IRLed ve FotoTransistör ile Cisim algılayıcı devresi

Başlatan Mucit23, 17 Şubat 2012, 16:20:55

Mucit23

Şu 38Khz alıcılar çok güzel çalışıyorlar. Picin PWM kanalı ile 38Khz aldım. IR alıcı tam istediğim gibi çalışıyor. Fakat uzun vadede bir problem olurmu bilmiyorum.

pwm.c

Ferhat, sana ek bir tavsiye daha söyleyim oda metal dedektörü.
eğer toplar metal ise şu devre ile sensör kullanmadan algılayabilirsin.
http://www.micro-examples.com/public/microex-navig/doc/076-picodetector.html
kendim test ettim çok güzel çalışıyor. senin işini tam görürmü ondan emin değilim.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Mucit23

malesef toplar metal değil. Öyle olsaydı eğer endüstride kullanılan endüktif sensörlerden var onlardan kullanılı işi bitirirdim. Ama top ahşap olduğu için problem yaratıyor. Bende yine IRled ve foto transistör ile hallletim. Sensörleri yerleştirmek biraz problem oldu. Yani illa birbirlerinin gözlerinin içine bakmaları gerekiyor. Yoksa sorun çıkartıyorlar. Herneyse Başka bir yerde ise daha uzak mesafelerden algılamak için 38Khz IR alıcı ve yine IR led kullanıcam.
İlginç bir durum var.
Şimdi Ben IR ledi  38Khz ile sürüyorum. Ir ledi alıcıya dik açıyla tuttuğum zaman Alıcı ışığı algılayıp çıkışı low yapıyor. Fakat illa ışık dik açıyla düşmesi gerekiyor sensörün üzerine. Yani mesafe önemli değil. Ben 20 cm kadar mesafeden denedim problem yok. IR led alıcıya yandan tutunca yada arkadan tutunca almıyor. Ama mesela bir kumanda getiriyorum . Kumandayı alıcının arkasından bile tutsam yine alıyor sinyali. Bu nasıl iştir anlamadım. Bunun sebebi kumandandan modüleli sinyal gelmesimidir.

pwm.c

1. olasılık, 38khz sinyali sürekli vermemen gerekiyor. modüle halinde vermelisin.
2. olasılık, IR ledlerin yaydığı ışığın belli bir dalga boyu var. bunları satınalırken söylemeleri gerekir. IR sensörün bununla uyumsuz olabilir ve net algılamz.
3. olasılık, IR sensörlerin hepsi 38khz değil. değişik frekasta olanlardanda var. üzerindeki numarasından bakabilirsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Mucit23

Anladım. Bendeki 38Khz üzerinde yazıyor. Bizim burdaki satıcılar da şöyle bir durum var. Bana 38Khz IR alıcı ver dersen yok çekerler. Ama Philips tv alıcısı, Grundig göz ver dersen çıkarır verir adam. Yani biraz eski kafalılar... Modüllerin kaç khz ile çalıştıklarını bilmedikleri gibi dalga boyu felanda onları ilgilendirmez. :D Farklı dünyada yaşıyorlar yani  8) Neyseki ben yazılarını okuyup işime yarıyacak olanları seçiyorum