Pic16F877A dış ortamdan etkilenip kendi kendine çalışıyor ?

Başlatan elektroacemi, 10 Mart 2012, 22:49:10

elektroacemi

Alıntı yapılan: serhat1990 - 11 Mart 2012, 00:10:50
Manyetik alandan kaynaklanan bir sorunda olabilir .  Sisteminde endüklenen gerilimden kaynaklanabilir. Röleler kendi kendine açılıp kapanırken pic cıkısını bir kontrol et yalnız pic cıkısını diyorum eger picin cıkısında röle acman icin gereken 1 bilgisi olusuyorsa işlemcin etkileniyor eger röleler kendi kendine açılıp kapanırken işlemci cıkısında bir değişim yoksa röleler üzerinde olusan manyetik alan etkisi istenmeyen sorunlara yol acıyor olabilir. İyi çalışmalar...

Pic çalışıp roleyi sürüyor, bunun kontrolunu yaptım...

serhat1990

Boştaki pinleri çıkış yap ve gnd'ye vermeyi dene...

elektroacemi

Alıntı yapılan: serhat1990 - 11 Mart 2012, 02:40:43
Boştaki pinleri çıkış yap ve gnd'ye vermeyi dene...

Şuan baskı devrede olduğu için tüm çıkışlara GND vermem zor ama yarın epey şey deneyeceğim, sonuçları size bildiririm ;)

elektroacemi

Arkadaşlar bu devre için yaptığım yazılıma sonradan eklemeler yapmıştım (istek üzerine) bu yüzden programlamasında çok sayıda dallanma (goto) vardı, Hafta sonu düzgün bir yazılım yazmıştım, dallanmaları kaldırıp sadece 8 if-end if komutu ile yazmıştım.
Bugun devreyenin içinde bulunduğu büyük metal panoya topraklama verdim, gene etkilendi kepenkten...
Yeni hazırladığım yazılımı yükledim, (panodaki topraklamayı da çıkarmıştım) sorun düzeldi, yani artık kepenkten etkilenmiyor :)))

Not: Bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum, bir daha pcb tasarlarken yazdıklarınızı dikkate alacağım :)

serhat1990

Geçmiş olsun baya pratik bilgi edinmiş olduk buradan :)

elektroacemi

Alıntı yapılan: serhat1990 - 13 Mart 2012, 16:31:46
Geçmiş olsun baya pratik bilgi edinmiş olduk buradan :)

Teşekkür ederim :) Basit görünen bir devre bile ne çok şey öğretiyor ;)