Kulucka makinesi ve nem sensoru sorunu

Başlatan cagatay87, 18 Mart 2012, 22:20:07

cagatay87

Merhaba arkadaslar bir cok devrede nem sensoru olarak sht11 kullanilmis bu sensorun hem temini zor hemde fiyati biraz yuksek/
Acaba elinizde dsb1829 ve RHK1AN ile yapilmis kulucka devresi olan varmi
yada sht11 li kodu RHK1AN  ve dsb1820 ye gore uyarlamak cok mu zor

OG

SHT11 ile bahsettiğin malzemelerin benzerliği yok ki uyarlama olsun.

RHK1AN için datasına şöyle bir göz gezdirdim. Tablo hazırlaman gerek.

http://www.mecquartz.com/image/datasheet/Humidity%20Sensor/RHK1AN.pdf

DS1820 için de bilmiyorum forumda örnek kod varmı,
https://www.picproje.org/index.php?action=search

http://www.micropik.com/PDF/ds1820.pdf
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

skara1214

sht 11 hem sıcaklık hem nemi i2c ile haberleşerek veriyor siz 2 farklı entegre kullanıyorsunuz ve gördüğüm kadarıyla i2c ile haberleşmiyorlar yani o i2c li kodu alıp bunlara derlemeniz mümkün değil.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

cemilkendir

sht11 i2c ile haberleşmez i2c ye çok benzer ama i2c değildir start ve stop durumları farklıdır

Mucit23

SHT1X Ve SHT 7X serisi Spi ile haberleşiyor.
SHT2X serisi I2C ve birkaç farklı iletişim tekniklerini kullanıyor,

skara1214

hocam sht1 serisi i2c ile haberleşiyor data pini tri-state hem giriş hem çıkış aynı pinden yapılıyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Mucit23

Aslında Datasheette illa spi veya illa I2C olacak diye birşey belirtilmemiş ama Data bloklarına bakınca İ2C ye dahada benziyor. 
Datasheette şöyle bir ibare var.

Ben daha önce hep SPi ile haberleştiriyordum. Haklı olabilirsin;)

cemilkendir

bu konuda yorum yapmaya pek gerek yok zaten datasheetinde herşey gayet açık bir şekilde yazıyor

cagatay87

peki o zaman dsb1820 ue gore hazirlanmis koda rh1 nem sensorunude ekleyip devrede degisiklikler yapip nem de olcebilirmiyiz.bu konuda yardimci olabilirmisiniz

muhittin_kaplan

oluruz. ama bir başla bakalım nerede yardımcı olacağız görelim ?

cemilkendir

bu sensörün çıkışı baya bir karmaşık şöyleki nemle birlikde sıcaklıkda çıkışındaki direnci değiştiryor eğer düzgün bir transfer fonksiyon bulamazsan kendin çıkartmak için baya uğraşırsın
birde kuluçka makinaları için sıcaklık değerlerini ayarlamak çok önemlidir diye biliyorum bence sht11 kullan çünkü çıkışındaki data gayet düzgündür hele sht75 kullanırsan onun çok daha iyidir.

Mucit23

SHT 2X serisi diğerlerine sht1X ve 7X serisine göre çok daha hassas. Fakat fiyatı çok pahalı. 25 Küsür euro civarındaydı ben aldığımda

cemilkendir

Alıntı yapılan: Mucit23 - 19 Mart 2012, 21:22:13
SHT 2X serisi diğerlerine sht1X ve 7X serisine göre çok daha hassas. Fakat fiyatı çok pahalı. 25 Küsür euro civarındaydı ben aldığımda
tam olarak neresi daha hassas anlamadım sht75 ile sht 25 eşdeğerdir farkları 25 i2c 75 kendi özel iletişim formatı vardır

hkalaycioglu

bende yaptım kulucka makınası 0.1 derece aralıkla ölçüyor motor kontrolu yapıyor fanları kontrol ediyor nem için ise nem cihazı aldım ikinci el malzeme satan yerlerden calışan faal cihazı 25 tl ye aldım sht11 in fiyatı 35 tl birde ben kullandım cok kararlı gormedim nem olcumu hosuma gıtmedı ds18b20 li devre yaptım

cagatay87