microişlemci ile programlayıp 2 çıkış PWM veren entegre var mı?

Başlatan elektroacemi, 10 Şubat 2012, 19:48:07

elektroacemi

microişlemci ile programlayıp 2 çıkış PWM veren entegre var mı? yani darbe boşluk oranını mikroişlemiciden programlıyacağım ve istediğim zaman microişlemci ile değiştireceğim, bu şekilde hazır entegre var mı?

vitruvius

Hocam 16F877 gibi 2 adet pwm çıkışı olan bir pic niye kullanmıyorsunuz acaba?

pwm.c

ECCP donanımına sahip picler gelişmiş pwm seçeneği sunuyor. bunlardan birini kullanabilirsiniz. örneğin 18f1330, 18f1320, 16f690, ...vb.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

elektroacemi

Ben daha önce hiç pıc kullamadım, hep atmega, attiny, 89s52 kullandım, pic alsam PWM mini kolay kullanabilir miyim, birkaç gün içinde çözebilir miyim, türkçe kaynak varmı bunlarla ilgili ?
Ayrıca elimde yükleyici de yok, kolay kullanım adına hangi pic i tavsiye edersiniz ?

EFESU

hocam ATTİNY 2313 PWM  konusuda daha iyi değil mi neden PIC e yöneldiniz
PIC16F876 veya 877  ne yapmak istediğini biraz anlat hocam yardımcı olalım ...

elektroacemi

Programer buldum, Delap Junior Pic Programmer,  fakat kullanımını bilmiyorum
16f877 için derleyici tavsiyeniz var mı?

bir butonla basıp çekeceğim led yanacak, yanıkken bakıp çekince led sonecek, ayrıca bir pwm çıkışı olacak, ledi yakıp söndürdüğüm butona basılı tutarsam PWM çıkışının darbe boşluk oranı değişecek... bu şekilde birşey yapmak istiyorum...

EFESU

tek butonla yapacağız yani beki  butona bastık ... yaktık  diyelim . sonra basılı tuttuk pwm değüiştirdik pwm max  ulaştı geri nasıl alacağız yani pwm boşluğu dediğin şeyui ileri geri nasıl yapacağız tek butonlamı . derdimiz ney bizim.. tek butonla ..

skara1214

basit bir iş gibi görünüyor ccs c ile 2 gününüzü almaz pic877 işinizi rahatlıkla görür
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

elektroacemi

Alıntı yapılan: EFESU - 10 Şubat 2012, 20:48:54
tek butonla yapacağız yani beki  butona bastık ... yaktık  diyelim . sonra basılı tuttuk pwm değüiştirdik pwm max  ulaştı geri nasıl alacağız yani pwm boşluğu dediğin şeyui ileri geri nasıl yapacağız tek butonlamı . derdimiz ney bizim.. tek butonla ..

Lamba sönükken basılı tutarsak darbe süresi artacak, lamba yanıkken basılı tutarsak boşluk süresi artacak...

elektroacemi

Alıntı yapılan: skara1214 - 10 Şubat 2012, 20:51:30
basit bir iş gibi görünüyor ccs c ile 2 gününüzü almaz pic877 işinizi rahatlıkla görür

ccs c ile diğer c nin farkı nedir ?
ben daha önce asm kullandım, ccs c yi 2 günde çözebilir miyim ?

EFESU

elektroacemi

papsukkal

bahsettiğin dimmer galiba. dahası ben dimmerini görmüştüm. aynı zamanda dokunmatik idi. yani lamba anahtarı yerine bir parça alüminyum vardı duvarda. tam sizin bahsettiğiniz şekilde çalışıyordu.

konfigürasyon satırları hariç 5 - 10 satırda halledilebilir ETE hocanın notlarını okuyup pbp ile birkaç saatte yazılabilir. basic, adı üstünde basit.

z

Dokunmatik dimmer icin hazir uretilmis bir cip vardi. Cip markasi aklimda Siemens kalmis.

Bir zamanlar piyasada da bulunan cip asagidaki devrede kullanilan cipmi hatirlamiyorum.

http://www.circuitstoday.com/touch-dimmer-for-lamps
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

asm ile c çok farklı birbirinden ama ccs nin hazır programlarıyla rahatlıkla yaparsın
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz