Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

ADC okumada lineerlik sorunu

Başlatan armer, 08 Mart 2012, 19:42:28

armer

fatihinanc hocam teşeküürler,

örnek alma sayısını arttıracağım,ondan önce asıl sorunun lm2576 ile yaptığım regüle devresinde olduğunu farkettim.bobinde süreki bir cırlama mevcuttu,devre beslemesini sabit güç kaynağından verince sorunun ordan kaynaklandığını anladım.bu şekilde sadece 10 okuma da bile şu anda 0.03 volt değişim/oynama gösteriyor maksimum.

Tabi bu arada da gerilim bölücü devresine eksta 100 nf lar ekledim.

Şimdi 2576 lı regüle devresini adam etmeli.Daha önce de çalışmıştım bu entegreyle ancak böyle bir sorun yoktu ???

skara1214

ben bir yerde daha sormuştum burada yine dile getireyim bu switch mode regulatorler adc okumada neden sıkıntı çıkarıyor?ille 7805 yada 317 serisi lineer mi kullanmak lazım illa?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ferit06

Eğer, hassas adc okuma yapacaksanız Vref in de hassas olması gerekiyor. Harici Vref ile yapılması gerekli. Suçlu olan smps ler değil.

armer

7805 li regüle devresi kullandım şu anda hiç oynama yok ölçtüğüm voltajda,son derece stabil.

Vref içinde ayrı bir gerilim regülatörü mü yapmalıyız yani?örneğin smps regülatörümüzden picin girişine gelen voltajı 4 v zener üzerinden Vref olarak versek yine işe yaramayacak sanırım.

,Birde bu 2576 nın devresindeki bobin voltaj yükseldikçe 24 voltda niye o kadar çok cırlar?

Murat Mert

Alıntı yapılan: armer - 16 Mart 2012, 11:46:19
fatihinanc hocam teşeküürler,

örnek alma sayısını arttıracağım,ondan önce asıl sorunun lm2576 ile yaptığım regüle devresinde olduğunu farkettim.bobinde süreki bir cırlama mevcuttu,devre beslemesini sabit güç kaynağından verince sorunun ordan kaynaklandığını anladım.bu şekilde sadece 10 okuma da bile şu anda 0.03 volt değişim/oynama gösteriyor maksimum.

Tabi bu arada da gerilim bölücü devresine eksta 100 nf lar ekledim.

Şimdi 2576 lı regüle devresini adam etmeli.Daha önce de çalışmıştım bu entegreyle ancak böyle bir sorun yoktu ???

S.A.
Bende lm2575-5 kullanırım devrelerimde şansıma aldığım bobinler datasheeteki bobinden büyük 330-400 mH gibiydi yanılmıyorsam bendekiler 680 mH ve amperli hiç analog problei yaşamadım bir arkadaşımda bu sorundan yakındı bobini tavsiye ettim denediğinde sorunun çözüldüğünü söyledi.
mert07