step motor iki fazlımı?

Başlatan yanlizefe, 17 Şubat 2012, 17:38:36

yanlizefe

6 adet uç çıkan 24v step motordan 3 erli grup halinde 2 grup uçlar çıkmış.Direnç ölçmeyle orta uçlarını belirledim. Bir grupun orta ucuna +24 verip - uç  kenar uçlara değdiğinde aynı yönde dönme oluyor.Bir turu bu şekilde 24 adımda tamamladı.Diğer üçlü grubun orta ucuna +24 bağlayıp - uç kenarlara sırasıyla değdiğinde dönüş yönü ters oluyor.Bu motorun bu şekilde çalışması normalmi? Yani ileri çalışırken bir sargıyı ,Geri çalışırken bir sargıyımı kullanmalıyız.Bu motor ne tip bir step motordur.Üstatların tavsiyelerini bekliyorum.

Tagli

Yaptığını yanlış anlamadıysam ara adımları atlıyorsun ve bence motor biraz da şans eseri çalışıyor. Orta uçlara elektrik verirken, kalan 4 ucu da kullanmalısın. Bu uçları hangi sırayla toprağa çektiğin motorun yönünü belirler. Yani toplam 4 hamlede bir elektriksel adımı tamamlamalısın (ki bu normal 4 adım gibi gözükür). Zaten sıralamayı yanlış yaparsan motorun saçma hareket ettiğini ve yerinde saydığını görürsün. İtiraf etmeliyim ki ben doğru sıralamayı pek kafa yormadan deneme yanılma ile buluyorum.

Bir de tabi yarım adımla sürme yöntemi var. Mantığı benzer ama toplamda 8 hamlede bir elektriksel turu tamamlarsın.
Gökçe Tağlıoğlu

Kabil ATICI

Normal. Orta uçları birleştirir unipolar motor bağlantısını kullanır.   (5 uçlu bağlantı) Genellikle ortak uç +Vcc olmak üzere  diğer bobin uçları anahtarlanarak adım motor dörmesi sağlanır. orta uçların ayrık olması adım motor sürücülerinde bobinlerin orta bağlantıları ile Vcc arasına seri direnç konur, işte bu direncin gücünü düşürmek için ve bazı sürme tekniklerinden dolayı orta bobinler birleştirilmeden de motorlar sunulabilmektedir.
ambar7