İzole DC Güç Kaynağı Hakkında

Başlatan camby, 28 Mart 2012, 13:45:30

camby

RS485 Hattını ana devreden yalıtmak istiyorum. GND'si farklı ayrı bir kaynak giremiyorum kartıma dolayısıyla mevcut kaynaktan izole kaynak yapmam lazım. Aşağıdaki gibi bir uygulama gördüm :

MAX253 : "1W Primary-Side Transformer H-Bridge Driver for Isolated Supplies" diye geçiyor.. MAX256 , MAX485 gibi daha farklı düşük güçlü sürücüler de var. Yüksek güçlü sürücüler de var.

Örnek devre 3.3 V için ben 5v-5v izolasyon yapacağım için 1-1.3'lük trafo lazım.

- Bu trafoların tam adı nedir ? ( İzolasyon , Puls trafosu ) Nasıl bulunur ?

- İstediğim yalıtımı sağlar mı gerçekten ?

emrahmrcn

Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

camby

Olabilir ancak şu an için daha çok yukarıdaki devreyi çalıştırmaya trafoyu bulmaya odaklandım.

Alternatif olarak bu tip çeviricileri de düşünebilirim. Farnell harici bulunabilirliği nasıldır ?

z

Alıntı yapılan: camby - 28 Mart 2012, 13:45:30
MAX253 : "1W Primary-Side Transformer H-Bridge Driver for Isolated Supplies" diye geçiyor.. - Bu trafoların tam adı nedir ? ( İzolasyon , Puls trafosu ) Nasıl bulunur ?

- İstediğim yalıtımı sağlar mı gerçekten ?
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu entegre H Bridge değil Pushpull tipi çıkışa sahip. H Bridge diye kim yazdıysa yanlış yazmış. Trafonun adı da pushpull trafo.
Hazırını aramak yerine kendin sar. Güç çok küçük olduğu için en kötü ihtimalle dene yanıl yöntemiyle bile sarabilirsin.

Trafoyu sen saracaksan, izolasyon malzemelerini iyileştirerek binlerce volta kadar izolasyon sağlayabilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

rf

6  -7 adet IC kullanmak yerine ADM2484E kullanırsanız bütün sorunlarınız çözülecektir. Maliyet ve footprintiniz çok küçülecektir.

http://search.digikey.com/us/en/products/ADM2484EBRWZ/ADM2484EBRWZ-ND/1873705

Fiyat yeterince uygun 5$@250pcs

İyi çalışmalar dilerim,
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

Erol YILMAZ

@rf;

izoleli tarafın beslemesi için yine izole güç kaynağı lazım...

ve Analog devices sitesinde fiyat olarak  100 adet için:

ADM2484EBRWZ
Status: Production
16 ld SOIC - Wide    16    Ind    Tube, 47   
$3.54

görünüyor...

Yaklaşık olarak bu fiyatlara Elektro dan alabilirsiniz.
www.elektro.com.tr

camby

Alıntı yapılan: z - 28 Mart 2012, 14:30:54
Bu entegre H Bridge değil Pushpull tipi çıkışa sahip. H Bridge diye kim yazdıysa yanlış yazmış. Trafonun adı da pushpull trafo.
Hazırını aramak yerine kendin sar. Güç çok küçük olduğu için en kötü ihtimalle dene yanıl yöntemiyle bile sarabilirsin.

Trafoyu sen saracaksan, izolasyon malzemelerini iyileştirerek binlerce volta kadar izolasyon sağlayabilirsin.

@Bunalmış hocam
Maxim'de yazıyor o açıklama , http://www.maxim-ic.com/datasheet/index.mvp/id/1059 , bana da H-Bridge değil gibi geldi açıklamasında da bu şekilde yazınca kafam karıştı açıkcası.

Trafo saracak durumum yok adetli ihtiyacım olabilir.

@rf
ADM2587 siparişi verdim henüz elime ulaşmadı , içinde 'isopower' diye geçen dc-dc converter ve yalıtılmış data hatları var gerçekten çok güzel bir ürüne benziyor.
Benzer olarak sadece RS485 için değil Analog Devices'ın genel amaçlı ve özel amaçlı tek çip"isopower" DC-DC konverterları var. Bu da 2. alternatifim zaten.

