ultrasonik sensör sürümü

Başlatan tuncay59, 16 Mart 2012, 02:33:02

tuncay59

Arkadaşlar bu sene proje çalışmam var ve ben ultrasonik senösör kullanmam gerek bu devrede fakat bununla ilgili sürmede ve yazılımda bir bilgim yok yardımcı olabilirmisiniz?

skara1214

http://www.robotmaster.org/ultrasonik-sensor-yapimi-devresi.asp   ayrıca kendi robotunu kendin yap adlı kitaptada vardı devresi yanlış hatırlamıyorsam.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

atioky_216

sürmek derken sadece hoparlör ve mikrofonun varda devresini bastan aşagı mı yapman gerekiyor? yoksa herşey hazır sadece besleme toprak PWM girişi ve sensor çıkışıhazır şekilde (tam olarak hatırlamıyorum ama) 5 bacaklı hazır yapı mı var elinde?

tuncay59

Ultrasonik sensörü hazır aldım üzerinde 5 tane bacağı var . Benim bahsettiğim projeyi kısaca yazayım. Ultrasonik sensörü artık nasıl bir devreye bağlayacağımı ve nasıl kullanmam gerektiğini bilmiyorum ve içine pic ile programını yazmam gerek . Ultrasoniksensör engel gördüğü zaman ufak bir titreşim motoruna engelin mesafesine göre titreşim gönderecek. Böyle bir şey yapmam gerek.  Birde pic e bağlanacak bir ekranla mesafe ölçmem gerekecek. Bana bu konuda yardımcı olmanız mümkünmü? Tekirdağ da oturuyorum , Kırklareli de okuyorum eğer yardımcı olacak arkadaş veya hocam olursa yakın mesafede yanına bile gelebilirim . 2 ay içinde bitirmem gereken bir ödevim bu. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

drmp

kolay gelsin arkadaşım öncelikle sensör hakkında biraz araştırma yap   burada paylaş

skara1214

kendi robotunu kendin yap kitabını al 10-15 tl gibi bir fiyat  ve serdar çicegin ccs c kitabını al buda aynı fiyat  2 si ile rahatlıkla yapabilirsin.

tuncay59

Dediğiniz kitaplar bende mevcut ama bahsettiğim konuda hiç birisi işe yaramıyor. Sensör hakkında epey bilgi edindim fakat nasıl kullanılacağı hakkında bilgi bulamıyorum.

FUNKY

bu linkte bu konu ile ilgili  bir .pdf var ben indiremedim proton lisanslı bir arkadaştan rica etsem  indirip burada paylaşabilirmi?

http://www.protonbasic.co.uk/content.php/1984-Ultrasonic-Range-Finding

veya.. aynısı diğer adıyla  " proton+ experimenters notebook" elinde olan varmı..?

Veli B.

Açılan Message Box içerisinde zaten kullanıcı adı ve şifre verilmiş.
user: protonuser
password: forumfiles

FUNKY

Alıntı yapılan: katana - 19 Mart 2012, 21:08:53
Açılan Message Box içerisinde zaten kullanıcı adı ve şifre verilmiş.
user: protonuser
password: forumfiles

teşekkürler..:)

ben mesafe ölçmeyeceğim de ..kod içerisinde median filter ve bubble sort kullanımı  var  o kısmı için. bir sitede  kodu parça halinde görmüştüm de...

tuncay59

Benim soruma çözüm bulabileceğim kimse YOK mu ?

skara1214

söylediğim gibi kendi robotunu kendin yap isimli kitapta var devresi ve açıklaması ,elimde kitap var ama bulamadım diyorsun hangi kısmı bulamadın,yada sen kullandığın sensörün resmini v.s koy ona göre yorum yapalım

tuncay59

http://www.robotistan.com/3-Metre-Menzilli-Ultrasonik-Sensor-Mesafe-Olcer,PR-822.html

sensör buradaki gibi dediğiniz kitapta bununla ilgili bilgi yok o yüzden dedim . Buyurun sensörün resmi link te.