GP2Y0A21 mesafe sensöründe okuma problemi

Başlatan codabas, 03 Nisan 2012, 23:58:34

codabas

merhabalar
robot projemde sharp GP2Y0A21 mesafe sensörünü kullanıyorum. sensör 10-80 cm de analog 2.3 ile 0.5 v arası çıkış veriyor. ancak sensör 80cm den sonra 10cm gibi yine 2.3 v vermeye başlıyor. neden olduğunu çözemedim.
bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim.

saygılarımla...
Sakarya End. Meslek Lisesi Robot Klübü robotizm.net

elektroacemi

Nasıl yani 80 cm den sonra 10cm gidince yani 90cm demi 2.3 V veriyor... Doğru anlamışsam bu gayet normal geldi bana çünkü sensör seninde yazdığın gibi 10-80 cm arası çalışıyor...

codabas

10cm de 2.3v başlıyor 80cm ye gelince 0.5v ulaşıp kalması gerekirken birden 2.3v vermeye başlıyor. hatta kare dalga gibi bir 2.3 oluyor bir 0.5v. saçmalamaya başlıyor...

fatihinanc

Çıkışın stabil olması için Vcc ve GND arasına en az 10uF kondansatör koymanız gerekiyor. Bu arada besleme gerilimi nedir ?
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

tmhzkhzhz

iyi gunler

bildigim kadariyla kullandiginiz mesafe sensoru infrared led le yaydigi isigin yansiyan acisina gore analog deger cikariyor
10 cm altinda ve 80 cm uzerinde mesafelerde yansima acisi artik sensor tarafindan algilanamadigi icin yanlis deger cikariyor
bunu sizin mikrodenetleyici yaziliminizda anlasilir hale getirmeniz lazim

ornegin
sensorden gelen voltaj normal degerlerde ise mesafae hesabi yap

sensorden gelen deger kisa mesafae icindi fakat robot hareket etti ve uzak mesafe degeri olustu ve ve daha sonra anlamsiz ise
robotun onunde 80 cm den daha uzakta bir engel var

sensorden gelen bilgi anlamsizdi robot hareket etti ve 80 cm den daha az mesafe icin anlamli deger geldi daha sonra 10 cm kadar
anlamli bilgi geldi ve biraz daha ilerleyince anlamsiz bilgi geldi ise
robotun onunde 10 cm den daha kisa mesafesinde engel var

ve benzeri olasiliklar icin olusan olaylari yaziliminizda anlamli hale getirmeniz lazim

codabas

sorun çözüldü. devreyi besleyen piller zayıflamış.
nelerle uğraşıyoruz nerelere takılıyoruz :)