Home(başlangıç) sensörü

Başlatan skara1214, 16 Mart 2012, 16:23:20

skara1214

Şöyle bir sistem tasarlıyorum sadece tek tur dönecek  rotational bir stage(dönen bir stage) ve göbeğine bir encoder çakılacak bana pozisyon bilgisi verecek buraya kadar herşey güzel ama home yani başlangıç  noktası için bir sensör arıyorum çok çok accurate olmalı yani öyle mekanik birşey olmamalı home switch olarak siz ne kullanıyorsunuz?Bana önerebileceğiz bir marka  model varmı?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

skara1214

konu hala güncel arkadaslar accurate bir şekilde home pozisyonunu algılamak için bir yöntem yada bir sensör önerisi bekliyorum

CaFFeiNe

enkoderin Z palsini kullanabilirsin (incremental encoder olduğunu varsayarsak)

z

Home pozisyonuna kontrollu bir yaklasim soz konusu olacak ise, surekli bir donme olmayacak ise, sivri uclu metalin tam hom pozisyonunda metal bir yuzeye temas etmesi prensibini onerecegim.

Mini cnc mekanizmalarimda hep bu yontemi uyguladim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

hocam dediğiniz yöntemi capasitif uygulasam? yani sivri uçlu bir metali capasitif bir sensöre yaklaştırsam ve değer okusam düzgün olurmu sizce?

z

Bence olmaz. Sivri ucun yuzeye temas edip iletkenlik saglamasindan daha hassas ne olabilir?

Sivri uc yerine genis yuzey kullanmaniz gerekir. Ancak ise yarar kapasiteyi bu sekilde elde edersin. Bununda home posizyondaki kapasitesini olcerken illaki hata yaparsin.

Sivri uc ile temas yontemini sevmediysen optik sensor kullan. Yarikli sensor mesela.

Bu sensor sicaklik ile ne kadar hata yapar hic bakmadim.

skara1214

Dediğinizi deneyeceğim sadece bir sensör v.s varmı bu işleri yapan onu merak ediyorum rakamlar belli olur  diğer türlü mikroskopun altına koyup test yapmam gerekecek.Sıcaklık çok mesele değil benim işlerim için çok ekstrem ortamlarda çalışmıyorum çünkü.

z

HP nin dokuma tezgahlarinda iplik (ince sicim) algilayan yada ornegin plotter cihazlarinda kagit kalinligini algilamada kullanilan bir sensoru var. Cok duyarli olsun dediginiz icin bu denenebilir. Hem bulmasi sorun olacagindan hem fiyati yuksek olacagindan ben sivri uclu metalle kontak yontemini kullaniyorum. Bunun yapacagi hata, isil genlesme nedeniyle metallerdeki uzama olacaktir. Buda ihmal edilebilir. (Ben ihmal ettim)

Benim sorunum, home pozisyonuna en fazla +/- 50 mikrometre hata ile yaklasayim arzusundan kaynakliydi.

skara1214

tamam hocam dediğinizi uygulayacağım