Dot Matrix display

Başlatan biteker, 26 Temmuz 2004, 23:35:13

forsa1975

8*48 kayan yazı yaptım. En büyük sorun parlaklık ve titreşim.
Frekans arttığında titreşim azalıyor fakat parlaklıkta azalıyor. (İlk versiyonda pic ve 74hc164 kullandım.Sürücüsüz. Sutunlardaki parlaklık ,sutundaki toplam yanan lede göre değişiyordu. Bc160 ve uln2803 ile bunu hallettim) Bunu önlemenin en iyi yolu daha parlak ledler kullanmak olduğunu düşünüyorum. Karaköy pasajının girişinde sağ tarafta diğer bir girişte ilk dükkanda kayan yazı yapıyorlar. Piyasada gördüğüm en düzgün titreşimsiz yazılar onlar diyebilirim. Onlarda kullandıkları ledleri yada matrixler hakkında bilgi vermediler ve satışını yapmıyorlar.

Bu konuda yardıma ihtiyacı olanlardan biride benim.

Kolay gele....

g6n

merhaba
oncelikle elektronigin sadece dijital tarafini anladigimi soylemek isterim. sizlerinde belirttigi gibi guc kaynagi problemini benim elektronik bilgim yeterli olmadigi icin bende yasadim. Bunlari soylememdeki maksat cozumumu anlatinca ukalalik olarak algilanmamasidir. (sitedeki ilk mesajim :D )
ben bir arkadasin tavsiyesi ile receiverlar icin satilan powerlari ( ~8 milyon)ve 74hc164 kullandim. aynen forsa1975'in dedigi gibi sutunlardaki parlaklik yanan lede gore degisiyordu. buna cozum olarak sutun taramasi yerine satir taramasi yaptim boylelikle her sutunda o an icin tek led yaniyor/yanmiyor oldugundan parlaklik oldukca artti (cok eski imalat led kullanmama ragmen) eski ledleri yeni standart ledler ile degistirince goz kamastirici bir durum ile karsilastim.
yardimci olmak dilegi ile...

forsa1975

Satır tarama ile ilgili çözüm güzel fakat  en az 48  sutun olduğuna göre o kadar portu nerden bulacağım. 8*8 de ii de 8*48 de satırı taramak mümkün olmazki ?

Saygılarımla...

g6n

merhaba Forsa1975
48 sutun icin ayri ayri port'a gerek yok basta soyledigim gibi 74hc164 kulanirsaniz data'yi seri basin daha sonra 7 satiri ayri ayri aktif edin. (+,-,7 satir,clk,data) toplam 9 port kafi olmaktadir. ben 20 karakter display ( 100 sutun)  surdum ve su an calismaktadir.
unutulmamasi gereken konuda karakterleri soldan saga değil assagidan yukariya dogru kodlamaktir.
saygilar.

rr

Mesajlarınızda anlaşıldığı gibi matris bağlı ledler madris tarama sayısınca
ledler üzerine düşen güç düşecektir. parlak ledler kullanılsa bile o ledlerin
matris tarama katsayısı kadar düşük verimde çalışacaktır. Kayan yazı yapmak istedim ama vakit bulamadım. Ledlerin üzerine düşen gücü normal dc gerilimde olduğu düzeye getirmek için düşüncem bu işe daha güçlü driverslere yükleme. Bunun için her matris hücresine 100 nf kondansatör bağlamak.Kondansatör kısa devre gibi davranarak driversten
aşırı akım çekebilir. 2A ....4A gibi. Kondansatör boşalmadan Matris tarayıcımız tekrar kondansatörü doldurur ise kondansatörün boşalma oranı %10 gibi tutulur ise ledlere düşen güc % 90 larda tutulur.Burada tek problem her matris hücresine kondansatör bağlanacağından kondansatörün maliyeti.Deneyecek arkadaşlar  kondansatör maliyeti ve sonuc raporunu yazarsa mem.ol.