Pmos ile Akım Anahtarlama

Başlatan sensorless, 08 Şubat 2012, 18:48:52

sensorless

Merhaba;

Aşağıda çok basit olarak ekte verdiğim isis simulasyonunu gerçekleyemiyorum.

Gate'i  0V 'a çektiğimde oluşan akım mosfet üzerinde ısıya dönüşüyor. Mosfetin VDS voltajı RDS*IDS olması gerekirken 9V civarında oluşuyor. Yük direnci üzerine ise 3V düşüyor.

Oldukça basit olduğunu düşünüyorum ama malesef işin içinden çıkamadım.
Acaba sorun nerededir?
Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

z

Geçen günlerde hemen hemen aynı tip bir soru vardı. Orada güç kaynağı ile MOS arasında kullanılan kablolarda düşen gerilim yanılgıya neden oluyordu.

Şemasını verdiğiniz düzeneği kurup voltmetre problarını doğrudan MOS'un bacaklarına dokundurup voltaja bakın.

Gene aynı şekilde yük direncinin tam uçlarından da bir diğer voltajı okumanız gerekiyor.

Bu iki değerden sonra tekrar konuşmak gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sensorless

Cevabınız için teşekkür ederim.
Konu açmadan önce bir çok mesajı okumaya çalışıyorum. Dediklerinizi bende okudum. Bu yüzden tüm ölçümlerimi direk bacaklardan yaptım.
İki tane mosfeti denememe rağmen ikisindede aynı sorunu yaşıyorum. Gate'i 12V'ye çıkardığımda akımı durdurabiliyorum. Fakat GND yaptığımda mosfet çok ısınıyor.
IRF4905'leri karaköyden tam emin olmamakla beraber 1.5-2tl gibi bir fiyata almıştım. Mosfetlerden şüphelenmeye başladım:)

z

MOS iletimde iken Gate Soruce voltajının kaç volt olduğuna gene de bir bakın. (Tam bacaklardan)

sensorless

Dediğiniz gibi tam bacaklardan ölçüm aldım. Vgs gerilimi yaklaşık olarak -12V.
Halen gate üzerindeki anahtar ile akımı kesebiliyorum.

sensorless

Üzerine soğutucuda bağlamıştım.

z

Kullandığın direnç 2 Ohm değil de 0.2 yada 0.02 ohm olmasın.

sensorless

Direncin değerini 2ohm civarında ölçüyorum. Gerilimi akım sınırlayıcı kaynak ile veriyorum. Çekilen akım ise 2A civarında, kaynakta gerilim düşümü de yok.
İyice meraklanmaya başladım:)

gokhangokcen

hayırlı akşamlar dilerim,
bilmiyorum ne kadar doğru yada yanlıştır ama bence gate uygulanan akım yetersiz kalıyor gibi düşünce var aklımda kullandığın gate deki 10k lık direnç değerini 1k civarlarına çekip bir deneyebilir misiniz? birde p kanal mosların max iletimde çalışması için (-) voltaj ile tetiklenmesi gerektiğini biliyorum simülasyon devresinde gördüğümde ise direkt olarak şase 0volta bağlandığını gördüm yüksek akım anahtarlamarında mos tam olarak iletime geçemeyeceği için rds_on direncinin yüksek kaldığını düşünüyorum.
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

OG

Mosfet den şüphelenebilirsin, son zamanlarda patates çok mal var, orjinal bulmakta güçlük çekiliyor. Burada da bahsettim https://www.picproje.org/index.php/topic,37656.msg274057.html#msg274057
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sensorless

Bende ondan supheleniyorum. Ama suan benim durumumu ozetleyecek olursam benim mosfetin ic direnci sanki 4ohm mus gibi davraniyor. Yarin farnelden aldigim bir kac p mosu test edecegim. Umarim calisirlar. Tesekkur ederim iyi calismalar.

ipek

mini tecrübemi paylaşayım bu güne kadar anahtarlama devrelerinde P tipi de dahil  47 ohm'u geçen uygulama görmedim
gerçek uygulamada fet'in gate'si açık bırakılamaz 10K ile + 12 volta bağlayın bu bekleme durumu olacak fet'in gatesinii 22 yada 47 ohm ile gnd'ye çeki anahtarlayacak

simulasyonlarda ne derece sağlıklı bilemiyorum

sensorless

Merhabalar;
Gate'teki dirence şimdilik takılmak doğru olmaz diye düşünüyorum, çünkü hızlı bir anahtarlama yapmıyorum. Bir kere açılıyor, birdaha kullanıcı ne zaman isterse ozaman kapanacak.

Bugün IRF9310 ile denedim, ne ısınma var ne bir sürpriz:) İç direnci çok düşük olduğu için 10A 'de bile neredeyse soğutucusuz çalışıyor.

Amacım 12VDC sistemin kendi aküsünden veya kendi aküsü biterse sahada başka bir aküden; 8-12A arası devamlı olarak akım çekebilmek. Şuan aynı sistem Finder  Röleler(40.61 - 16A @ 250V) ile çalışıyor fakat hem yer işgal etmesi, hemde 3adet rölenin tetikte durabilmesi için 80mA'e yakın akım çekmesi nedeniyle mosfeti deneyip görmek istedim.

2 tane kaynak ve 1 tane yük bağlandığı taktirde Röle Gibi diğer kaynağa nasıl geçebilirim.  Kaynakların gerilimleri eşit olmayacağı ve yüksek akım geçireceğim için kolay birşey gibi durmuyor.

justice_for_all

IRF9310 entegresini mosfete nasıl bağladınız ? sema varsa ekleyebilirmisiniz ?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

JKramer