İki Devreyi Bord Uzerinde Gosterebilirmisiniz

Başlatan Thexx, 23 Mart 2012, 21:24:17

Thexx

Öncelikle kolay gelsin herkese bord uzerinde kuruyorum devreyi R1 Direncini Soktugumde Led yanması taktıgımda ise sönmesi lazımmıs ben taksamda yanıyor soksemde yanıyor bi yol gosterebilcek varmı acaba ?
Devreler

1ve 2.ci devrelerdeki aynı malzemeler sadece yerleri degisik bana bord uzerinde gosterebilirmisiniz yada bi yol soylermisiniz

ipek

üstteki devre daha mantıklı ,devrenin orijinal hali ile lamba sönük kalır çünki gate ile source arasında 10Kohm direnç var
direnci ayırır gateye dokunup statik olarak tetikler isen lamba sürekli yanar enerjiyi kesmeden bir daha söndüremezsin
çok kısa zamanda FET'te yanar gider 1 adet 4.7 Kohm luk direnç bir ucunu Gate'ye bağla diğer ucunu + 12 volta bağlar isen
röle iletime geçer direncin ucunu + 12 Volttan alırsan röle kendini bırakır devre kesilir Burada kullanılan Fet röle sürmek için pek uygun değil
sağlıklı çalışması için 2N700 yada BS170 türü Mosfet tavsiye ederim.......

z

Her iki devrede ledin normalde yaniyor olmasi normal. Direnci soktugunde ledin sonmesi gibi bir durum olamaz. Ledi sondurmek icin giristen negatif gerilim uygulaman gerekir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Thexx

tesekkürler ama bana direnci soktugumde ledin yanması taktıgımda sonmesi lazım
direnci +ya takıpda denedim olmuyor
giristen negatif uygulayınca led sonuyor fakat direncle alakası yok :D
tesekkürler yinede baska cozum soyleyebilcek var mı ?

z

Ne bu? Bilmece mi?

R1 yerine R2 yi sokup takarsan istedigin olur. Aksi takdirde bu devrede istedigin seyi bu semayla yapamazsin. Farkli bir devre kurmak gerekir.

Thexx

soyledigim seye uygun bir devre gosterebilir misin ?

z

BC237 emetoru Gnd
Kollektore role ve ters diyodu bagli. Role + 5v a gidiyor.
Beyz 4K7 uzerinden +5v a gidiyor.
Beyz 100R uzerinden Gnd ye gidiyor.

100R direnc yerinde iken role cekmez.
Direnci sokersen role ceker.

---------------------------

Eger direnci sokunce role biraksin, direnci takinca role ceksin dersen

BC307 emetoru +5v
Kollektore role ve ters diyodu bagli. Role GND ye gidiyor.
Beyz 4K7 uzerinden GND ye gidiyor.

4K7 yi takinca role ceker. Sokunce role birakir.

Thexx

sema seklinde gosterebilcek varmı yada ne yapmalıyım baska cozum yolları bilen ?

elektronikhobi

Ben de İpek arkadaşımız gibi düşünüyorum. Sanırım basit bir eviricinin ("inverter") çalışma prensibini sormak istemişler.

Örneğin yukarıdaki resimde giriş gerilimi VA < VT (eşik gerilimi) altına düşerse çıkış mantıksal 1 verir, eğer VA >= VT ise mantıksal 0 verir. O zaman sanırım senin devreni VC çıkış uçlarına kurman lazım. Hesaplamayı yapabilmek için mos açık iken uçları arasında oluşan direnci de bilmek gerekebilir.
Askerlerimiz Alman Seferi sırasında  Budin Kuşatmasını nasıl aştı?

arslan74

Alıntı yapılan: Thexx - 24 Mart 2012, 20:26:05
sema seklinde gosterebilcek varmı yada ne yapmalıyım baska cozum yolları bilen ?

Fet yerine taransistör kullan sorun çözülür.

elektronikhobi

Burda arkadaşın sorduğu direnç sökülünce ledin yanmasını yaptım. Bayağı da hoşuma gitti  :D

Şimdi burada mos açıkken D ve S uçları arasında oluşan direnci RON hesaplamak gerekiyor.  RON = Rn * L / W.

Devre şemasını analiz eden programda 3 voltluk bir gerilim geçerken Mos için Rn = 26.5kΩ oluyor.  Şema programında örneğin W/L oranını 10 seçtiğimiz zaman RON = 2.65kΩ oluyor. Gene mosfet için eşik gerilimi Vt = 0.5V ve çıkış geriliminin düşük değeri Vol < 0.25V olarak belirlenmiş. Yani örneğin 0.26V yasak bölgeye girmiş oluyor.

Giriş gerilimi 0'a yakın bir değerken dikkat ederseniz çıkış ucundan 3V yani mantıksal bir alıyorum. Böylece ledimiz yanıyor.

1kΩ'luk direnci kaldırdım ve burada çıkış gerilimine dikkat edin. Uyguladığımız statik disipline uyuyor, çıkıştan mantıksal 0 alıyoruz ve ledimiz sönüyor. Böylece basit bir evirici yapmış olduk.
Askerlerimiz Alman Seferi sırasında  Budin Kuşatmasını nasıl aştı?

Thexx