STM32F4 geliştirme kartını genişletmek

Başlatan muhendisbey, 01 Mart 2012, 15:27:23

muhendisbey

Aklıma STM32F4 geliştirme kartını monte edeceğimiz üzerinde harici donanımlar (buton, switch, SIPO ile dot matrix led, 16x2 lcd, glcd, renkli dokunmatik TFT, max3232 Seri çıkış, ultrasonik mesafe ölçer, 2 bit gray code encoder, step motor, hafıza kartı, membran keypad, UART bluetooth modülü vs.) olan yani baya baya gelişmiş bir geliştirme kartı tasarımı yapmak geldi. Sizce böyle bir tasarım yapacak olsam, hangi donanımları kullanmam gerekir hangi donanımlar gereksiz olur? Daha önce bu tip kartlar almadığım yada kullanmadığım için en çok kullanılacak şeylerin neler olduğu konusunda fikrim yok.
3 farklı tip ekran kart üzerinde gereksiz olur mu? (burada fiyat açısından düşünmeyin. Donanım yeri kart üzerinde oluşturulacak isteyen istediği donanımı kullanacak.)

Şu anda kesin olan kısmı:
Kartı şu anda harici 9V adaptör ile beslemeli olacak, donanımlar dip switchler ile aktif hale getirilecek, bluetooth modülü olacak. Boyut olarak A4'ten büyük olmayacak (kartın yapılması açısından kolaylık olması için)

Bir de bana bu kartı tasarlarken yardımcı olabilecekler varsa (bazı donanımların bağlantı biçimleri hakkında bilgi vererek) memnun olurum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

muhittin_kaplan

muhendisbey

hocam linkleri inceledim. Çok fazla buton koymuşlar bence bu kadarı gereksiz 4-5 buton ve 4'lü dip switch bu iş için yeterli. Ben daha çok farklı donanımları inceleyebileceğimiz tarz olsun istiyorum. O nedenle üzerinde encoder, potansitometre falan da iyi olur.

Ayrıca Kulaklık tarafı için bir hoparlör ve mikroUSB yi de USB ye bağlayacağım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

MC_Skywalker

muhendisbey

ethernet için ekstra entegre gerekiyor mu? yoksa kitin direk bağlantı portu var mı?

MC_Skywalker

STM32F4 için harici PHY kullanmak gerekli. STM32F407VGT6 refeance manual 281. sayfa da yazıyor.

muhendisbey

Eğer DIP kılıf bildiğiniz böyle bir entegre varsa Ethernette dahil edilebilir ancak SMD olarak varsa baskı devresini yapmakta lehimlemekte problem olacaktır.  Yada şöyle yaparız. EBAY üzerinde böyle bir modül varsa modülü dahil edebiliriz.

Bu konularda bol bol yoruma ihtiyacım var. İllaki nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekmez. Sadece bir fikir istiyorum. Çünkü bu fikirler kartı şekillendirecek. (Bu arada bunu ticarete dökmek gibi bir gayem yok, tek gaye öğrenmek şu an)

Mesela, kit için harici çıkışa gerek görmüyorum. Çünkü kit, bizim oluşturacağımız geliştirme kartından ayrılabiliyor. Bu konuda destekleyen yada karşı çıkan düşünceniz olabilir. Bunları paylaşmanız benim için önemli.

3 LCD sizce fazla mı olur yoksa böyle olması iyi mi?
Üzerinde step ve servo motor için bir tasarım olmalı mı?
aşağıdaki modül tarzında modül eklesem nasıl olur?

http://www.ebay.com/itm/New-Arduino-Ultrasonic-Wave-Module-HC-SR04-HCSR04-Distance-Sensor-/130657252381?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e6bc7741d#ht_967wt_1185

8x8 yada 7x5 Dot matrix + 74HC595 eklesem mi?

Şu an için olmazsa olmazlar aşağıdaki gibi
4buton
4'lü dip switch
16x2 karakter LCD
1-wire için 18b20 eklemeyi düşünüyorum.
ADC için potansiyometre
2bit gray code encoder
max3232 li seri port
USB
SD kart yuvası
7805 ile harici besleme
Hoparlör
Bluetooth

muhittin_kaplan

muhendisbey

muhittin_kaplan

bence color tek olsa olur. grafik lcd ye gerek kalmaz.

muhendisbey

Yerleşim durumuna göre renkli dokunmatik için soket koyduktan sonra yer kalırsa onu da eklerim.