Kablosuz güç iletiminin sınırları nedir?

Başlatan gambit1244, 05 Nisan 2012, 01:56:50

gambit1244

merhaba ciddi bir proje var arkadaşlar
daha oncede yazmıştım fakat ozamanlar proje tam oturmamıştı şimdi ihtiyaç durumuna dönüştü
aramızda kablosuz elektrik iletimi hakkında deneyimi olanlar varmı

5 cm uzaklığa kablosuz olarak 12 volt 2-3 amper gibi bir güç basmam gerekiyor
boyle birşey mümkünmüdür nasıl bir anten tipi ve boyutu gerekir tabi
bu konuda bunalmıs hocam bana lisans gerektirmeyen frekanslarda yayın yapabileceğimi soylemişti nitekim haklıydıda
nasıl bir yol izlemem gerekir araştırmaya nerden başlayabilirim
neticede bunun yapılabildiğini biliyorum youtube da 12v 1amper yani 12w güç aktaran projeler var fakat bunun sınırı nedir
3 5 amper basmak imkansızmı yada sınırları belirleyen faktörler nelerdir

Tabletop Wireless Electric Power Demonstrator, Overview

sanırım aradığım cevaba biraz yaklaştım alttaki videoda 13 mhz ism bandında yayın yapıyormuş several watt iletilebilir diyor ama ufacık ampul takmış buda ilginç tabi
Wireless power transfer via inductive resonant coupling
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

aslan_korhan

Güçlü bir osilatör yapacaksın. Bunun LC tank devresi ise güç aktarım kısmı olarak çalışır ayni zamanda frekansı belirleyecek.
Düşük frekans kullanırsan daha iyi olur. Örnekteki gibi 13MHz civarı olabilir.
Hem bobinin daha büyük olur ve sinyali ucuz malzeme kullanarak üretmiş olursun.
Piyasada bulabileceğin IRF mosfetler ile yapabilirsin. 2 Mosfet, 3-4 Direnç, 2-3 Kondensatör ile vericiyi yapabilirsin.
Alıcı da ise Yine ayni tip LC tank devresi yapıp bunun çıkışını hızlı shotky diyotlar ile doğrultacaksın. Tabi birde voltaj regülatörü koyman gerekir.
Yaklaşık 36W aktarmak istiyorsan nerden baksan 60-70W gücünde bir verici yapman gerekecek.
Sadece 5cm mesafe olacağından çok rahat çalışır.

Ben 12V'de çalışan 20W'lık bir verici ile 220V-25Watt'lık bir halojen lambayı çok rahat yakabiliyorum ( Lambanın bacakları boşta ve tank devresi yok fakat frekans baya yüksek ).
Hatta lambayı 220V'ye direkt bağlamaktan daha çok ışık veriyor.
Fakat olay biraz karışık, yani lamba uçlarına 220V gidiyor gibi düşünme. Aslında sadece Flamanın şeklinle alakalı. Yani Flaman resonanza geliyorda ondan yanıyor.
Flaman ortadan kopuk olsa bile yanıyor  :) 6Volt ile çalışan başka bir lamba kullandığımda ya hiç ya çok az yanıyor.
Anlayacağın elektrikte kullandığımız formüller bu iş için birebir kullanamıyoruz...

http://www.solderingpoint.com/projects/rfpp/pushpull.php

Burada bir örnek ve açıklaması var. Fakat frekansı tam sabitleyemeyeceğinden ve çektiğin akım bile frekansı değiştireceğinden etraftaki bir çok cihazı etkileyecektir.
Filtre olayı zaten yok bu tip bir osilatörde. 13MHz'de kullansan bile 3-4GHz bölgesine kadar etrafta ne var ne yok etkiler rahatlıkla :o

Verdiğin 1. Video'daki devre için geçerli bu olay. 2. Video'da ise PLL'li frekansı tam sabit bir osilatör var.
PLL olması bile çok gerekli değil, bir PIC ile bile direkt PWM üretip yapılabilir.
Sonra bu sinyal kademe kademe istediğin güçe yükseltiliyor ve çok iyi filtre ediliyor ve antene veriliyor.
Fakat maliyet çok artar böyle bir şey yapmak istersen...

Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

aslan_korhan

Aslında bir trafo kullanılıp yapılabilir belki.
Yani Verici kısmında Nüvenin sadece "E" şeklindeki saçlara 220V bir bobin saracaksın ve direkt 220V'ye takacaksın.
Al sana 50Hz'lik bir verici.
Alıcı'da ise yine "E" saçından 12V'luk bir bobin saracaksın ve voltajını normal bildiğinden köprüdiyot-kondensatör-regülatör şeklinde alacaksın.

Çalışır fakat 220V kısmı çok ısınacaktır ve kayıp çok olacaktır...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

gambit1244

çok teşekkür ederim bilgiler için rahatlıkla yapılabilir kısmı içime su serpti :)
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

z

Devasa E nüve kullanmıyorsan E nüve ile ancak bir kaç cm den enerji nakledebilirsin.

İşin sırrı magnetik alan çizgilerinin ne kadar uzağa gönderileceğinde yatıyor. Bu nedenle bu tip uygulamalarda hep hava göbekli geniş çaplı bobinler kullanılıyor.

E nüve kullanıldığında E nin boştaki ayakları civarından magbetik çizgiler dönüverir ve yolunu tamamlar. Magnetik alan çizgileri kısa yolu çok sever.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

f15eagle

merhaba,
Aynı konu ile bende ilgileniyor deneme yapıyorum, hatta bir başlık açmıştım
https://www.picproje.org/index.php/topic,38441.0.html

yalnız ben daha küçük güç aktarımı yapmak istiyorum en fazla 5w gibi.
işaret üretici ve lc tank devresi hesaplarında nasıl bir yol izlemem faydalı olur ?
bulduğum bi örnek doğrultusunda 100khz kare işareti 1 IRFZ44 ile bobine aktardım  5-10 cm uzaktaki ledi yakabiliyorum. bobin 10uh kapasitelerde 22nf.
bahsettiğiniz gibi 13mhz gibi frekanslara çıkmam gerekir mi yoksa onlar daha büyük yükler için mi gerekli ? yardım ederseniz sevinirim

mozkan87

@gambit1244
Hocam sizin videoda several hundred watt demiş. ;D Ama sizin dediğiniz gibi sadece 1 tane lamba yakmış.

Bu frekanslarda bu güce çıkınca bu sistemin insan bulunan ortamda çalıştırılması bence iyi olmaz. Nihayetinde mikrodalga. Evlerde kullandığımız mikrodalga fırınlar 2,5 GHz civarında çalışıyormuş onlar su moleküllerin iyonlarştırabildiğine göre bu frekanstaki bu güçler insanı bile iyonlarına ayırabilir.(bu söylediğm 2. videodaki gibi bir sistem için geçerli)

gambit1244

hehe yok hocam ya ne iyonlaşması several kısmı sallama olmuş dediğin gibi
hele bir yapalımda fazlalığı faraday maraday bi kafese tıkıcaz yapcak bişey yok :DD

-Hasan-

Peki arkadaşlar aşağıdaki şey doğru olabilirmi? Madem konusu açıldı sorayım.  :) Bir ara internette Mısır Piramitleri ile ilgili bir araştırma yaparken aşağıdaki videoya rastladım:

Mısır Piramitleri alternatif elektrik üreten dev elektrik santralleriydi (kablosuz enerji)

Ne diyorsunuz?

gambit1244

kendisine harun yahya diyen salak adamın videosu bunlar
mantıklı olsada inanmam :D

agora_meyhanesi42

www.turksan.com/kablosuz-elektrik-aktarimi.html/    bu linkte rezonans induksiyonu yöntemi diye bir yöntem anlatiliyor gerçekten kablosuz iletim ilginç bir konu bende ilgileniyorum
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...