18F4620 ICSP PGM pini hakkında.

Başlatan tekosis, 12 Şubat 2012, 23:25:25

tekosis

Selamün aleyküm arkadaşlar. Bir konu hakkında kafam karışıtı. Şu ana kadar ICSP üzerinden 16f877a programladım sıkıntı olmadı(pgm pini boşta). Ancak yapacağım bir devrede 18f4620 kullanacağım. Yaptığım araştırmalara göre programlamayı garantiye almak için(18f4620 için)  PGC, PGD uçlarını sadece ICSP için ayırdım. Mclr, Vcc, Gnd uçlarını ICSP'ye bağladım. Yine araştırmalarımda http://support.melabs.com/content/170-icsp_FP.htm sitesindeki en allttaki şemayı buldum. Birçok kişi yazılarda bu şemayı referans göstermiş. Ancak 18f4620'nin datasheetinde 268. sayfadaki notta "To enter Programming mode, VDD is applied to the PGM pin." - " Programlama moduna girmek için,PGM pinine VDD uygulanır"diyor. İşte kafam bu noktada karıştı. Acaba PGM ucunu boştamı bırakayım, VDD'ye mi yoksa GND'ye mi bağlayayım? Elimde entegre yok, deneme yapabilecek durumda değilim ve baskı devreyi hazırlamam gerekiyor. O yüzden tecrübelerinize başvuruyorum arkadaşlar. İlginize şimdiden teşekkür ederim.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

elektronikhobi

Bence orada sadece düşük gerilimle programlama için bahsetmiş.

16F877A'da olduğu gibi ilgili seri programlama çıkışlarını kullandığın PIC'e göre değiştirerek programlayabileceğini düşünüyorum.