role ile 220v sürme devrede kararsızlık YARDIM RİCASI

Başlatan mr_knox, 28 Ocak 2012, 12:26:36

mr_knox

sayın foruım arkadaşlarım sizlere saygılarımı ve şimdiden ilginiz için teşşekkürlerimi sunarım.
aşşağıdaki gibi bir uygulama yaptım.normalde gayet kararlı çalışıyor fakat role açık kontağı üzerinde 220v ac bir kontaktör veya bir 220v ac motor sürmeye çalıştığımda sıksık olmazsada kararsızlık gözleniyor. devre çalışması sizinde anlamış olduğunuz gibi gayet basit örneğin buton--1 e 1 defa basıldığında led yanıyor çıkış--1 deki role çekiyor 2. basılışta led sönüyor ve çıkış--1 deki role de pasif oluyor.
ama yükteyken yani role kontak uçlarına 220 ac yük ler bağlanınca  arada örneğin 3 çıkışta aktifken sadece birini pasif hale getirmek için  herhangi bir butana basıldığında 3 çıkışta pasif hale gelebiliyor buna benzer kararsız davranışlar gösteriyor  anlayacağınız. bu durumda bu kararsızlıklar neden olabilir ve problemleri ortadan kaldırmak için nasıl önlemler alınabilir.? 
devre şeması

kodu
#include <16f84a.h>

#fuses XT

#use delay(clock=4000000)
#use fast_io(a)
#use fast_io(b)

int x;
int y;
int z;

void main()
{ 
   set_tris_a(0X0F);
   set_tris_b(0x00);

basla:
x=0;
y=0;
z=0;
   output_b(0x00);
   delay_ms(500);

sensor:  
if(input(pin_a0))
   { delay_ms(25);
      if(input(pin_a0))
        {goto dongu;
        }
   }
   goto basla;

dongu:

if(input(pin_a1))
   { delay_ms(25);
      if(input(pin_a1))
         {while(input(pin_a1));
         x++;
         if (x>1)x=0;
         if (x==1){output_high(pin_b0);
                   output_high(pin_b4);}
         if (x==0){output_low(pin_b0);
                   output_low(pin_b4);}            

goto sensor;
         }
   }

if(input(pin_a2))
   { delay_ms(25);
      if(input(pin_a2))
         {while(input(pin_a2));
         y++;
         if (y>1)y=0;
         if (y==1){output_high(pin_b1);
                   output_high(pin_b5);}
         if (y==0){output_low(pin_b1);
                   output_low(pin_b5);}            

goto sensor;
         }
   }

if(input(pin_a3))
   { delay_ms(25);
      if(input(pin_a3))
         {while(input(pin_a3));
         z++;
         if (z>1)z=0;
         if (z==1){output_high(pin_b2);
                   output_high(pin_b6);}
         if (z==0){output_low(pin_b2);
                   output_low(pin_b6);}            

goto sensor;
         }
   }

goto sensor;

}

konu ile ilgili bilgi ve tecrübe sahibi üstadların yardımlarını rica ediyorum.

iyi çalışmalar .
kutsal kitapları okuyup anlamayan dindar okuyup anlayan ateist olur.  ( Nikola Tesla )

kudretuzuner

Merhaba
Böyle bir projeyi ben yapsaydım.
1-Röleleri süren transistorların beyzine diyottan sonra 1kohmluk direnç koyardım.
2-Röleleri süren transistorları sadece röle sürmek için kullanırdım(led kullanmazdım)
3-Röle kontakları arasına 470 nf (600volt veya 1000volt)kutupsuz kondansatör koyardım
4-Kesin sonuç ve garanti olması bakımından da PIC'i optocoupler ile tamamen izole ederdim.
Bana göre böyle.Ama sizin devreniz de doğru röle kontaktörleri arasına "spark"önleyecek kondansatörleri koymanız bile işe yarayabilir.
Amatör

Kabil ATICI

eğer sürmeye çalıştığın sistem güçlü ise  işlemcinin üzerinde kararsızlığa yol açabilecek parzitlere sebep olabilir. Bu konuda besleme devresinin çok iyi olması lazım. İşlemcinin yakınına besleme bacakları üzerine 100nF kondansatör koymak yerinde oluyor. Birde besleme için transformatör (9V 1A çıkış verebilecek)kullanıyorsan kaliteli olmasında  fayda var.  Besleme devren üzerindeki elemanlar böyle durumlarda önemli olabiliyor.
ambar7

Lütfi AYYILDIZ

Röle yerine triyak kullan ve triyakı moc3021 ile sür, switch mod besleme devresi kullan, ambar7' nin dediği gibi besleme kısmı önemli..

pisayisi

D4 d6 ve d9 u 2.2 k ile değiştirin , R2 , R4 ve R6 10 k ile değiş. Röleye paralel led devresini kaldır osilasyon riski var. Değişimler hızlı olmadığına göre pic çıkışlarına 10nf paralel bağlayın.
Murat

ayhani

Neden ULN2003 vey ULN2803 kullanmak yerine böyle bir yol seçiyorsunuz. Devreniz hem böyle daha karışık hem daha fazla elemanlı oluyor hemde işçiliğiniz artar.

