TO220 paketi vidasiz sogutucuya baglama aparati

Başlatan z, 28 Mart 2012, 22:23:58

z

1) Dikey duran TO220 kilindaki malzemeleri sogutucuya vidasiz yontemle baglamak istiyorum. Bazi cihazlarda bu amacla celik yaprak yaylar kullaniliyor. Bunlari icpiyasadan temin edebiliyormuyuz?

2) Alternatif baglama yontemleri biliyormusunuz?

3) Iki adet TO220 kilindaki malzemenin birisini sogutucunun bir tarafina, digerini de sogutucunun diger tarafina monte edecegim. Her iki malzemenin sogutucu deligi ayni hizada olacak. Vu vida deliginden vidalamaya kalkarsam metal govdeleri silikon izolatorle izole etsem bile vida nedeniyle govdeler sogutucuya elektriksel olarak temas etmis olacakki bunu istemiyorum. Vidayi izole edebilecegim aparatlar varmi? Isiya dayanikli plastik benzeri M3 vida bulabilirmiyim?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mas

1)Hocam bahsettiğiniz ürünü karaköy de görmüştüm. Üstten geçmeli şekilde üzerinde kalem askı aparatındaki gibi bir yay var tabi daha genişi.
fiyatı en fazla 1 tl dir. Piyasadaki bundan mıydı emin değilim ama buna benzer şekilde üzerinde yaya vardı..

2) bu şekilde yatay bağlantılı bir aparat var

3)istediğiniz boyutta plastik vida mevcut ama bunun yerine normal metal vida kullanabilirsiniz. kısadevre olmaması için yalıtıcı distans satılıyor. bildiğiniz plastik pul gibi ama to220 nin deliğinin içine de girerek delik yüzeyini de yalıtıyor. vida hiçbir şekilde metale temas etmiyor. arada sizin soğutucunuz olacağından belki o temas edebilir ama T0220 ler tamamen yalıtıldığından bu durum sorun çıkarmayacaktır.şu cihazda kullanmıştım. az çok belli oluyor. somun ile plaketin arasındaki beyaz plastik.

z

Yalniz soyle bir sorun var. 3.maddedeki sorun icin sirtsirta duran TO220 lerin deliklerinden M3 vida atmaya kalkarsam zaten vida TO220 lere silme gececek. Deligin icine makaron tarzi boru izolator sokarsam kullanacagim vida capi 2mm gibi olacak. Bu vidayi bulmam, bulsam da gerekli torkta sikmam cok zor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mas

hocam şu an kumpas ile ölçtüm to220 nin delik çapı 3.8mm metrik 3 vidanın kalınlığı 2.9mm. bahsettiğim distans zaten bu iş için yapılmış. buralardaysanız resmini çekeyim.

mas

yas

soğutucunun şekli tam belli olmadığı için net bir yorum yapamıyorum. Ama tahminim resimlerdeki gibi bir klipse ihtiyacın var sanırım.

Soğutucunun kalınlığına göre EE10 trafonun tutturma klipsi belki işini görebilir. Yada çok amelece görmezsen ekonomik ve sıkı bir tutuş sağlayacak önerim not kağıdı klipsi tutturduktan sonra tellerini çıkarabilirsin. 1 paket(12 adet) 1.5 tl civarı

mas

hocam sanırım yeterince fikir vermiştir. arada soğutucu ver izolaörler olacak. bu durumda vidanın soğutucudan başka bir yere değmesi mümkün değil. hatta bendeki distanslar to220 nin metalinden daha uzun kalıyor. arka taraftaki çıkıntıları soğutucunun delğine girerek tamamen yalıtım yapabilir. yüksek voltaj yada yüksek frekans ile uğraşmayacaksanız sistem yeterli gibi görünüyor.

erkan614

Alıntı yapılan: yas - 29 Mart 2012, 01:26:10
...Soğutucunun kalınlığına göre EE10 trafonun tutturma klipsi belki işini görebilir. Yada çok amelece görmezsen ekonomik ve sıkı bir tutuş sağlayacak önerim not kağıdı klipsi tutturduktan sonra tellerini çıkarabilirsin. 1 paket(12 adet) 1.5 tl civarı
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
mukemmel çözüm :)
veya sanayide yaycılarada çektire bilirsin 1000 tanesini 100 tl civarında mal edersin