DC Solenoid Valf ve Kesme Sorunu

Başlatan dyonizos, 24 Mart 2012, 18:46:46

dyonizos

selam arkadaşlar
yaptıgım bir devrede 16f877 pic ve 20mhz harici kristal ve donanımsal kesme kullanıyorum. Çıkışında bir optocoupler var ve oda mosfet transistoru sürüyor.
Interrupt girişinden pulse leri saydırarak belli bir değerde mosfet ile valfi açıp kapatıyorum. Ancak bir kaç gündür çözemediğim bir sorun var.
Elimde 2 tane valf var. birisi 500mA diğer yaklaşık 1A akım çekiyorlar. Ufak olan valf ile devre sorunsuz bir şekilde çalışıyor ve pulse leri sayıyor. ancak 1A olan valfi taktığımda devre aptallaşıyor ve kesme çalışmıyor. Ama devrede enerji varken valfi yerinden ayırıyorum normal olarak tekrar sayıyor pulse leri. Valfi tekrar takıyorum sayma duruyor.
Pic kilitlenmiyor çünkü valfi enerji varken çıkardığımda sayma devam ediyor. Takat takmaz duruyor. Ne resetleniyor nede kilitleniyor. Sadece duruyor. Neden bu şekilde davranıyor olabilir acaba?

kudretuzuner

Merhaba
DC ile sürdüğünüz selenoidlerde watlı ve voltajı yüksek(kullanılan voltajdan)diyot kullanıyor musunuz?
Amatör

dyonizos

Evet. Diyot ve paralel kondansator var. Tuhaf bir sekilde kilitlenmiyor ve reset atmiyor ama kesme calismiyor yada program sanki pause oluyor.

mozkan87

Devre şemasını ekleyebilirmisiniz. 1A akım çeken selenoid güçlü bir manyetik alan oluşturuyordur. Bu da işlemcinin clock sinyalini engelleyebilir. Deverenin tüm beslemelerini ground da dahil olmak üzere soyutlayınız. Birde selenoidin işlemciden olan uzaklığını değiştirerek denemeler yapın. Pic'in krıstal ayarları nedir.