CCS C MPLAB X Entegrasyonu hakkında.

Başlatan vastar, 07 Mart 2012, 11:49:23

vastar

Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayarımda kurulu olan programlar;
MPLAB X  ver. 1.10
CCS C ver. 4.128

ccs nin kendi sitesinde yayınlamış olduğu mplab plug in de kurulu.

Mplab de bugün deneme yapmak için (gerçekten ccs c kodlarını derleyip derleyemediğini görmek için) bir çalışma yaptım.
Adımlar özetle şöyle.
* Mplab de yeni bir proje oluşturdum adımları ilerledim derleyici olarak CCS C compiler ı seçtim. Pic i sectim ve proje ekranı geldi önüme.
*Source files kısmına yeni bir source file ekledim ve Serdar Çiçeğin kitabındaki kodlardan birisini aynen kopyalayıp yapıştırdım.
*Header sorunu olmaması için CCS için yazılı olan 16f877.h dosyasını PIC C klasöründen kopyaladım ve proje dosyasının içine yapıştırdım. Kod kısmında da #include <16f977.h> yerine #include"16f877.h" yaptım bu konuda da sıkıntı yok.
*Programı derledim derleme konusunda da sıkıntı yok çünkü mplab derlerken ccs c nin exe dosyasını çalıştırıyor.

Ancak Mplab resimden de göreceğiniz üzere fonksiyonları tanımıyor. Bu kod yazarken çok kötü oluyor zaten mplab kullanmamın nedeni rahat kod yazabilmek.
Bu sorunun çözümü için yardımlarınızı bekliyorum. CCS nin içinde bu fonksiyonların tanıtıldığı c ya da h dosyalarının isimlerini bilen varsa büyük ihtimalle çözüm o dosyaları da projeye dahil etmek. Ancak aradım aradım bulamadım.

Şimdiden teşekkürler.

[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/2046/sorun2.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

haydarpasamikro

Mplab da Project Build options Search path olarak CCS Device ve Driver klasörünü eklerseniz sorun çözülebilir. Başlık dosyalarını kopyalamaya gerek yok o zaman.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi