5V PWM i 36V a çıkarmak için nasıl bir yöntem tavsiye edersiniz ?

Başlatan elektroacemi, 20 Mart 2012, 19:11:16

elektroacemi

Arkadaşlar 5V luk pwm i 36V a çıkarmak için ne tavsiye edersiniz, tam bir PWM olması da şart değil, maksadım ortalama gerilim den 20-36 volt arası gerilim elde etmek... 36V yaklaşık 1.5A olacak

pisayisi

gerilim öteleme level shifting yapacağınızı düşünerek vcc 36 v için aşağıdaki sürücü  devre yapısını kullanırken girişe 1k ohm luk bir direnç bağlayabilirsiniz.(şemada     
-vcc=0)

Murat

elektroacemi

Burada TIP32 nin kullanılma nedeni nedir ? Sadece TIP31 ile de anahtarlama yapılmıyor mu ?

z

Pisayısı

Bu verdiğin şemanın soruyla alakası ne? Girişden kaç volt girilmesi gerekecek?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pisayisi

Giriş 5 volt verilen soru ile ne alakası var demiş @z  push pull sürücü devresi yükün bir ucunu artıya bağla eksiye bağla gibi sorunu yok çıkışta 0-36v pwm işareti alınacak  pic ile sürülecek. tip32 ise tip31 in birebir eşlenik olanı o yüzden tercih ediliyor.
Murat

elektroacemi

Transistörlü ve mosfetli devreler PROTEUS düzgün çalışmıyor mu? yukardaki devreyi denedim, pic girişi lojik 1 den lojik 0 a indiriyor, yükte 0.5V luk düşüş oluyor sadece ....

OG

Yük yerine 24R direnç bağlayın (1,5A yapar).

PIC çıkışı H ise Mosfet çıkışı L olur ama yük üzerinde doğru yönde pwm elde edersiniz.

z

Alıntı yapılan: pisayisi - 20 Mart 2012, 20:28:13
Giriş 5 volt verilen soru ile ne alakası var demiş @z  push pull sürücü devresi yükün bir ucunu artıya bağla eksiye bağla gibi sorunu yok çıkışta 0-36v pwm işareti alınacak  pic ile sürülecek. tip32 ise tip31 in birebir eşlenik olanı o yüzden tercih ediliyor.

Bu devre PIC'ın 0..5V sinyaline karşılık çıkıştan sadece 0..4v arası çıkış verir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektroacemi

Peki IRFZ44 in anahtarlama frekansi nedir ?
Yani Lojik 1 yapıp, 1ms sonra Lojik0 yapsam 1ms sonrada Lojik1 yapsam çıkışda bunun etkisini görür müyüm ?

OG

1ms gibi değerler IRFZ44 için çekirdek.
Yük endüktif veya kapasitif etkide değilse problemsiz çalışır.

elektroacemi

Ben hiç mosfet kullanmamıştım, transistörden kolaymış, hiç direnç yok, şaşırdım açıkcası, pic çıkışına direnç koyulması gerekmez mı ?

OG