Ultrasonic 400pt 9 20

Başlatan M_B, 10 Mart 2012, 12:38:23

M_B

merhaba arkadaslar;
Gecen gun elime onune cısım gelınce algılayan bir devre gecti. ( kibrit kutusundan biraz daha buyuk  )
uzerinde bir tane ultrasonic sensor var. ( bir tane ) icini acıp bakayım dedim. İcinde bir 12f675,smd mosfet, ayarlı bobin ve mcp6002 opamp entegresi mevcut. Devreyi incelediğimde pic in bir ayagıyla mosfeti suruyor mosfetin Dran ayağı ise ayarlı bobine baglı. bobinin diğer iki ayagına ise resimde gozuken sensor baglı. ayriyeten sensorun bir bacagından direnc kondansator yardımıyla mcp6002 opamp entegresine girip ordan sinyal işlendikten sonra  picin bir baska ayagına giriyor. Takip edebildiğim çalışma mantıgı bu.

Sensorun onune bir cisim gelince onundeki led yanıyor gidince sonuyor.  Mesafe artırılıp azaltılabiliniyor.
Pic'e ADC girişine bir tane pot baglamışlar mesafe ayarı burdan yapılıyor.

benım bu devrede anlamadığım sey sensorun ozelliği ? uzerinde 400pt 9 20 dısında baska bir sey yazmıyor
diyorum acaba hem alıcı verici bir sensor mu diye dusunmeye basladım.  Nette ise ikisi bir arada sensor de görmedim.

Elimde alıcı ve verici ultrasonic sensorler vardı tek tek denedim onlarda calısmadı.
sizce bu sensor nasıl bir sensordur.

Not: Sensor uclarını skopla kontrol ettiğimde ultrasonic sensor gibi sinyali vardı.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

ferdem

Hem alıcı hem verici olduğuna şüphe yok. Skopunuz varmış, devre çalışırken gönderilen işaretten kullanılan frekansı görebilirsiniz. O devrede yapılan iş muhtemelen şudur: Belirli bir periyotta sensör sürülür, işaret gönderilir hemen arkasından sensör süren uçlar "high Z" yapılır ve alıcı moda geçilir, dönen sinyal opamp ile yükseltilir ve çıkış mikrodenetleyici ile okunur.
Elinizdekilerle yaptığınız denemelerin çalışmaması çalışma frekansı uyumsuzluğundan kaynaklı olabilir, sensörlerde 38KHz-40Khz gibi frekans farkı olabilir. Kolay gelsin.

SpeedyX

Kapasitif sensör olabilir.