elektronik göz- beyin fırtınası

Başlatan gambit1244, 08 Mart 2012, 10:47:40

gambit1244

merhaba bir ihtiyacım var ve bu konuda sizin fikirlerinizi çok merak ediyorum

mesela insan gözünün tamamen etkisiz olduğu karanlık-yoğun dumanlı- sisli bir ortamda
etrafımızdaki şeyler hakkında bilgi sahibi olmamız gerekse.  mesela bir kapıyı algılayabilse yada bir vazoyu
mesela yeni yaptıgım quadcopteri karanlıkta uçurmak istesem ve karanlıkta algıladığı kapıdan kendi kendine geçirmek istesem vede birisi onun üzerine yürüdüğünde bunu algılayıp geri gitmesini sağlayabilsem
bu algılama işleminde kullanılabilecek en iyi yontem ne olurdu?
ultrasonik, kızılötesi sensörlerden daha iyi ne olabilir

mesela kinect diye bir ürün var piyasada bu ürün ışık olmadan çalışırmı sizce

eminim orjinal fikirler çıkacaktır. şimdiden teşekkürler
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

muhendisbey

Eğer olabilirse kızılötesi kamera, yada gece görüşlü kamera olabilir. Termal kamera olmaz çünkü canlı olmayan cisimler görüntülenemez.
Ultrasonik yada IR sensör tarzı şeyler ancak herhangi birşeye çarpmaması için kullanabilirsin ancak algılama işi biraz zor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

gambit1244

[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

OG

IR toz-dumanı aşabilir mi? Sanmıyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

muhendisbey

Alıntı yapılan: OG - 08 Mart 2012, 22:04:11
IR toz-dumanı aşabilir mi? Sanmıyorum.

Tozla dumanla ilgisi yok ki? Cisim algılanacak sonuçta? Yoksa en garantisi XRay :D
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

OG

Tamam, algılama için de aynı şey geçerli. IR tozu dumanı gecemedikten sonra nasıl algılasın.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

muhendisbey

Alıntı yapılan: OG - 08 Mart 2012, 22:13:43
Tamam, algılama için de aynı şey geçerli. IR tozu dumanı gecemedikten sonra nasıl algılasın.

Öncelikle tozdan kastınızın sis olduğunu düşünüyorum. Çünkü toz lense yapışmadıkça ve yoğun olmadıkça etkilemez.
IR kamera ile insan gözünün gördüğünden fazlasını algılarsınız. Siste durumunda yada yoğun dumanda cismi algılayacak bir sistem bulmak zor hatta neredeyse imkansız. Belki böyle bir ortamda ultrasonik sensör ile çarpmamasını sağlarsınız ama daha fazlası değil çünkü burada ses dalgaları da sis ortamında kolayca kaybolacaktır. Termal kamera olsa dahi sis ortamında bulunan su molekülleri IR dalgaların dağılmasına neden olacağından algılayamazsınız. HD yada VGA kameralar ise IR kameralardan daha azını görür. Yani sise toza karşı pek fazla yöntem yok. Ki böyle bir sistem olsa tüm arabalarda kullanılması zorunlu hale getirilmeli.
IR kamera deyince aklınıza Çin yada Türk yapımı webcam ışıklandırması gelmesin. Gerçek IR kameraların önünde lensi olur. Bilmem sony kamerası olan var mı ama nightvision moduna alırken gelen ses lens değişim sesidir mesela.

Kabil ATICI

Her kamera için geçerli mi bilmiyorum ama bazı webcam merceğinin arkasında bir ir filtresi var. Eğer bu filtre çıkartılırsa kamera ir ışıklı ortamda görüntü alabilmekte.
ambar7

gambit1244

ben ikisinide edindim
bitane sony handycam
bitanede 6 ır ledli webcam

ikiside aynı işi yapıyor gibi

ama sony nin üzerinde tek bir yoğun yanan kırmızı ışık var yinede 6 ledli webcamdan daha ileriyi görüyor

30 metre ilerdeki nesneyi zifiri karanlıkta görüyor ve hatta kitaptaki yazıyı okuyor cidden iyi

ama sisli ortamda ne yaparım sanırım en iyi çözüm ultrasonik yada mikrodalga :/

mas

her zaman olduğu gibi yine en iyi çözüm doğa da. yarasaları örnek almanızı tavsiye ederim. ultrasonik ile 3 boyutlu algılama yapmak mümkün. gerekli malzmeler ulrtasonik alıcı verici, encoder li motor, mikroişlemci ve sensörleri 360 derece döndürecek düzenek. sistemin çalışmasıysa şöyle. motora monte edilmiş sensör yüksek hızda dönerken encoder in her adımında bir atım yapacak. sinyalin geri dönüş süresi hesaplanıp zaman grafiğinde kaydedilecek. her gecikmedeki nokta yanyana geldiğinde grafik üzerinde odanın 2 boyutlu görseli oluşacak. düzenek 360 derecedeki taramayı tamamladıktan sonra 2. bir motor ile açısı değiştirilerek tekrar tarama yapacak. bu işlem defalarca tekrarlanacak böylece tam anlamıyla 3 boyutlu tarama yapılmış olacak. tarama adımları nekadar sık olursa görselin çöznürlüğü de o derece yüksek olur.

mustafacan

innosent firmasının sensörlerini ve çalışma prensibini inceleminizi tavsiye ederim.
http://www.innosent.de/
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

mustafacan

Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

gambit1244

peki keskin bi harita çıkarabilirmiyiz boyle
gerçekten çok kafama yattı kesinlikle haklısınız..
araştırmaya başlıyorum saygılar.

kralsam

Arkadaşlar cevap niteliği taşımıyor ama quadrocopterler ile ilgili güzel bir çalışma videosu. Bunu yapabilen olursa işlem bitmiştir bence.. :) Ömrünün sonuna kadar bunu satsın. :)
Swarm Of Nano Quadrotors - A Must Watch