pic ucları karışıyor

Başlatan picman, 03 Nisan 2012, 21:43:07

picman

arkadaşlar ilginç bir problem yaşıyorum easypic4 deney seti ile çok basit bir uygulama yapıyorum fakat portb yi tümüyle aktif yapmak istediğimde yani tüm çıkışlarını 1 yapmak istediğimde RB2 ve RB3 yanmıyor onun yerine RA2 ve RA3 yanıyor. ben RB0 ucunu 1 yapıyorum devrede RA2 ucu bir oluyor fakat proteusta devre düzgün çalışıyor bu problem neden kaynaklanır sizce bilgisi olan var mı acaba...
Bilgi paylaştıkça artar..

Mucit23

Deney set ile alakalı olabilir. Belki Herhangi bir yoldan İlgili pinler birbirleriyle bağlantılıdır. Eğer A portu giriş ise led yanabilir. Kartı İyice bi incele
Hangi pici kullanıyorsun. Başka bir pic ile denedinmi?

picman

pic16f84 pic i yerinden söktüm soketteki vcc ucundan yine soketteki RB0 ucuna atlama yapıyorum doğru led yanıyor bütün çıkış uclarına vcc den atlama yapıyorum doğru ledler yanıyor. programdan kaynaklı bir problem olabilirmi acaba... ama proteusta çalışıyor anlamadım ben bu işten birşey

Mucit23

Yazılımı görmeden bişey söylemek pek mümkün değil. Herşey olabilir ama İlginç bir durum açıkçası

mozkan87

Bu deney setinde 2 tane 18pin soket var hangisini kullandınız. İki soket içinde port baplantıları farklı kontrol edin.

http://www.mikroe.com/pdf/easypic4/easypic4_layout.pdf

picman

başka bir yerde devreyi kurdum çalışıyor. benim bord da bir problem var sanırım yardımlarınız için çok teşekkür ederim . ama pic in takılı olduğu soketteki vcc ucundan porta ve b deki pinlere atlama yapıyorum. yani pinlere 5v veriyorum. bord üzerindeki doğru ledler yanıyor ama pic i takınca b ve a portundaki pinler karışıyor. devre yi başka yerde kurdum düzgün çalışıyor. pek anlamadım bende.

mozkan87

Alıntı yapılan: picman - 06 Nisan 2012, 11:51:37
başka bir yerde devreyi kurdum çalışıyor. benim bord da bir problem var sanırım yardımlarınız için çok teşekkür ederim . ama pic in takılı olduğu soketteki vcc ucundan porta ve b deki pinlere atlama yapıyorum. yani pinlere 5v veriyorum. bord üzerindeki doğru ledler yanıyor ama pic i takınca b ve a portundaki pinler karışıyor. devre yi başka yerde kurdum düzgün çalışıyor. pek anlamadım bende.

Bu çok garip bir sorun ama böyle birşey olamaz aynı pic ile devreyi dışarıda kurup doğru şekilde çalıştırıyorsunuz ve ayrıca kart üzerindeki pinlere 5 v verdiğinizde doğru ledler yanıyorsa bu işte bir terslik var. Bu ikisi bir çelişki. Benim sorduğum soruya cevap verebilirmisiniz? Hangi 18 pinlik soketi kullanıyorsunuz ve hangi işlemciyi kullanıyorsunuz.