Ağır İşler için Güç kaynağı

Başlatan Mucit23, 02 Şubat 2012, 00:23:37

Mucit23

Arkadaşlar Ağır işlerde çalışmak üzere 0-30V 20A verebilecek bir güc kayanağı lazım. Güçkaynağı fazla bi hareket etmeyecek yani sabit olacak. Bu yüzden ağırlığı önemli değil. Yani Klasik Sac nüve Trafo kullanmayı düşünüyorum. Asıl Merak ettiğim konu regüle işlemi. Ben regüle işlemini anloğ enteğrelerle değilde PWM yöntemiyle yapabilirmiyim. Şöyleki PWM ile gelirim kısıp arttırabiliyoruz. peki Gelirim kıstığımızda akımda azalma olmaması için neler yapılması gerekir. Yani tamam Elimdeki Trafo 30 V çıkış gelirimde 20A rahatlıkla verebiliyor. Benim amacım çıkış gelirimini 12V düzeylerine düşürdüğümde yine aynı aynı akımı alabiliyorsam daha fazla akım almak istiyorum.
Kısacası sormak gerekirse bu işi kuralına uygun yapmak gerekiyorsa ben ne yapmalıyım? Hangi yöntemleri kullanmalıyım?

Mucit23

Konu güncel arkadaşlar kimsenin fikri yokmu ?

gevv

hocam  tam güç almak için regülede  kullandığınız  güç transistörlerini  uygun hesapta  çoğaltacaksınız  ya da çok güçlü seçeceksiniz 

ama  5...10v  kaybıda  göze almak gerekir   ne adar  transistör  o kadar  kayıp :)

eğer  güç katı desteklerse akımda kayıp olmaz  ama voltaj  kaybı  olacaktır

pwm  yapacaksanız  tl494  sg3525  daha iyi  olur  hatta  anahtarlamalı yaparsınız  ama  n  kanal mosların kaybı  daha çok p  kanal  kullanmanız   daha iyi olur

örnek  vardı  bulabilirsem  konuya  eklerim

pisayisi

lm338 çok kez ele alındı forumda aşağıdaki şemada üst kola bir adet daha lm338 paralel ekleyerek 20 amperlere kadar ayarlı kaynak yapabilirsiniz. Elinizde hazır alçak frekans trafosu varken smps işlerine girmek gereksiz olur. Lineer devrelerde kayıplar fazla ancak daha temiz bir dc alırsınız.
Murat

Mucit23

Alıntı yapılan: gevv - 02 Şubat 2012, 17:21:16
hocam  tam güç almak için regülede  kullandığınız  güç transistörlerini  uygun hesapta  çoğaltacaksınız  ya da çok güçlü seçeceksiniz 

ama  5...10v  kaybıda  göze almak gerekir   ne adar  transistör  o kadar  kayıp :)

eğer  güç katı desteklerse akımda kayıp olmaz  ama voltaj  kaybı  olacaktır

pwm  yapacaksanız  tl494  sg3525  daha iyi  olur  hatta  anahtarlamalı yaparsınız  ama  n  kanal mosların kaybı  daha çok p  kanal  kullanmanız   daha iyi olur

örnek  vardı  bulabilirsem  konuya  eklerim

Aslındaen mantıklısı bu enteğrelerden kullanmak. Bu iş için Tasarlanmışlar zaten. İnternette örnek bağlantı çok çeşitli. Biraz göz gezdireyim.

Mucit23

Şöyle birşey aklıma geldi. Aslında ne zamandır şu PID işine girmek istiyordum.

Ben bu anahtarlama işlemini Uygun Bir Pic ile yapsam, Çıkış gelirimini alıp Geri Besleme olarak kullansam, Daha sonra PID ile çıkış gelirimi sabit tutsam ve Aynı zamanda çıkış gelirimini ve akım değerlerini displaylerle göstersem nasıl olur.
Daha sonra aşırı  akım kontrolü aşırı ısı kontrolü Vs vs eklerim.
Abartımı oluyor ama ne bileyim ne zamandır böyle birşey yapmak istiyorum açıkçası

Yoksa 5-6 adet LM338, bi ampermetre birde voltmetre ile işi bitireyimmi?
Her türlü görüş fikir ve önerilerinize açığım.

iyildirim

Aslında tam da bu işler için üretilmiş SMPS serisi dsPICler var. SMPS serisi düzgün bir dsPIC ve doğru seçilmiş diğer elemanlarla oldukça düzgün bir çalışma çıkarılabilir. Uygulama notlarında çeşitli konfigürasyonlar için örnek uygulamalar mevcut.  PID gibi algoritmalar DSP kütüphanelerinde zaten hazırda var.

f2020-2023, gs502-504 gibi işlemcilerle biraz çalışmışlığım var. Kendi adıma yazılım konusunda elimden geldiğince destek olmaya çalışırım..

Lineer bir devre tercih edilse bile önüne bu tip bir yapı konularak verim arttırılıp, ısıl sorunları minimize etmekte mümkün.

Erol YILMAZ

Bundan birkaç sene önce Constant On Time Regulatorleri ilk gördüğümde bütün PWM regulatorlerin değişeceğini,
sabit frekanslı regulatorlerin arka plana düşeceğini ön görmüştüm.

Özellikle de düşük yükteki yüksek verimleri, hızlı tepkileri ve kolay tasarımlarından ötürü...

Bugün bir çok firma ( National, Analog, TI, Linear vb.) bu ürünleri çıkartmaya başladı...

Örnek olarak:
http://cds.linear.com/docs/Product%20Selector%20Card/2PB_3833.pdf

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm5085.pdf

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm5017.pdf

Fairchild aynı şeye sanırım Quasi Resonant diyor...

Mucit23

Biraz kafam karıştı açıkçası  :o
dsPic lerin örnek uygulamaları var. Biraz çevre uygulamaları inceleyeyim