Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

ADC Bozuk mu?

Başlatan hazad, 04 Şubat 2012, 20:55:21

fahri-

ben projelerimde 470 ohm bağlıyorum ADC girişine. Şimdiye kadar hiç ADC arızalanmadı.

hazad

bende şiimdi 3ünüde 1K bağladım. PIC'in kendi adc'si belki ondan bir sorun olmuş olabilir herhalde. Arıza 0.7V üstü ölçümlerde veriyordu. Galiba ADC nin içinde ki diyota bişey oldu. Her neyse şuan da normal herşey.

Arkadaşlar ilgilendiğiniz çok teşşekürler arkadaşlar.
Sağolun.

iyi akşamlr

eraygil

çok garip bir çözüm olmuş açıkçası  yada çözüm için ne yapılmış anlamadım  bir mantıksızlık var

hazad

dostum çözüm yok ki PIC'i değiştirdim. Çözüm muallak. Aslında sorun da muallak.

camby

hocam sorunun kaynağını bulmadığınız için tekrarlayabilir. Giriş direnci çok önemli değil , ADC ölçüm süresini uzatır. Giriş gerilimi aralığın dışına sıçramış olabilir , var mı böle bi imkan devrede ?

muhittin_kaplan

müşteride herşey olabilir.

eraygil

kanımca aynı sorun devam edecektir sorunun sebebinin saptanması ve soruna çözüm üretilmesi gerekir

hazad

evet böyle birşey mümkün diyemem ama mümkün değilde diyemem.

PIC ADC'sinde Girişlerde korunma diyotları var. Bu yüksek gerilimi önlüyor. yani 5.6V üstü voltajları engelliyor. Ayrıca bundan önce bende aynı şekilde yine diyot koydum. Girişlerin 5.6V geçmesi mümkün değil. Opamp'ın çıkışıda max 5.4 falan veriyor. 6V Beslemesi var. Belki bu olabilir.

Göz önünde söylediğiniz gibi tek ihtimal bu görülüyor. Opamp'ın gerilimini 5V Düşürsem fena olmaz ama Besleme 5V olunca Opamp'ın yükseltmeside 4.6V geçmiyor o yüzden 6V vermiştim. 0.4V çok önemli değil ama böyle bir sorun olacaksa baya ciddi bir problem.

Neyse Değiştireyim şunu ama yine sorunun bu olmama ihtimalide var:)

Herkese teşekkürler

Kolay gelsin.