Kontaktör kontrol için role önerisi

Başlatan POWER, 05 Mart 2012, 22:17:52

POWER

arkadaşlar iyi çalışmalar,
dtmf ile uzaktan dalgıç motor kontrol devresi yapıyorum.proğramsal olarak bitti.yaptığım bu devre bir yerde uygulanacak.ben orda olamayacağım yani devreyi kurup test edip göndereceğim.orda yerine bağlanıp çalıştırılacak.sorunum şu:ordaki sistemi görmediğim için motoru kontrol eden kontaktörün gücü nedir?bunu bilmiyorum.dolayısıyla bu kontaktörü kontrol edeceğim role seçimini yapamıyorum.bu kontaktörlerin en güçlüsü kaç wattır? bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
TB6BKG

F.T

normal röle işini görür.ama sen garanti olsun istiyorsan yinede kontak akımı 10 amper olanından seç.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

esensoy

kodunu falan şu an veremem ama 3-4 A geçiren kontaktörler 100mA civarı çekiyor 24V ta
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

z

Kup seker boyutlarindaki rolelerden kullanma. Iri bir role sec. Cunku kontaktor enduktif bir eleman. Acip kapama esnasinda minik role kontaklarinda cok serare olur. Bu da role kontaklarinin kisa sure icinde kararmasina neden olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

çok aşırı bir akım çekme olayı yok.dediğiniz gibi.75 kw lık kontak gücüne sahip bir kontaktör enerjilenme anında bobininden harcanan 300va akım olarakta max geçen 80ma civarı.markaya göre ne kadarda değişse normal röle işini görür diye düşünüyorum ama sen yine dediğim gibi 10 amper kontaklı tak başın ağrımasın.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

POWER

teşekkürler arkadaşlar,ben o zaman kaliteli yaklaşık 8-10a civarı bir role kullanayım problem çıkmaması için.
TB6BKG

z

Kontak voltajini olabildigince yuksek tut. Iki kontagi seri baglamak fayda getirebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

Bülent hocamın kontakları serileme olayı ile ilgili dediklerine katılıyorum.hele dc de bu durum çok önemli hale geliyor. başıma dc de çok kontak erime olayı bu yüzden geldi  ;D   hüp diye eriyor kontaklar  :D