ccs c canbus ve interrupt

Başlatan skara1214, 24 Şubat 2012, 12:21:16

skara1214

İlk olarak ccs de canbus yapmış biri varmıdır bu terimleri nasıl kullanıyoruz?Örnek kod verebilecek olan varmı?benim yapmak istediğim sistemde 1 tane master pic ve minimum 3 tane slave pic olacak bu master pic bilgisayar ile usb üstünden haberleşecek diğer piclerlede canbus üzerinden haberleşecek bu sistemi spi ile yaptım çalıştırdım ama yinede içime sinmiyor illede canbus diyorum :) .Ana kontrolcüyle diğer piclerin arası ne kadar mesafeye kadar canbus problemsiz çalışır benim için max 2 metre çok yeterli.(kullandığım picler 33f serisi ve üstünde canbus mevcut).

Bir diğer sorumsa 2 interrruptun çakısması  yani benim timerla kurduğum bir interrupt var ve bu asıl interrruptım.Ama spi yada i2c yada uartında bir interruptı var (priority tanımı tam olarak nerde kullanılır)?İnterrupttayken başka bir interrrupta girmek gibi birşey olabilirmi?ben timer interruptımın hep çalışmasını istiyorum uart interruptındayken bile timer interruptu işini görsün  sonra gene uart interrruptına girsin böyle birşey mümkünmüdür?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

haydarpasamikro

Ben 2 km. 2x1.5mm kablo hattı üzerinde farklı noktalardaki cihazları canbus ile haberleştiriyorum. Yalnız mesafe uzadıkça hızı düşürüyoruz. 15kbit civarı. Ama siziz mesafe 1-2 mt is 1Mbit sıkıntı olmaz. Benim uygulama At89c51cc03 üzerinde.
Bir kesme bitmeden başka kesme cevaplanamaz. Aynı anda oluşması mümkün olsa bile öncelikli olan yürütülür. Diğeri sonra devreye girer. Ancak ARM mikrolarda nested olayı vardır. Kesme sonlanmadan öncelikliye girilebilir.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

skara1214

picle bu interrupt işi olmaz görülen oki.Spi ile 1-2 metrede sıkıntı yaşarmıyım sizce?gürültüden çok etkilenirmi?1-2 metrede kablo etkilenmesin diye power kablolarında kullanılan filtrelerden mi takmak lazım(bu arada o nerde bulunur).Ana picden spi kablosu + güç kabloları götüreceğim.Diğer piclerde step yada dc motor kontrol edecek(motorlar maksimum 3 amper)ne önerirsiniz?

skara1214

ccs ile ilginç bir sorun daha başıma geldi eskiden  4.114 ü rahatlıkla kullanıyordum ama şimdi hex dosyası çıkıyor pickit2 klonu ile yüklüyorum problem yok ama çalışmıyor basit ledi bile yakma kodu çalışmıyor.silip 4.093 ü yüklüyorum çalışıyor fakat unsigned int8 diye sayı tanımlıyorum 126 ya kadar problem yok  127 olmuyor - 127 oluyor .Böyle ilginç sorunları sizde yaşıyormusunuz ?önerebileceğiniz birşey varmı?