İzole güç kaynağı için yukarıdaki MAX253'lü devreyi kurmak istesem ( Sadece RS485 için değil genel amaçlı olarak ) :

Bu tarz trafoları nerden bulurum , genel adları , güçleri , çalışma frekansı nedir ?

z

Alıntı yapılan: camby - 28 Mart 2012, 15:09:47
Maxim'de yazıyor o açıklama , http://www.maxim-ic.com/datasheet/index.mvp/id/1059 , bana da H-Bridge değil gibi geldi açıklamasında da bu şekilde yazınca kafam karıştı açıkcası.
Trafo saracak durumum yok adetli ihtiyacım olabilir.
Bu tarz trafoları nerden bulurum , genel adları , güçleri , çalışma frekansı nedir ?

Sen sarım sayılarını tespit et. Piyasada saran yerler var. Rahmetli Aye trafo mevzu olunca hep komşusundan bahsederdi.

Maxim gibi ünlü bir firma da olsa dokümanlarda hata yapabiliyorlar. Max253 kesinlikle pushpull bir sürücü.  İç şeması da verilmiş. Ayrıca çok çok özel bir amaç güdülmediği sürece H bridge sürücüye bağlı trafonun orta ucuna + besleme verilmez.

Piyasada N27 E16 nüve ve karkası bulunuyordu.

Pille çalışan bir devreden sözetmiyorsan lojik devreleri besleyen transformatörün sekonderlerine bir sekonder daha ilave edilebilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Tespit edilmesi gereken sarım sayısı mı ?

Yoksa primer endüktansı ve sarım oranı mıdır ?

CLR

Oldum olası feedbacksiz isolasyonları sevmem, ben cihazlarımda bu yapıyı asla kullanmazdım. Feedback sağlıyorsa da muhtemelen girişlerdeki mosfetlerin Rds direncinden çekilen akıma göre feedback sağlıyordur diyecektim üşenmedim datasheetini açtım onuda yapmıyormuş, blok şemasına göre.
Knowledge and Experience are Power

Erol YILMAZ

Feedback lazım olan yer var, olmayan yer var...

Misal :
4.5 - 5.5V girip 0-200 mA'de  8-12V çıksın bence çok güzel bir değer aralığı olur.
Geribesleme varmış yada yokmuş hiç önemli değil <yerine göre>

rf

KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

Erol YILMAZ

camby

Alıntı yapılan: z - 28 Mart 2012, 15:26:45
Sen sarım sayılarını tespit et. Piyasada saran yerler var. Rahmetli Aye trafo mevzu olunca hep komşusundan bahsederdi.

Maxim gibi ünlü bir firma da olsa dokümanlarda hata yapabiliyorlar. Max253 kesinlikle pushpull bir sürücü.  İç şeması da verilmiş. Ayrıca çok çok özel bir amaç güdülmediği sürece H bridge sürücüye bağlı trafonun orta ucuna + besleme verilmez.

Piyasada N27 E16 nüve ve karkası bulunuyordu.

Pille çalışan bir devreden sözetmiyorsan lojik devreleri besleyen transformatörün sekonderlerine bir sekonder daha ilave edilebilir.

Datasheet " Sayfa15 Transformer Selection" ve uygulama devresine göre anladığım trafo :

-   1-1.3 Sarım oranına sahip olacak
-   44-56 gibi bir değer görüyorum , bunlar sarım sayıları olabilir.
-   Center Tap olacak.
-   350 KHz çalışma frekansına sahip olacak. ( 12V-us ) ( Çalışma frekansı da 350-250 ayarlanabiliyor )
-   Yalıtımı olacak  ( Nasıl olur , ne kadar olmalı fikrim yok )
-   Güç : 1W

rf

Alıntı yapılan: Allegro - 28 Mart 2012, 16:15:32
Bu arada fiyat 100 adet için $7.65 ' e çıktı.

max487 1.6$@100
max667 3.1$@100
max293 5.15$@100
PC410x3   3.45$@100
.
.
.
.