Bu saatten sonra neden ARM islemcilerle calismaliyiz?

Başlatan bunalmis, 12 Şubat 2012, 02:15:21

z

Alıntı yapılan: uicroarm - 13 Şubat 2012, 13:26:34
Böyle bir ihtiyaç için sana önerim, cortex m3'ü bırak A8 öğren derim ama oda tek kişilik iş değil ama, ekip işi, F4 bile zaman kaybı olur. Tabii 1MB flash'a  const data gömmeyeceksen.

Bu arada 1MB'lık programdan bahsediyorsun, hiç 100KB'lık program yazdın mı? Ben yazmadım en gelişmiş programım 40KB  ve bir trafik kontrol programı.

1 Mbyte lık bir programın illaki 1Mbyte'ının da saf makine kodu olması gerekmiyor. Pek ala % 0.1 i kod, %99.9'u data olan program yazılabilir değilmi?

Büyük rom kapasiteleri sadece kod yerleştirmek için değil. Database de atabilirim, resim de atabilirim. Key de atabilirim. Ses de atabilirim. Melodi de atabilirim. Atabilirim de atabilirim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: bunalmis - 13 Şubat 2012, 16:30:29

1 Mbyte lık bir programın illaki 1Mbyte'ının da saf makine kodu olması gerekmiyor. Pek ala % 0.1 i kod, %99.9'u data olan program yazılabilir değilmi?

Büyük rom kapasiteleri sadece kod yerleştirmek için değil. Database de atabilirim, resim de atabilirim. Key de atabilirim. Ses de atabilirim. Melodi de atabilirim. Atabilirim de atabilirim.

mesela şimdi 4 Mbitlik bir flash kullanıcam ve 64 mhz PIC18 bu işi gayet güzel görecek...
eğer yetecek gibi olmazsa daha seri başka bi mcu bakacam muhtemelen de ST'nin ekonomik bi Cortex M3 ü olacak...

z

Evet bizim 8 bit işlemciye RAM ve ROM eklemek istediğimizde maliyetimiz hangi seviyeye çıkıyor rakam verebilecek varmı?

Kapasiteleri yazmıştım. 1 Mbyte Rom, 64 Kb Ram.  Bir de adı X olan 8 bit işlemci. Tabiki bu işlemci 12F serisi olmayacak.

Bir maliyet çıkartın sonra ARM işlemcilerle mukayeseye devam edelim.

Odtü'lü emekli mühendisimizi de tartışmaya bekliyorum.

Erol YILMAZ

z

1Mbyte Ram 8 Mbit ediyor. 4 Mbyte 0.28$ ise 8 Mbyte 0.3$ olsun.

Bir de Ram fiyatı alalım. Haaa, bu arada önerdiğiniz Rom ve RAM, 1 mikrosaniyede bir adrese erişim yapmamıza izin verecekmi? (1us için bir şart vermiştim çünkü)

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: bunalmis - 13 Şubat 2012, 17:46:42
1Mbyte Ram 8 Mbit ediyor. 4 Mbyte 0.28$ ise 8 Mbyte 0.3$ olsun.

Bir de Ram fiyatı alalım. Haaa, bu arada önerdiğiniz Rom ve RAM, 1 mikrosaniyede bir adrese erişim yapmamıza izin verecekmi? (1us için bir şart vermiştim çünkü)

ses çalıcam ben bu uygulama ile, hızı da yetiyor SPI dan...
1 veya 5 uS olması problem değil...  önemli olan sn de 44100 Byte vermesi :)

SpeedyX

Büyüklere saygımız sonsuz. LPC2468 için tüm interruptları kullanan 122KB temiz kod yazmış birisi olarak diyorum ki projeye göre işlemci seçilir. Her proje her işlemciyle yapılmaz ama başka işlemci bilmediği için tek kartta 7 tane PIC kullanıp proje yapanlar var, onlar yanlış yapıyor :) Bir de C şart!
Şahsen her projede içinde kendi DSP si olan ARM kullanmaktan memnuniyet duyarım ama fiyat en önemli belirleyici etken olduğundan ufak projelerde PIC gibi kolay bulunan işlemci seçmek en mantıklısı. Şu an o ARM ı bulup getirip üretimde kullanmak da işlemci fiyatından ayrı bir masraf gerektiriyor heralde.

z

Ses uygulaması için önemli olmayabilir fakat mukayese yapma açısından daha en başta erişim süresi için 1us şartı getirmiştim.

Bu durumda 0.3$ a istediğimiz hızda erişim sağlayacak rom alamayacağız ne dersin?  100nS erişim süreleri olan paralel interface'e sahip romların fiyatları dudağımı uçuklattı.

