Devre tasarımında dikkat edilmesi gerekenler

Başlatan skara1214, 03 Şubat 2012, 23:35:30

skara1214

Devre tasarımı konusundaki sorularımı yazıyorum herhangi birisi hakkında fikri olan yada eklemek isteyen olursa  çok sevinirim;
1-devrede 12 voltluk -2A  3 tane motor olduğunu varsayalım + bunu süren pic ve 100 mA lik bir led.Yüksek amperli bir güç kaynağı  kullandığımızı varsayalım(12 volt 10 -15 amper) .12 voltu 7805 yada herhangi bir doğrultucu ile doğrultsak pic+led motorlardan etkilenirmi yoksa motorlar için ayrı bir power supply pic + led için ayrı bir power supply gereklimidir?

2- 7805 için acaba girişe çıkışa ne kadarlık kapasitör kullanmalıyım .Hep 7805 kullandım acaba 2576 2575 yada lm317 gibi regüle entegreleri kullansam nasıl olur?onların kullanımları hakkında önerebileceğinizi trick noktalar varmı?

3-Piclere kristal takarken kristalin kasasını toprakla temas ettirmeliyimiz daha stabil çalışmasını sağlarmı?yada kristallerin daha stabil çalışması için kapasitör takmak v.s dışında başka birşeye dikkat edilmesi gereklimi?

4-ftdi çipi kulanırken kopma v.sye denk gelen oldumu yada neden olur böyle birşey?devrenin reset atmasını önlemek için nelere dikkat etmek gerekli ?12 volt için optocoupler kullanmaya gerek varmıdır?genel olarak devreyi reset atma parazitlerden koruma konusunda nelere dikkat ediyorsunuz?

5-smd lehimlemenin kolay bir yolu varmıdır yoksa pinleri tek tekmi lehimlemek gereklidir?

6- l289 entegresi motor kontrolü için yeterlimidir yani 2-3 sene tık demeden çalışırmı yada lmd18200 entegresi   gibi bir entegreye ihtiyaç varmıdır?Yada sizin önerebileceğiniz daha iyi bir motor sürücü varmıdır?

Şimdilik bu kadar aklıma geldikçe buraya ekleyeceğim.Deneyimlerinizi burada paylaşabilirseniz hem benim için hemde devre tasarımı yapmak isteyen çoğu işin  çok  paydalı olur...

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ahfxg

1) Motor driver'dan ne kadar işlemciyi izole edersen o kadar iyi. Yoksa giriş dalgalanacaktır. Bunu engellemek için girişe uygun kapasiteleri çekinmeden atmak gerekir.
2) Yüksek gerilimler için SMPS+Lineer öneririm, ama işlemciniz için ADC kullanmıyorsanız direk SMPS entegreleri kullan geç. LM317 favorimdir.
3) Gerekli değil. Kristalin görevini etkilemez toprak bağlantısı.
4) Yazılımsal korumalarınızı aldığınızı varsayarak RS232 hattını dış ortamdan izole etmek iyi bir fikir olabilir.
5) Ben önce pad'in birine lehim veriyorum sonrasında parçayı tutturduktan sonra gerisi kolay.
6) Akımına göre değişir. 2A değerleri yüksek değerlerdir. Eğer motorun ileri geri çalışacaksa sadece akım kontrolü vs. yapmayacaksan H-bridge!!!
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

EFESU

motor kalkışında ve yüksek devirlerde yön değişikliğinde PIC reset atacaktır...
1-lm2576 şart
2_motor ları mutlaka PWM ile kontrol etki  kalkşında felan senin  kontrolünde  olsun..
3-yön değişikliği var ise eğer . pwm i kes bir süre sonra yön değiştir..  aynı anda  yaparsan güç kaynağını kısa devre etmiş gibi  olur..
4- l298 ve diğer entegre her bir kanalı 1 amper i geçmez.. n kanal ve p kanal  trasistör  ile yapılmış hbridge devresi işini görür ancak

skara1214

bir iki soru daha aklıma geldi onlarıda paylaşayım. Çift katlı kartlarda delik içi kaplama olsun olmasın alttan üste geçerken dlik açıp araya kablo koyup lehimliyoruz peki bunun bir dezavantajı varmı?yoksa istedigimiz kadar alttan üste üsten alta geçebilirmiyiz?
birde osilatörlü kristaller normal kristallere göre çok daha stabil ama devrede her bir pic için 1 er tane kullanmak mantıksız onun yerine devrenin uygun bir yerine yerleştirip diğer  piclere yolla götürmeyi planlıyorum ama 10-15 cm uzakta kalıyor bir pic sizce uygunmudur 10-15 cm uzağa clocku götürürsem stabilite bozulurmu?bozulmaması için ne yapmam gerekli?

Kabil ATICI

Yüksek güç taşınmayacaksa veya yapılan devre kartı kalitesinde bir sorun yoksa kablo ile taşıma en azından yaptığım uygulamalarda gerek duymadım. Fazla delik açmak kartın mekanik dayanıklılığını düşürür.

Kristal osc için yolu fazla uzatmamak yerinde olur. İşin içine (endüktif, kapasitif, yol direnci ve elektromayetik ışıma gibi)kayıpların yanısıra ek olarak parazitlere karşı duyarlılık artışı olur.

O nedenle bunu tek yolu kart üzerindeki yolu mümkün olduğu kadar kısa tutmaktır. Gerekirse birden fazla osc kullanmak yerinde olabilir.
ambar7

skara1214

devre kartının kalitesi konusundada fr4 makul kalitede   oluyor heralde?ayrıca delik içi kaplama konusunda önerebileceğiniz seyler varmı?devreyi çizerken padleri dahamı büyük çizmeliyim-delik içi kaplamanında kalını incesi v.s si varmıdır?uygunu nedir? siz pad boyutlarını nasıl belirliyorsunuz?80-30 kullanıyorum genelde.

skara1214

konu hala güncel. Diğer sorduklarımada fikir beyan edebilirsiniz.Arkadasımız devrede adc kullanıyorsan l2576 kullanma demişti acaba neden kullansak ne zararı olur?Adc kullanıyorsak ne kullanmamız yerinde olur?

Kabil ATICI

Kullanılan programların seçimlerinde farklılık olabilir. (protel ile)
Entegreler için yuvarlık değilde oval şekil kullanıyorum.  (85milx60mil veya daha büyük) Lehim alanı arttığı için havya ile kart ısıtarak lehimleme olanağı tanıyor. Boyutu baskı  yapacağım yada yaptıracağım yere göre belirliyorum. Kendim yapacaksam lehim adaları ve yolları biraz daha kalın tutarken, kartları dışarı yaptıracaksam lehim adalarını ve yollarını daha küçük tutuyorum. Örneğin normalde yolları 24 mil (mm değil) kullanırken entegre bacakları arasından geçerken bunu 15 mil değerine kadar düşürebiliyorum.

Lehim adaları delikler için 1-0.8mm aralığında (32 mil civarı) kullanırken lehim adası 85mil çapını kullanıyorum. Gerekirse mekanik dayanıklılık gerektiren durumlarda tabii ki lehim adalarını büyütüyorum.

Delik içi kaplamadada aşağı yukarı aynı yöntemi kullanıyorum. Delik içi kaplamada özellikle alt üst arasında geçişlerde kartların yüzlerin birbirine göre göre kayma ihtimaline karşı geçiş noktaları diyelim biraz büyük tutmakta fayda var.

Güç hatlarını 30mil-50mil yerine göre genişlik verebiliyorum.

Kartın kenarlarında GND olarak tanımladiğim bağlantı için geniş bakırlı alanlar bırakıyorum.

Özellikle konnektörler için daha uzun 100milx65mil gibi lehim adaları kullanabiliyorum. (Delik lehim adasının ortasında değil).
ambar7

mezire

"mil" derken areste "th" olarak geçiyor. aynımı oluyor acaba. areste 1mm 40th ye karşılık geliyor

tyildizak

1 mil (thou) = 0.001 inch  (1/1000 inch) ,   yaklaşık 0.025 mm

skara1214

sorularıma devam ediyorum:D. ilk olarak regulator entegrlerinin(lm317 7805 yada l2576)   smdlerini devreye lehimlediğimizde tab diye tabir ettikleri kısmı devrenin topraklamasına lehimliyoruz bu yeterlimi?2 amper 3 amper çekerken sıkıntı olurmu çok ısınırmı? ikinci sorumda motor kullanırken pic reset atıyordu bence elektronikçi arkadasın birisine ne yapayım dediğimde bana  bobin ver 100 mikro henry heralde 2 tane birisini beslemenin + sı ile diperini beslemenin - ile seri bağla keser dedi bu ne derece etkili olur? ama verdiği bobinler 200 ma imiş bunların daha yüksek amperlisini bulabilirmiyim piyasada siz nasıl kullanıyorsunuz?

Kabil ATICI

http://www.direnc.net/BOBINLER,LA_654-2.html
en azından bazı örnekleri var.
Karaköyde daha geniş çeşitleri var.

Regülatörlerde smd kullanmadım. Çoğunlukla soğutucu ile kullanıyorum. Akım 500mA geçmeye başladığı zaman 78xx serisi ısınıyor.
ambar7

skara1214

smd konusundan devam edeyim. Entegrelerin kalıpları datasheette  yazıyor ama direnç ,bobin ,kondansatör ve diyotların kalıplarını nerden bulurum?yani genel olarak kullanılan bu smd malzemelerin kalıplarının olduğu bir liste varmı?diğer bir sorumda areste ve isiste olmayan entegreleri nereden bulurum?nasıl eklerim?Soğutucuların ares kalıplarının nerden bulurum?