pic16f628 udea alıcı verici 5 Volt sorunum

Başlatan ehliseyf, 22 Mart 2012, 16:55:29

ehliseyf

Sorunum pic16f628 ve udea alıcı vericisinin  5 volt ile beslemek zorunda olmam.bunlara uygun pil bulamıyorum.

9 Volt pil ile 7805 i kullanabiliyorum.9 voltu regüle edip 5 voltta çalışabiliyorum. fakat yer sorunum var. Kutulamam gereken alan çok küçük.
3 voltluk 2 tane pili bagladığımda ise en az 7 Volt giriş voltajı gerekiyor.

bu  besleme sorununu nasil çözebilirim. hem ufak hemde istediğim voltajı sağlayabilecek bir batarya yada pil  varmı piyasada. (ufak olmak zorunda)

PCB boyutlarım    ( 3. uzunluk  kutu yüksekliğine aittir)

60 mm x 35 mm  x  13 mm
http://www.altinkaya.com.tr/El_Tipi_Kutular/HH-010.html

ikinci PCB

45 mm x 30 mm  x  17mm
http://www.altinkaya.com.tr/El_Tipi_Kutular/HH-004.html

fikir açısından kutularıda koydum.

Code'm mu oturturum !

gutaussehender

verici kısmında pt2262 gıbı bır entegre kullanmayıp pic kullanacaksan ve verısı kısım sadece tuşa basıldıgında bir bilgi gönderecekse 12V 27A kucuk kumanda pilleri var. ve bu pıldeb gelen vcc yı butonlar uzerınden verırsen pic + atx e bos bekleme durumunda pil kullanılmaz ve kolay kolay bitmez.sadece tus a bastıgında pic ve atx enerji alır.

Fakat alıcı kısmın sürekli beklemede kalması lazım orası nasıl olur bilmem pil kısa sürede biter sanırım.

serhat1990

lm317t'nin smd regülatörleri var yada lp serisi ( low power ) regülatörler var. Hiç yer kaplamaz işine yarayacaktır...

birkan

5 volt vermek zorunda değilsiniz. 3 tane 1.5 volt istediğiniz ebatta pil bulmak zor olmaz. 4.5 volt ile devreniz sorunsuz çalışacaktır.

ehliseyf

Alıntı yapılan: gutaussehender - 22 Mart 2012, 17:08:36
verici kısmında pt2262 gıbı bır entegre kullanmayıp pic kullanacaksan ve verısı kısım sadece tuşa basıldıgında bir bilgi gönderecekse 12V 27A kucuk kumanda pilleri var. ve bu pıldeb gelen vcc yı butonlar uzerınden verırsen pic + atx e bos bekleme durumunda pil kullanılmaz ve kolay kolay bitmez.sadece tus a bastıgında pic ve atx enerji alır.

Fakat alıcı kısmın sürekli beklemede kalması lazım orası nasıl olur bilmem pil kısa sürede biter sanırım.

Devrede pic kullanacağım. Smd olarak pic16f628 bağladım.Sadece tuş gibi düşünülebilir.Alıcı kısımda led yakıyor. ama sürekli açık kalmak zorunda sizinde belirttiğiniz gibi . Fakat sorunum pilin bitmesi bitmemesi değil. pil ile besleme yapabilmek için pil voltajının  5 volta gelmesi gerekiyor.
en yakın pil ile yakalayabildiğimiz regülatörsüz olarak 4.5 V  ( 2 adet 1.5 volt pil seri ) yada regüle edip en az 7 Volt giriş yapmak gerekiyor.Bu gerilimlere yakın bir gerilim gerekiyor.

Alıntı yapılan: serhat1990 - 22 Mart 2012, 17:11:03
lm317t'nin smd regülatörleri var yada lp serisi ( low power ) regülatörler var. Hiç yer kaplamaz işine yarayacaktır...

bahsettiğiniz enteğrenin datasheetini bulamadım. Mümkünse siz bakip en az giriş voltajı ne kadar olması gerekiyor söyleyebilirseniz çok sevinirim.

