pratikte (bordta)olmuyor.PIC'i kitliyor.schmitt trigger entegreler oluyor ama tek bir işlem için çok bacaklı entegre kullanmak istemiyorum.Teşekkürler.Not:optocoupler da kullandım ama yavaş kalıyor.Kristal frekansı 4mhz.PC'den PIC'e seri iletim hızı 9600 baud.
Amatör

t2

Yazılımsal reset attıracaksanız transistörle alakası nedir?
Hadi var diyelim, DARLİNKTON  olmasının gereği nedir?
Resetin, transistörün, baudla alakası nedir ?
Devrede komple yanlışlık olabilir. Bc338 pici niye kilitlesin?

kudretuzuner

Merhaba
Pc'den PIC'e yolladığım data ile PORTA'dan BCD kod alıyorum.Bu BCD kodu CD4067'ye verip gelen koda uygun desimal çıkış alıyorum.Bu desimal çıkışlardan biri de transistor beyzine geliyor ve transistoru iletime geçirip MCLR ucunu şaseye çekiyor.Dediğim gibi isiste çalışıyor ama pratikte çalışmıyor.kristal frekansını yazma nedenim transistor iletime geçse bile acaba çevrim hızından dolayı mı kilitleniyor.Ama ofise bugün gidemedim.MCLR'i 1kohm ile besliyorum.10kohm veya daha fazlası ile deneyeceğim.Teşekkürler.
Amatör

Maxim

mclr reset atmak için darlington transistor gereksiz
başka bir sıkıntı vardır

kudretuzuner

Merhaba
Yanıtlarınız için teşekkürler,bordu tekrar kontrol edeyim.
Amatör

t2

Pic canı çektiğinde kendini resetleme kabiliyetine sahip. reset diye bir komut var bununla resetleyebilir. Bu her picde olmayabilir. sizin picde geçerli değilse mclr ucunu çıkışlardan birine bağlayın. pic bunu toprağa çekerse,kendi kendini resetlemiş olur.  mesela portb.1 mclr ucuna bağlıysa,  low portb.1 ile pic resetlenir. Başlangıçta portb.1 ucu giriş halindedir. pic normal çalışırken bu şekilde durmalı.

başka bir reset yöntemi de wdt ile resettir. wdt açıksa ve 18ms ayarlı ise
bekle: 
nop
goto bekle
komutlarıyla 18ms içinde pic kendiliğinden resetlenir.

kudretuzuner

Merhaba
Sorun da burada,+5volt çıkış ile reset atacağım.Daha önceleri bu çıkan +5 volt transistör sürüp röle ile yapıyordum.PIC olaral 16F628 kullanıyorum.
https://rapidshare.com/files/2204063597/reset.rar
Amatör

t2

ozgurkedi

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 27 Ocak 2012, 23:24:44
Merhaba
Yanıtlarınız için teşekkürler,bordu tekrar kontrol edeyim.

reset pini  ile ile  pull up direnci arasına  4148 diyot ekleyin optokuplürü  direkt olarak mclr  pini ile gnd arasına baglayabilirsiniz ,

; buda programın reset vektörüne eklenmeli
call _10saniye_gecikme  ; 10 saniyelik gecikme
goto start  ;ana program rutini

iyi çalışmalar

kudretuzuner

Merhaba
Sorunu,başka bir forumdaki arkadaşın verdiği eleman ile çözdüm.MC34146-MC33146.Konu kapanmıştır.Teşekkürler.
Amatör