bu soruyu çözmeye yardım edecek arıyom

Başlatan murat0601, 19 Mart 2012, 16:58:42

murat0601

5 adet 5 ohm
5 adet 1 ohm 
3 adet 3 ohm
2 adet 2 ohm

Yukarıdaki dirençlerin hepsini kullanarak (seri-parelel-karışık baglayabilirsinz)1 ohm direncini bulunuz

proteusda da çizip koyabilirseniz olur

Erol YILMAZ

ne güzel ödev işte,

kimse çözmesin arkadaşlar :)

CLR

Alıntı yapılan: murat0601 - 19 Mart 2012, 16:58:42
5 adet 5 ohm
5 adet 1 ohm 
3 adet 3 ohm
2 adet 2 ohm

Yukarıdaki dirençlerin hepsini kullanarak (seri-parelel-karışık baglayabilirsinz)1 ohm direncini bulunuz

proteusda da çizip koyabilirseniz olur

Ödevin KEKmiş.
Knowledge and Experience are Power

Logan

Hakikaten güzel soruymuş. Uğraşmaya değer.
İmza.

Okan AKÇA

K46

Yahu kardeşim bunu bile başkasına yaptıracaksan bırak o okulu mesleğe hevesi olan birileri okusun. Ya da aslanlar gibi direnç bağlantılarını araştır, formülleri incele örneklere bak, bunları öğrendikten sonra şu soruyu çözmen en fazla 2 dakikanı alır.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

elektronikhobi

Bence soruda biraz mantık hatası var. Örneğin elimde zaten 1Ω direnç varken neden tekrar 1Ω direnç elde edeyim de mi  :P

Aslında buna benzer bir soru MIT 6.002x'in alıştırmalarında da vardı. Orada da sadece 1k dirençler kullanarak 3/5k'lık bir direnç ve 5/3k'lık bir direnç elde ediniz diye soruyordu. Ayrıca her iki durumda da 4 taneden fazla direnç kullanılmayacak. Örneğin 3/5k'lık direnç elde etmek için en fazla 4 direnç kullanılacak.

Şimdi ipucu olarak şöyle bir ipucu vereyim. 5 tane 5Ω'luk direnci paralel bağlarsan 1Ω, 3 tane 3Ω'luk direnci paralel bağlarsan gene 1Ω, 2 tane 2Ω'luk direnci paralel bağlarsan gene 1Ω'luk direnç elde edersin. Sonuç olarak 8 tane 1Ω'luk direncin olmuş oluyor.

6002-Tutorial-Exercise-1-2_100

8 tane 1Ω'luk dirençten de 1Ω'u nasıl elde edebileceğini yukardaki örneği incelersen kolayca yapabilirsin.

Okan AKÇA

bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı cıkaramamış  :D

EFESU

hazırcı öğrenci zihniyetine karşı biri oalrak bu  konuda yardım etmeyelim arkadaşlar diyorum ben ...

elektronikhobi

Evet haklısınız ama ben sadece çözüm yolunu gösterdim ve ipucu verdim. Ayrıca ben de pratik olarak öğrenci olmasam da teorik olarak 6.002x elektronik mühendisliği dersi aldığıma göre öğrenci sayılırım  :D

Benim mesleğim aslında yazılım üzerine..

Bu noktada da bir orta yol izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü üniversitelerde okuyan öğrenciler de bizim öğrencilerimiz. Onların da diğer ülkelerde okuyan öğrencilere göre konuları daha iyi öğrenmeleri, anlamaları hatta bir noktada geçmeleri gerekiyor.

Alıntı Yapbir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı cıkaramamış  :D

8 tane 1Ω'luk dirençten 1Ω direnç elde edilmesi artık direkt sorunun cevabını yazmak olacağı için yazmadım. Ama üstteki videoya dikkat ederseniz basitçe görünüyor. 

Tagli

Aslında bu soruyu çözebilecek bir bilgisayar programı yazmak eğlenceli olabilirdi. Program, verilen dirençlerden en az sayıda kullanarak sorunu çözmeye çalışacak, çözemiyorsa da ulaşabildiği en yakın değeri verecek.

Böyle bir program görmüştüm sanki bir yerde. Yanlış hatırlıyor olsam bile mutlaka birisi oturup yazmıştır. Burada amaç işe yararlık değil, eğlence sadece.
Gökçe Tağlıoğlu

muhendisbey

Alıntı yapılan: EFESU - 19 Mart 2012, 20:16:48
hazırcı öğrenci zihniyetine karşı biri oalrak bu  konuda yardım etmeyelim arkadaşlar diyorum ben ...

Katılıyorum, yardım edelim ama cevabı vermeyelim. Paralelliğin serinin hesabından bahsedelim gerekirse farklı örnek verelim ama direk cevap vermeyelim. Neticede onun iyiliği için.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.