Alıntı yapılan: birkan - 22 Mart 2012, 19:24:32
5 volt vermek zorunda değilsiniz. 3 tane 1.5 volt istediğiniz ebatta pil bulmak zor olmaz. 4.5 volt ile devreniz sorunsuz çalışacaktır.

aklıma geldi fakat udea nın modülleri en az 4.9 Volt en çok 5.1 volt olarak datasheet te değerlendirilmiş.
Code'm mu oturturum !

Mucit23

Alıntı Yapaklıma geldi fakat udea nın modülleri en az 4.9 Volt en çok 5.1 volt olarak datasheet te değerlendirilmiş.
Alıcı için öyle fakat Vericide 12V ile beslenebiliyor.
Eğer Yüksek iletişim mesafesi fakat düşük baund hızı gerekiyorsa 12V ile beslenebilir. Yüksek baund düşük mesafe için ise 5 v ile beslenebilir. İki birlikte isteniyorsa 7V civarı ile beslenebilir. Sanki kitapçıkta yazıyordu.

ÜC

Alarm için yaptığım vericinin resmini ekliyorum. Vericinin ebatları 35x55cm.  12 Volluk kalem pil kullandım. Zener diyot ile 12  voltu düşürerek pici besledim, ATX modül içinde direkt 12 voltu kullandım. Çizimde manyetik sensör var onu iptal edebilirsin. ATX yerine ARX modül yerleştirilerek ve bağlantılar değiştirilerek alıcı içinde bu devre kullanılabilinir. PCB yide eklemek istedim ama dosya eklemeyi bulamadım

[/url][/img]

ehliseyf

Alıntı yapılan: Mucit23 - 23 Mart 2012, 11:03:22
Alıcı için öyle fakat Vericide 12V ile beslenebiliyor.
Eğer Yüksek iletişim mesafesi fakat düşük baund hızı gerekiyorsa 12V ile beslenebilir. Yüksek baund düşük mesafe için ise 5 v ile beslenebilir. İki birlikte isteniyorsa 7V civarı ile beslenebilir. Sanki kitapçıkta yazıyordu.

doğru verici için 5 ile 12 Volt arasında  beslenebiliyor.Fakat sorunum pic'in bu voltajları kabul etmemesi..Birazda yer sıkıntım var.
size yapmış olduğum bazı tasarımları hem resim hemde *.lyt formatında göndereyim.
belki bir fikir oluşur.

Alıntı yapılan: umitco - 23 Mart 2012, 11:56:44
Alarm için yaptığım vericinin resmini ekliyorum. Vericinin ebatları 35x55cm.  12 Volluk kalem pil kullandım. Zener diyot ile 12  voltu düşürerek pici besledim, ATX modül içinde direkt 12 voltu kullandım. Çizimde manyetik sensör var onu iptal edebilirsin. ATX yerine ARX modül yerleştirilerek ve bağlantılar değiştirilerek alıcı içinde bu devre kullanılabilinir. PCB yide eklemek istedim ama dosya eklemeyi bulamadım

umitco adlı arkadaşımızın göndermiş olduğu resim . (formatını düzenledim)

http://turbobit.net/r52ho5xrufck/bbk_kutu.LYT.html

LYT olarak Ares çizimi
Code'm mu oturturum !

Mucit23

Siz modülü 12V ile besleyin pici 5 v ile besleyin. Denemedim ama modül 12V ile besleniyorken 5V seviyesinde gelen dataları kabul etmesi lazım.

ehliseyf

Alıntı yapılan: Mucit23 - 23 Mart 2012, 14:34:11
Siz modülü 12V ile besleyin pici 5 v ile besleyin. Denemedim ama modül 12V ile besleniyorken 5V seviyesinde gelen dataları kabul etmesi lazım.

Az önce fark ettim ki Vcc * 0.8 volt  lojik olarak seviyesi.

bu durumda 6 volt beslem ile besleyebilirim .

5 Voltluk zener ile de pic in beslemesini bağlasam halletmiş olurum sanırım.
fikriniz nedir bu durumda çalışırmı sağlıklı olarak.
Code'm mu oturturum !

ehliseyf

Code'm mu oturturum !

serhat1990