Bizim enginar da tartışmaya katılırsa kendisine işlemciler konusunda guruluk yapacağım.

ahfxg

Alıntı yapılan: bunalmis - 13 Şubat 2012, 18:17:25
Bizim enginar da tartışmaya katılırsa kendisine işlemciler konusunda guruluk yapacağım.

Ya karnınız acıktı ya da kafanız iyi sanırım.

// Doğrusu: "engineer"

Bu başlıkta ve diğer yazılarınızı gün içinde üşenmedim okudum. Çıkardığım sonuç şu; siz bir şeyler öğretmeye çalışan AMA dogmalarınıza sıkı sıkı bağlı ve bu dogmalarınızı başkalarına empoze etmeye çalışan birisiniz. Hala benim anlatmak istediğimi anlamadıysanız akıl sağlığınızla ilgili sorunlarınız olduğunu düşünürüm. Ya da bugüne kadar hobiden öteye geçememişsinizdir. Guruluk mu, güldürmeyin insanları.

Konu "iddialı iş ve ARM'ın sektördeki yeri" iken olayı hemen ses tarafına çekmeye çalışıp bakın 8 bitçiler 16 bitçiler hani nerede sizin işlemcileriniz demeye çalışıyorsunuz. Gerçekten politikaya atılmanızı öneririm.

Piyasada biri varsa işlemciye ses gömecek herhalde bu siz olursunuz. ASM ile yazarak doldurursunuz o 1MB alanı artık.

Zaten bu işteki tecrübesizliğinizi diğer yazılardan da gördüm; önce ARM<->ASM demişsiniz, sonra yok arkadaşlar C demişsiniz, şimdide CMSIS tarzı kütüphanelere cephe alıyorsunuz. CMSIS nedir diye geleni de yanlış yönlendireceksiniz.

El insaf, yazık sizi dinleyen, size inanarak işe kalkışanlara.

Sizinle bu konuda tartışmanın başlı başına hata olduğunu anladım ve bunu uzatmak niyetinde değilim.
------------------------------------------------------------
İşin özü doğrusunu söylediğimiz için yine biz suçlu olduk. Beni burada anlayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim, özellikle de uicroarm'a.
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

z

Basligin ilk mesajinda ana dusunce, projeye gore islemci secme fikrini on plana cikartmak değildi. Bu, zaten herkezce bilinen bir durum. Ilk mesajimi okursaniz ne zaman islemci fiyatina kafa takmak gerektigi yaziyor. Fakat bu saatten sonra neden ARM islemcilere gecilmesi gerektigini sayenizde tartisamadik. (Islemci icine ses yada baska bir sinyal gomme fikri abes bir dusunce değil.)

Tecrube ve bilginiz yeterli ise buyurun forumda meydan sizin. Forumda bilginizi konusturup bizlere yol gosterici olun. Ancak...13 Subat itibariyle forumda yazacaginiz teknik soru ve cevaplarinizda hata yapmamaya gayret ediniz.  Zira, yillardir takip ettigim bu forumda vereceginiz yalan yanlis cevaplar olursa asla hosgorulu olmayacagim. Cunku yazinizdaki ignelemelerinizden fazlasiyla rahatsizim.

Benim gibi bir adamin kabalasmasi belki mazur gorulebilir. Fakat sizin gibi bir hanimefendinin(?) kabalasmasi asla.

t2

Bu tartışmaların sebebini anlamak zor değil. Galiba birden fazla öğreten kişi var.  Meydan boş değil , Milleti ne kandırıyorsun, dur sana haddini bildirecem durumları. Belki de teknik konular ağır geldi bu tip eğlenceler daha az yoruyor

fryrmnd

stm32f407 lere ne kadar ses gömülebilir?  8khz de ısd1760 lara 60sn kayıt yapılabiliyor ve fiyat 15-20 lira arası. bu konunun biraz cahiliyim. karşılaştırma açısından sormak istedim.

z

Yahu nerden girdik bu ses kayit ornegine.

STM32F4 islemci icine illaki orneklenmis ses verileri yukleyip daha sonra bunlari gerisin geriye sese cevirmek gibi en ilkel yontemi kullanmak zorunda degilsin. ARM gibi bir ciple  TMS5220 gibi bir cipi emule edebilirsin.

Boyle bir proje, ARM islemcileri diger pisi pisi islemcilerin bir hayli onune  cikartir.

fryrmnd

vallaha hocam ben çipleri pek araştırmadım işte bi ısd1760 kullanmıştım ordan kafama takıldı. mesela hangisini kullanmak avantajlı olur diye.

muhittin_kaplan