İzole DC Güç Kaynağı Hakkında

Başlatan camby, 28 Mart 2012, 13:45:30

z

Nötür ve toprağa müdahale etmeyeceksin.

Cihazların kendi topraklarını konnektör haricinde birbirine doğrudan bağlayacaksın. Öyleki, sen konnektörü söksen bile cihazların toprakları hala birbirine bağlı olacak. Başka çaresi yok. Ya tamamen interfaceleri ana devreden izole edeceksin ya da bu yöntemi uygulayacaksın.

Evimde dahi değerli cihazlarım kendi aralarında birbirine bağlı ise cihazların metal aksamlarındaki vidaları gevşetip cihazları buradan hard olarak birbirlerine telle bağlıyorum.

Fakat bu yöntem dediğim gibi faz toprak kısa devresinde işe yaramaz. Komşunun evinde arıza olur sigortası atar ama ceremesini bizler çekeriz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

camby

Hocam oncekı mesajında makına govdesıne ve devrenın Şasesine demişsin. Ben de nötr derken devrenın sasesını kasketmıstım aslında, fazlara aıt nötrü hıc gormuyorum zaten.

Makına govdelerının(toprak) yanında devre şaselerını bırlestırmek gerekıyor mu ? Devre sasesının makına govdesı ıle bır baglantısı yok bu arada.

Kavram karısıklıgı yasıyorum sanırım , devre sasesı dedıgım de  regulatorumun - ucu oluyor.

z

Devredeki regülatörün Gnd olan kısmı cihazın şebekeden beslendiği hattın Toprak ucuna bağlı.
Karşıdaki devrede de aynı durum var.

Şimdi sen ilave bir kablo ile (Data iletim hattından bağımsız ayrı bir kablo) her iki cihazın gövdelerini birbirine bağlıyorsun. Böylece her iki cihaz da toprağa göre aynı potansiyelde oluyor.

Sıkıntılar da %90 oranında bitiyor. Bahsettiğim ilave kablonun kesinlikle sökülür takılır kablo olmaması gerekiyor.

camby

Hocam kabloya ait Ekran'ın bağlantısı nasıl olacak , bu birleştirmeyi ekstra bir damar ile değil de  kablonun ekranı aracılığıyla yapabilir miyim ?

Kaynaklarda Ekran'ın tek bir taraftan GND bağlantısı olmalı denmiş , bazı yerli kaynaklarda da 2 taraftan da GND'ye bağlanmalı denmiş , hangisinin uygulanması gerekiyor ?

z

Kablonun dış zırhını bu amaçla kullanabilirsin. Yalnız bu zırha iki tel parçası lehimleyip bunları dediğim şekilde makinaya hard olarak sabitlemelisin. Data konnektörü söküldüğünde dahi bu bağlantı ayırılmasın.

Bahsettiğim uygulamada kabloun iki başının da topraklaması gerekiyor. Normalde bu tercih edilmez. Çünkü ilmek akımı denen topraklar arası akım akışı olur. Hatta bu akım yüksek değerli olabilir ve sinyal taşıyan diger kablolarda gürültü endükleyebilir. Bu nedenle tercih edilmez. Fakat burada (önerimde) varsın kablonun toprak hattından akım aksın ama cihazlar aynı potansiyelde olsun amacı sözkonusudur. Eğer iletilen sinyal analog bir sinyal olsaydı (gürültü marjından bahsedemeyiz ama bahsedecek olsak milivoltlar mertebesine olurdu) kablonun her iki tarafı da topraklasaydık taşınan sinyalimiz 50Hz ede boğulabilirdi.

camby

Buradaki kaynakta izole sistemler için şu şekilde bir bağlantı önermişler. Bu şekilde bir sistem kullansak izolasyona zarar vermiş olur muyuz ?

http://www.bb-elec.com/bb-elec/literature/tech/485appnote.pdf