Tranmission gate ne işe yarar?

Başlatan yamak, 20 Mart 2012, 01:07:58

yamak

Tranmission gate cpu tasarımında ne amaçla kullanılır? Bazı yerlerde rastladım da neye yaradığını merak ettim.

z

Transmition gate zaten temel lojik ciplerin (kapilarin, filipfloplarin) yapiminda da kullanilabiliyor.

Yorumum;

Cok sayida girisi olan AND OR gibi kapilarin ic yapisinda giris sayisi kadar seri bagli MOS gerekiyor. Bu bir sikinti. Transmition gate ile bu sorunu kolayca asabiliyoruz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yamak

Hocam biraz daha açabilir misiniz söyldeğiniz şeyi? Tam anlamadım.

z

Asagidaki dokuman guzel acikliyor.

http://www.southalabama.edu/engineering/ece/faculty/akhan/Courses/EE334-fall04/lecture%20slides/Microsoft%20PowerPoint%20-%20ECE%20334-Lecture%2021nMOS%20-currentand%20transmission%20gates.pdf

Demek istedigim giris sayisi arttikca yukaridaki semadaki seri bagli Q1 Q2 lerin sayisi da artacak. Bunlarin sayisinin artmasi iletim voltajinda artisa neden olacak. Transmision gate de bu sorun yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pic365

Transmission gate output'a ya input'u verir ya da açık devre (yüksek empedans) yapar. Yani multiplexer'larda kullanılır. Aşağıda iki transmission gate ile yapılmış 2'ye 1 MUX var.

Şekilde görüleceği üzere transmission gate bir Nmos ile Pmos'un paralel bağlanmış hali sadece. Birisinin gate'ine select sinyalini, diğerine select sinyalinin tersini bağlıyoruz. Nmos ve Pmos'tan biri sadece '0', diğeri sadece '1' değerini geçirebilir. Select sinyali hem Nmos'un hem de Pmos'un gate voltajını aynı anda uygun hale getirir veya iki transistörü de kapatır. İki transistör kapalıyken zaten açık devre oluyor. Transistörler açıkken de input değerine göre iki transistörden biri input'u output'a veriyor. Yine şekilde in1 output'a geçerken in2 açık devre oluyor ya da tam tersi, böylece multiplexer elde etmiş oluyoruz.