3w power led sürücü yardımı

Başlatan taneryilmaz, 02 Nisan 2012, 17:07:42

taneryilmaz

merhaba arkadaşlar

elimde 3w high power ledlerden var  ve bir iş yeri aydınlatmasını yapmak istiyoruz. internetin altını üstüne getirdim ama sağlıklı bir sürücü devresi bulamadım. ledleri aliminyumlu plakete 3 adet 3lü seri bağlıyorum toplamda her plakette 9 ledim var. bu sistemin sağlıklı çalışabilmesi için nasıl bir sürücü kullanmalıyım. yardımlarınızı  bekliyorum umarım konuyu doğru yere açmışımdır.

erkan614

taneryilmaz

Alıntı yapılan: erkan614 - 02 Nisan 2012, 17:21:24
http://www.gncled.com/SA_LedSuruculer.html
burdaki 350mA 12V led driverlar işini görür herbir 3lü pcb ye 1 adet
veya alttaki resimdeki driveri de yapabilirsin
http://www.datasheetdir.com/Vipower-Offline-Constant-Current-Led-Driver-Using-Viper12-22a+Application-Notes

Üstadım burada senin dediğin devreler 350 ma lik  yani 1w power ledler için  ama benim ihtiyacım olan 3w lık power led. bu işin kolay bir yolu vardır diye düşünüyorum elimde 12v power supply ler var zaten şimdi ise 3 adet 3w power led i seri bağlıyorum. Bu 3 lü gurupların 3 ünü paralel olarak bir plakette birleştiriyorum. Bir yeri aramıştım orada 11w lık  küçük değerde dirençler dene dedi bilmiyorum ne yapsak

erkan614

LA-35-1050 modeline bak yerinde olsam 1050mA 30v bundan bir adet kullanarak 3 adet 3lü pcbyi seri bağlayıp beslerdim,
veya viper22den kendin 12v 1050ma sürücü yapıcaksın ki uzun sürer,
ledin datasheetini koysaydın daha iyi açıklamalar yapan olabilirdi

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

taneryilmaz

Alıntı yapılan: pwm.c - 02 Nisan 2012, 18:13:37
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

merhaba  @pwm.c  abi.   senin bu dev enin çıkışına  üstteki resmdeki kaç led bağlayabilirim ve ya çıkış gerilimini nasıl ayarlaya bilirim

3w power ledlerin renklerine göre datasheetleri http://www.powerluxtech.com/files/product.asp?LayerNum=2&TypeNum=30&MainTypeName=HI_POW_LED&SecTypeName=3W%20LED

OG

Niye uğraşıyorsunuz, imalattan çok daha ucuz rakama piyasadan temin edersiniz. Hem bu tip (smps) devrelerin tasarımı-imalatı zordur, tecrübe ister.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

taneryilmaz

Alıntı yapılan: OG - 02 Nisan 2012, 18:46:05
Niye uğraşıyorsunuz, imalattan çok daha ucuz rakama piyasadan temin edersiniz. Hem bu tip (smps) devrelerin tasarımı-imalatı zordur, tecrübe ister.
hocam led leri arkadaşım aldı ve en kısa sürede montaj yapmamız gerkiyorr. o yüzden elimizdeki elektronik malzemelerle yapabilirmiyim diye düşünüyorum.. yoksa dediğiniz gibi piyasadan almayı düşünüyoruz

pwm.c

Alıntı yapılan: taneryilmaz - 02 Nisan 2012, 18:16:23
merhaba  @pwm.c  abi.   senin bu dev enin çıkışına  üstteki resmdeki kaç led bağlayabilirim ve ya çıkış gerilimini nasıl ayarlaya bilirim

3w power ledlerin renklerine göre datasheetleri http://www.powerluxtech.com/files/product.asp?LayerNum=2&TypeNum=30&MainTypeName=HI_POW_LED&SecTypeName=3W%20LED
girişe 12v verdiğinde 3 adet power ledi seri bağlayabilirsin.
led sürücüleri akım sınırlamalı olduğu için çıkış voltajını ayarlamana gerek yok. ister 1, ister 3 led bağla farketmez. 700ma lik akımı herzaman sabitler. senin amacın dimmerde eklemekse şu devreyi kullanabilirsin:
http://elektrobilim.org/forum/guc-kaynaklari/3643-akim-sinirlayici.html
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

taneryilmaz

Alıntı yapılan: OG - 02 Nisan 2012, 18:46:05

OG hocam sanırım haklısın çok geç kalmış olsam da hazır sürücü devre almaya karar verdik şu an onun araştırmasındayım.. tavsiyeniz varmıdır  nereden alabilirim ve hangisinden almalıyım. yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim

gambit1244

Alıntı yapılan: taneryilmaz - 03 Nisan 2012, 20:25:12
OG hocam sanırım haklısın çok geç kalmış olsam da hazır sürücü devre almaya karar verdik şu an onun araştırmasındayım.. tavsiyeniz varmıdır  nereden alabilirim ve hangisinden almalıyım. yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim

bende hazır bitane set mevcut

2 tane alüminyum kasa    xxx xxx          xxx xxx
şeklinde 4 set rgb var bunu süren uzaktan kumandalı bir devreside mevcut
eğer boyle birşey lazımsa piyasada araştır nekadarsa onun altında fiyattan vereyim
tamamen çalışır soketli durumda

fakat 3w değil bendekiler haberin olsun
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

gambit1244

+111
herhangi toptan satış yapan biyere gittiğinizde adam eğer bir listeden bakıp size fiyat söylüyorsa o fiyattan en en az yüzde 30 indirim mutlaka isteyin
heleki baktığı fiyat listesi orjinal ürün kataloğu ise :D

neredeyse her sektörde bu ticari oyun var
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

taneryilmaz

Alıntı yapılan: gambit1244 - 04 Nisan 2012, 00:51:20
+111
herhangi toptan satış yapan biyere gittiğinizde adam eğer bir listeden bakıp size fiyat söylüyorsa o fiyattan en en az yüzde 30 indirim mutlaka isteyin
heleki baktığı fiyat listesi orjinal ürün kataloğu ise :D

neredeyse her sektörde bu ticari oyun var

Bunu öğrenmem iyi oldu :)
Bu arada oradaki trafolardan ziyade ledshop.com da küçük modüller var onları düşünüyorum elimde zaten dc kaynaklarım olduğu için.  Modüllerden isi çıkış gücü 2A olandan almak istiyorum doğru yapıyorum galiba yine de düşüncelerinizi beklerim. Bağlantı şeklim 3seri x 3grup 9 led  10.8V 2A akım sınırlayıcı devreden bahsediyorum yani