Pic16F877A dış ortamdan etkilenip kendi kendine çalışıyor ?

Başlatan elektroacemi, 10 Mart 2012, 22:49:10

elektroacemi

Arkadaşlar pic16f877a ile proje yaptım, projede ki düğme basılınca role çekip lamba yakıyor ve pic içerisinde başka işler yapıyor, kısaca bir giriş iki çıkış var, panonun içine monta edildi... Monta edilen iş yerinde uzaktan kumandalı kepenkler var, panoya yakın iki kepenk açılıp kapanırken duğmeye basılmış gibi pic çalışıyor, ne yapmam lazım ?

zamzam23

Alıntı yapılan: elektroakif - 10 Mart 2012, 22:49:10
ne yapmam lazım ?

Devre şeması eklemen lazım.

serhat1990

Microişlemcinin gnd ve vcc kısımlarına seramik 100 nF baglarsan , ayrıca mclr pini bostaysa bunlarda sıkıntı yapabilir 10k ile vcc'ye cekebilirsin yada yazılımında mclr disable yapabilirsin.Ayrıca buton girişlerinin yanındaki diğer pinleri gnd'ye baglarsan belki sorun çözülebilir...

vatandas30

skara1214

röleyi transistörle sürüyorsun değilmi be ters diyotta bağlı?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

elektroacemi

serhat1990

Manyetik alandan kaynaklanan bir sorunda olabilir .  Sisteminde endüklenen gerilimden kaynaklanabilir. Röleler kendi kendine açılıp kapanırken pic cıkısını bir kontrol et yalnız pic cıkısını diyorum eger picin cıkısında röle acman icin gereken 1 bilgisi olusuyorsa işlemcin etkileniyor eger röleler kendi kendine açılıp kapanırken işlemci cıkısında bir değişim yoksa röleler üzerinde olusan manyetik alan etkisi istenmeyen sorunlara yol acıyor olabilir. İyi çalışmalar...

ahfxg

İşlemci beslemelerine 100nF atıldı mı? 100nF varsa hemen besleme yanına bir de 22nF atmayı deneyin.
Butonların diplerine birer tane 100nF atabilirsiniz.
Butonları GND'ye 100R ile götürebilirsiniz. R2 ve R1 10k olabilir.

Sorun giderilemiyorsa devreyi folyo ile kapla gndye ver.
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

serhat1990

Arkadaştan etkili çözüm geldi manyetik alan ile alakalıysa sorun çözülecektir.  Fareday kafesi :) :)

Maxim

bu tip sorunlarla ilgili forumda çok yazışma cevap var

ayrıca
1- mlcr ucuna gnd ile paralel 100nf koyun
2- tüm geri kalan boş uçları çıkış olarak tanımlayın

zamzam23

Ben olsam,

İşlemci besleme uclarındaki 100nf ları multilayer kullanırım. mclr pinini iptal edebileceğim 18f4520 gibi bir işlemciye gecme sansım yoksa mclr ucu için de bu devreyi kullanırım.

elektroacemi

16f877a da iki tane besleme girişi var, ben iki gişiri kısa devre yaptım, sadece birinin dibine 100nf koydum, ikinci beslemeninde girişine 100nf koyayım mı ?