STM32F10X Çalışmalarım

Başlatan Mucit23, 12 Mart 2012, 11:17:48

fatih6761

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 06 Temmuz 2013, 00:19:20
mucit systemcoreclock MCU nun çalışma frekansı ben 64 ile çalıştırmışım sanırım.

bak bir fonksiyon yapmışım Periyot (Pwm freq) ne olursa olsun Yüzdelik değer ile değer ile DUTY CYCLE oranını ayarlıyor.

void PwmConfigChannel1(float PwmPercent)
	{
		int Period;
		Period=TIM_TimeBaseStructure.TIM_Period; //Peryot değeri alınıyor

int PWMOran;
		PWMOran=(Period*PwmPercent)/100; //CCR1 Value hesaplanıyor

TIM_OCInitStructure.TIM_Pulse = PWMOran; //DUTY değeri buradanayarlanıyor
		TIM_OC1Init(TIM3, &TIM_OCInitStructure);

}

Hocam OC ilklendirme daha uzun sürer. Sürekli PWM ayarlayacaksanız en iyisi doğrudan register'a müdahele yöntemi. TIM3->CCR1 = PWMOran yaparsanız çıkışta hiçbir kesinti olmaksızın pwm değeri değişir...

Mucit23

Hocam işi çözdüm galiba.

Dün akşam denemelerimde olumlu sonuçlar alabildim.

Denemerimde 2khz pwm frekansı almak için periyot degerini 999 yapıp presacaller degerinide 35 yaptım. Bu sayede 2khz sinyal aldım

CCR1 degerine ise 0-1000  arası bir deger vererek duty ayarlıyorum.

Simdi potla tft ekran ledinin açıp kapatıyorum

OrhanYaman

Arkadaşlar Merhaba.

STM32F103 de Spi donanımını kullanıyorum. Sormak istediğim bir konu var. SPİ donanımını En yüksek hızda çalıştırdığımda Clock sinyalindeki datalar kare dalgadan sinüse benzemeye başlıyor. Yani Kare dalganın köşeleri yumuşuyor. Bu normalmidir

Mucit23

Arkadaşlar Merhaba.

STM32F103 de Spi donanımını kullanıyorum. Sormak istediğim bir konu var. SPİ donanımını En yüksek hızda çalıştırdığımda Clock sinyalindeki datalar kare dalgadan sinüse benzemeye başlıyor. Yani Kare dalganın köşeleri yumuşuyor. Bu normalmidir

alper06

Alıntı yapılan: OrhanYaman - 22 Temmuz 2013, 22:31:08
Arkadaşlar Merhaba.

normaldir.

Aslında kare dalga yine kare ama osiloskop ölçüm problarımız 10Mhz kadar oluyor genellikle.
10mhz yaklaşırken sinüse banzer olarak ölçmeye başlıyor sinyalı.

tam olarak görmek istiyorsan yüksek frekans probları var. textronic' de falan vardı...

camby

Alıntı yapılan: OrhanYaman - 22 Temmuz 2013, 22:31:08
Arkadaşlar Merhaba.

Aslında kusursuz kare dalga diye bir şey yoktur.

Bakabiliyorsanız MCO ile system clock sinyalini inceleyin. 72 MHz sinüs gibi bir şey göreceksiniz.

fatih6761

Alıntı yapılan: camby - 23 Temmuz 2013, 00:30:06
Aslında kusursuz kare dalga diye bir şey yoktur.

Bakabiliyorsanız MCO ile system clock sinyalini inceleyin. 72 MHz sinüs gibi bir şey göreceksiniz.
Biraz da iç kapasitelerden kaynaklanıyor hocam...

Icarus

Köşelerin yumuşak olması bazen iyidir.
Ör: PIC'lerde zaten max io hızı (clock değil) 10MHz'i geçemeyecek IC'ler bile io pinlerinde 1.2ns rise time'a sahip olabiliyorlar.
Yüksek empedanslı yükleri sürdüklerinde çeşit çeşit sorunlara neden olabiliyorlar. Bunları ıslah etmek gerekiyor.
Ama kullandığım LPC1000 serisinde 5ns civarında

Mucit23

Anladım arkadaşlar.

Teşekkür ler

Klein

STM32 GPIO hızı ayarlama biraz bu işe yarıyor. Eğer portt çıkış hızını max yaparsanız , köşeler biraz daha sivrilir.

Mucit23

Hocam en yüksek hızla bu durum oluyor.Gpio hizi en yüksek.  Yarın bir resim çekeyim daha net anlaşılır

Icarus

Kullandığınız probe 1X mi ?

Mucit23

Sinyal resimlerini vereyim

Bu Spi1 den aldığım clk sinyali.

ücretsiz resim barındırma

Buda Spi2 den çıkan clk sinyali.

çoklu resim yükle

Kullandığım prob 1x de, Ama benim aklıma yine yatmıyor. 

Icarus

Alıntı yapılan: Mucit23 - 24 Temmuz 2013, 13:13:14
Kullandığım prob 1x de, Ama benim aklıma yine yatmıyor.
1X probun yaklaşık kapasitesi 100pF/m'dir. Çıkışa çok büyük bir kapasitif yük bağlamış oluyorsunuz

Mucit23

Anlıyorum sanırım tamamen probla ilgili bir durum