Doğrultucuda hız problemi

Başlatan eight, 18 Mart 2012, 23:29:27

eight

İyi günler arkadaşlar,

Elimde analog çıkışlı bir devre var. Devrenin çıkışında sürekli bir sinüs var ve yaptığı ölçümlere göre çıkıştaki sinüsün genliği (tepeden tepeye) artıp azalıyor. Ben bu devrenin çıkışındaki sinüsün genliğindeki değişimi algılayıp belirli eşik seviyeleri belirleyip, hysteresiste ekleyip digital çıkış vermem gerekiyor.

Digital çıkış verebilmek için önce işareti 10 kat kadar kuvvetlendiriyorum. Sonra doğrultup opamplı karşılaştırıcı devre ile çıkış veriyorum. Ancak doğrultucu kısmında sorun yaşıyorum. Sorunum şu şekilde; Girişteki sinüsün genliği bazen çok hızlı bir şekilde değişiyor(1KHz). Değişim hızı yavaşsa sorun yok ama yükseldikçe doğrultucudaki kapasitenin boşalma süresinden dolayı algılama yapamıyorum.

Bu işlemi illa yukarıda yazdığım gibi yapmak zorunda değilim. Farklı yöntemler yada çözüm yolları varsa yardımlarınızı bekliyorum. Tek problem maaliyet nedeniyle bu işlemi direnç, kapasite, opamp gibi elemanlarla yapmam gerekiyor. işlemci yada özel icler kullanamıyorum.

z

Senkron dogrultucu diye ara. Synchronous rectifier.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aykerme

Doğrultucu kapasitesine paralel değişim hızına göre bir değerde direnç bağlayın.

eight

Alıntı yapılan: aykerme - 19 Mart 2012, 09:25:11
Doğrultucu kapasitesine paralel değişim hızına göre bir değerde direnç bağlayın.

Bunu denemiştim. Direnci küçülttüğümde düşük frekanslarda yükselttiğimde de yüksek frekanslarda sorun çıkıyor.

Senkron dogrultucuyu duymamıştım. Araştırıp deneyeceğim.