PIC SIM IDE assembler MPLAB assembleri anlamıyor.

Başlatan oguzerdal, 05 Nisan 2012, 16:24:47

oguzerdal

MPASMde yazdığım çalıştırdığım hatasız asm programı Pic Sim Ide simulatöründe assemble ettiğimde bir sürü hata veriyor. bunu  nasıl öğreneceğiz. yani editör farkı var belli ki. Helpi nerededir bulamadım ..

Tagli

Bir örnek verebilir misin? Yani kod ve ona verilen hata mesajı olarak.
Gökçe Tağlıoğlu

oguzerdal

ilginiz içim çok teşekkürler. resim veya asm dosyası akleyemedim. :-[
........#DEFINE BANK0 BCF STATUS,5
UNRECOGNİZED İNST. DEMİŞ.

.......STATUS   EQU 3  ( DUPLICATE LABEL DEMİŞ )

İLAVE YAPABİLSEM DAHA İYİ OLABİLİRDİ TABİİ AMA :) YAPAMADIM.
YANİ BUNUN ASSEMBLER EDİTORUNU NEREDEN OKUYABİLECEĞİMİ BİLSEM OKUYACAĞIM.

Tagli

Asm öğrenmeye başladığım günlerde PIC Simulator IDE kullanıyor ve kodları onun editöründe yazıyordum. O günleri pek hatırlamıyorum, üzerinden yaklaşık 4 sene geçti ama aklımda kaldığı kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım:

STATUS EQU 3'ün neden hata verdiğini hatırlıyorum. Her ne kadar sen programın başında, tanımlamaların içinde bulunduğu bir inc dosyası göstermesen de (normalde programın başında böyle bir dosya gösterilir), programda PIC modelini seçmiş olduğun için o model için geçerli bazı standart tanımlamalar otomatik olarak ekleniyor. Yani, STATUS zaten tanımlı, bunu senin yazmana gerek yok. O satırı silebilir ve programın içinde STATUS ifadesini kullanabilirsin.

İlk sorunun sebebinden emin değilim ama tahminimce PIC Simulator IDE, MPLAB'de geçerli pek çok ifadeyi (directive) tanımıyor. Bu kısmı silip programda gerekli gördüğün yerlere uzun uzun BCF STATUS,5 yaz. Bu programda bunun kısa yolu var mıdır bilmiyorum ama MPLAB'de banksel ifadesi ile yapılıyor bu işlem.

Ve bence kodlamayı PIC Simulator IDE üzerinde yapma. Sonuçta bu üçüncü kişilerce yazılmış (aslında galiba tek bir adam yazmış) bir program ama Microchip MPLAB IDE'nin yerini tutamaz ve onun sağladığı konforu sunamaz. MPLAB ile oluşturacağın .hex kodlarını PIC Simulator IDE ile deneyebilirsin ama dediğim gibi, editör ve assembler olarak bu programı kullanma bence.
Gökçe Tağlıoğlu

oguzerdal

doğru söylüyorsunuz. Microchip'in kataloğunda ne varsa ona uymak lazım aslında. profesyonel düşünce bunu gerektirir. tabii PIC SIM IDEnin de görüntüsü çok güzel, ilkokul çocuklarının resimli kitapları gibi. :) . ilginize çok teşekkürler.