ccs c de Versiyondan kaynaklı hatalar

Başlatan skara1214, 27 Şubat 2012, 09:20:51

skara1214

arkadaşlar başıma ilginç bir olay geldi şöyleki v4.093 ü kullanıyordum düzgünce çalışıyordu daha sonra 4.114 ü kurdum oda problemsiz çalışıyordu ama ne olduysa bilmiyorum(virüs programı kurduktan sonra oldu heralde tamda kestiremiyorum) 4.114 ile derlediğim programlar çalışmıyor ama silip 4.093 ü yükleyip derleyince çalışıyor.Virüs programınıda sildim pic programlayıcıyı değiştirdim pickit 2.61 versiyonunu silip yeniden yükledim böyle birşey başına gelen varmı?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Pir-O

Ben V4.107 kullanıyorum baya stabil çalışıyor zaten indirmeden önce de yorumlarda stabil çalıştığı söyleniyordu. En yeni versiyon V4.128 yükledim daha derleme aşamasına gelmeden hata veriyordu ben de V4.107'ye geri döndüm yapacak birşey yok.

skara1214

bende derleme hatası yok güzelce hex oluşturuyor pice yazıyorum ondada sıkıntı yok ama pic tepki vermiyor.4.114 çalışıyordu sonradan çalışmaz oldu anlamadım vaziyeti 4.093 yükleyince kısmen çalışıyor 

pwm.c

4.114 bendede kuruluydu ama lcd kütübhanesinde sorun vardı. bazı satırların silinmesi gerekiyordu. bende sildim. sonra 4.128 e yükselttim. baktımki lcd kütübhanesi değişmiş ve sorunu düzeltmişler. daha sonra başka bir yazılım derlediğimde elimdeki lcd ekrandan görüntü alamadım. ne olmuş olabilir diye lcd kütübhanesini açıp baktımki eski kütübhane tekrar görünüyor ama drivers klasöründeki lcd.c ile aynı değil. dosya yolunu kotrol ediyorum aynı. eski değiştirdiğim dosya tekrar gelmiş nereden geldiyse. edemedimde lcd.c içeriğini notepad++ ile açıp kopyaladım ve pcw editörü ile açtığım lcd kötübhanesine yapıştırıp kaydettim.
ya dosya ismi ve yolu aynı olduğu halde neden faklı içerik görünüyor anlayamadım. belki senin kütübhanelerdede aynı sorun olmuş olabilir. silme işlemini çok iyi yap. program files ve kayıt defterinden bile kaldırıp dene bakalım.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

skara1214

hocam derleme işlemi v.s hepsi tamam hexide atıyor ama hiç hareket yok yani sadece a0 pinini toggle yapmaya çalışıyorum önceden çalışıyordu bu meret 4.114 ne olduysa çalışmayı bıraktı. şimdi 4.107 yi denedim çalışıyor bunla idare ediyorum şimdilik ama sıkıntının nerden kaynaklandığını gerçekten merak ediyorum

pwm.c

tamam işte... bendede hex dosyası oluşuyor ve derlemede hata mesajı almıyorum ama pice hex yükleyip çalıştırınca problem oldu.
sana bahsettiğim gibi eski versiyonun kütübhanelerini başka biyerde hafızada saklıyor. neresi bilmiyorum. bunlar silindiyse yeni versiyonun kütübhane dosyaları devreye girmiştir. e bunlarda sorunluysa olan olur. tahminim böyledir.
kısaca özetlemek gerekirse sen 4.114 kullandığında eskiden yüklü olan 4.093 kütübhanelerini saklamış.

ek olarak, sorun yaşadığın komut kısmını ve kullandığın pici belirtirsen bizimde deneme şansımız olur. aksi halde tahmini konuşup birazda atmak zorunda kalıyoruz.

skara1214

pic 33fj128gp802 komutta sadece output_toggle(pin_a0);
hocam peki bende 4.093  çalışıyor eğer 4.114 ü yüklediğimde 4.093 ün dosyalarını alıyorsa nasıl oluyorda çalışmıyor?

pwm.c

gösterdiğin komutları deneyeceğim.
versiyon güncellemesi yaparken sadece hafızada kalan dosyaları alıyor ama bunları nasıl?, ne şekilde? ve nereye? alıyor bilmiyorum. daha önce kullanmış olduğumuz dosyaları kaydediyor olabilir. simdi sürekli sil yükle yapmak istemiyorum. şuanda 4.128 ile idare ediyorum. kütübhane dosyaları her versiyonda farklılık gösteriyor o kesin. birde ccs c derleyicisi bazı ayarları otomatik yapıyor. 33f gibi gelişmiş piclerde bu ayarların bazen ayrıca yapılması gerekebilir.
şimdiye kadar kusuru derleyicide aradık ama donanımla ilgili faktörlerde oluşmuş olabilir. bunları bizim buradan tesbit etmemiz biraz zor biliyorsun. sanırım bazı sorunları anca debug yöntemiyle tesbit edebiliyoruz.