Kararsızlık için switch mode kaynak kullanın.
Ayrıca besleme girişine ve piclerin +- uçlarına 100nf atın. 100nf aspirin gibi bu devrelerde.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

vatandas30

1-ayhani' ye katılıyorum. uln serisi ile sürersen by-pass diyotu bağlamana gerek kalmaz içinde var. hem devren sade olur.
2- 100 nF kondansatörü plaketin altından direkt picin besleme uçlarına lehimle. buna hayat kurtaran kondansatör de deniliyor, beni çok dertten kurtardı.
3- 100 ohm direnç + 22nF /250 V. kondansatörü seri bağlayıp, röle ile sürdüğün kontaktör veya 220 V. la çalışan her neyse uçlarına paralel bağla.
devreyi değiştiremezsen son 2 adımı uygula. muhtemelen düzelecektir. aynı sorunlar benimde başıma gelmişti bir zamanlar. 

erkan614

opto kullan pic pinlrerini sadece io yap kesinlikle adc ve haberleşme olarak configure etme

erolsar

25 mSn yetmez en az 75 yapın muhtemelen düzelecektir.

Transistor base'lerindeki diodlara gerek yok,yerine  1k base direnci koyulabilir.konmalıdır.

Buton ledleri için ayrıca transistor gerekmez direk butonlarla sürülebilir.Port tasarruf edilir.

Butonlarda Negatif logic kullanılabilir,harware olarak daha basit olur.

Röle devrelerinde ledler röle bobinlerine seri bağlanabilir.

Bütün bunlar devreyi basitleştirecektir.

Sensör nedir,ne için kullanılıyor ?

C bilmiyorum

C'de buton okumanın yolu buysa

bence çok verimsiz

asm'de 20 Mhz picte 25 mSn'yede 125 K program koşturabilirsiniz.

Pic beslemesindeki 100 nF vazgeçilmezdir.

röle kontaklarına paralel bağlanacak snubber lar faydalı olur.

3 röle için uln ye gerek olmayabilir.

OG

@erolsar, diğer mesajları flood (arka arkaya ) değil öncekini editleyerek yazın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erolsar

teşekkürler usulleri pek bilmiyorum.

öğreneceğim.

mr_knox

arkadaşlar yoğun ilgi ve yardımlarınız için çok çok teşşekkür ederim.belirtmiş olduğunuz eklemeleri birazdan uygulamaya geçeceğim.
bu tip ve buna benzer pic kontrollü devre oluşturmak konusunda eh işte seviyesindeyim ama sizinde yardımlarınızla daha iyi duruma geleceğim. yaptığım uygulamaların genelde 220v giriş yapıp roleler üzerindenyine 220v sürme üzerine oluyor. bu durumda siz tecrübeli arkadaşlarında kullandığı en uygun 220v ac/12v dc / 5v dc regüle devresini paylaşabilirmisiniz?

iyi çalışmalar...
kutsal kitapları okuyup anlamayan dindar okuyup anlayan ateist olur.  ( Nikola Tesla )

emirkutlay

Sayın Mr_knox;
Devrenizi gerçekleştirdiniz mi?Bana da sizin gibi devreye ihtiyacım var,Rica etsem paylaşırmısınız.
Link Çalışmıyor.Yardımcı olursanız mutlu edersiniz.Saygılarımla...
e-mailim:emirkutlay@hotmail.com

JOKERAS

Selam;
Bir şema çizdim bu şekilde yaparsanız sorun olmaması gerek.
Bu şekilde bir sorunla yıllar önce karşılaşmıştım bu şekilde sorunu çözmüştüm isterseniz deneyin...
Butonlardan gelen sinyal pullup'tan gnd'a olursa daha iyi olur,klasik ve sağlıklı yöntem bence budur.
Devredeki L1  feritli bobini  çekilecek ampere uygun ya piyasada hazır satılan
bobinlerden yada bir ferit üzerine 8-10 tur sararak mutlaka koyun bu önemli!..
Bu bobin sizin röleniz aktif-deaktif olduğu anda yada şebekedeki dalgalanmaları
soğuracak,sonuçta röle çektiği anda şebekeden çekilen yük bir dalgalanmaya sebep olur.
L2 bobini ise ikinci br filitre işlemi yapacak bu L2 bobini piyasada hazır satılan direnç tipi,
değerleri ohm olarak 10~20 ohm arasında olan bobinlerden kullanılabilir,
Bu bobinde regüle çıkışından çekilebilecek akımların DC üzerinde oluşturacağı pikleri yutacak.
Devreyi  röleler hariç metal bir kutu içerisine alırsanız,röle bobininin boşalması ve röle kontaklarındaki ark büyük oranda radyo dalgası yayar metal kutu-kafes bu dalgaları nötralize derek işlemcinin
çalışma kararını bozamaz.
Devre beslemesini trafo ile yaparsanız trafonun seconderi yerel durumda olacağı için her şartta statik elektrik yüklenmesi doğal bir durumdur onun için ya beslediğiniz kaynağın primer tarafına  yada topraklama hattına yüksek değerli m ohm'lar seviyesinde bir değerle şaseyi irtibatlandrımalısınız,bu bağlantı yerel haldeki devre üzerinde türeyen yada türemiş olan statik elektriği daha doğmadan ya şebekeye yada topraklamaya
gönderecek.Bu önlemleri alıp devrenizi yaparsanız daha iyi olur diye düşünüyorum.

mr_knox

Alıntı yapılan: emirkutlay - 28 Mayıs 2012, 01:03:11
Sayın Mr_knox;
Devrenizi gerçekleştirdiniz mi?Bana da sizin gibi devreye ihtiyacım var,Rica etsem paylaşırmısınız.
Link Çalışmıyor.Yardımcı olursanız mutlu edersiniz.Saygılarımla...
e-mailim:emirkutlay@hotmail.com

evet gerçekleştirdim sorunsuz çalışıyor. zaten konu başında devre şemasını ve kodları paylaşmıştım.
ek olarak pic beslemesine 100nf attım sorunu çözdü.
arkadaşların verdiği bilgiler doğrultusunda daha da kararlı bir devre oluşturabileceğini düşünüyorum.
kolay gelsin iyi çalışmalar...