Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

PicBasicPro-Assembly

Başlatan POWER, 01 Ağustos 2004, 22:12:22

POWER

Değerli arkadaşlar Piclere yeni başladım.PicBasicPro'mu yoksa Assembly mi. :( Hangisini daha kolay kavrayabilirim.Hangisi daha avantajlı yada dezavantajlı.Tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.Teşekkürler
TB6BKG

mmengi

asm ile başla sonrasına sonra karar verirsin.Önce asm  :)

Veli B.

Üstat doğru söylüyor.Daha kolay olduğu için değil ama kesinlikle bilmen gerektiğine inandığım için katılıyorum.Asm ile birlikte picin mimarisinide öğrenmek gerekecek.PBP da buna gerek yok ama asm şart.

alayli

Alıntı yapılan: "alayli"
..................................................................................    
..................................................................................
........................... Ben kendi adıma assembly'de bolca kasıp, PIC register yapısını anlayıp, special register'ların hangisinin hangi bitinin ne işe yaradığını algıladıktan sonra geçtim basic derleyicilere. Bilinçli değildi ama isabet oldu. Ama işin ilk başında basic derleyiciyle tanışan kişi (CH yada PBP yada bir diğeri) zaten belli bir yerde tökezlemeye mahkumdur zannımca. Çalıştığım yerdeki veya etrafımdaki yeni başlayanlara da böylesini tavsiye ediyorum. En kral derleyici elinin altında da olsa PIC donanımını ve mikrosaniyelerde olup biten olayları anlamak için assembly ile bir süre kasmak şart gibi geliyor bana.
[/color]

demişim daha önce bir başlıkta. Hala da aynı fikirdeyim sevgili POWER! Bana sorarsan da önce assembly derim. Bu konuda mmengi ve katana'ya katılıyorum. (Amma kafiyeli oldu ha... Katana'ya katılıyorum )Zararını görmezsin. ;)
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

asm_Coder

Bencede önce asm.ASM yi tam kavramadan PBP ya geçmekle hata yaptım.Önce asm ile pekiştir ardından C ye geç basic'e hiç bulaşma derim.
y=f(x);

bmutlu

Önce işlemciyi donanım olarak iyi tanı (öğren) ondan sonra neyi öğrenirsen oğren (hangisi kolayina gelirse onu öğren) ASM sinde de 35 komut var zaten.