Akü şarj etmek

Başlatan orcunkubilay, 05 Nisan 2012, 19:00:40

orcunkubilay

Merhaba arkadaşlar bilgisayarımın güç kaynağı vardı ama son zamanlarda herhalde aküsü bittiği için bilgisayarı elektrikler kesilince çalıştırmıyordu bende içini açtım aküyü çıkardım ve aküyle bir led çalıştırığımda led yandı şimdi ben bu aküyü normal 12 volt üzerinden beslemek istiyorum acaba bunun için bir elektronik devre kurmam lazım mı yoksa direk 12 volttluk bir trafonun uçlarını akünün uçlarına bağlasam akü şarj olur mu   
Akü:12volt---28 watt

orcunkubilay

cemilkendir

şarj akımını sınırlaman gerekir

https://320volt.com/12-volt-7-amper-aku-sarj-devresi/

nette daha bir çok şema ve kaynak var.....

mecharon

UC3906'ya da bakabilirsin.
Her zaman daha iyisi vardır.  İsmail H. ŞANLITÜRK

HeCToR

LM338 Devresi senin için yeterli olabilir datasheetten uygulama yapabilirsin akünüz kaç Ah
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

orcunkubilay

Akünün Ah'ini vermemiş onu nasıl öğrenebilirim?

HeCToR

28W/12V=2.3 Ah Yani 1 saat boyunca bu aküden 2.3 A çekebilirsin demek yalnız bu süreç akü markalarına göre yani kalitesine göre zamanlaması değişebilir

quaint

slm Öncelikle o akü kesin bozulmuştur.Ups lerde en fazla 2 yıl içinde akünün ömrü biter.normal bir ups ise 600VA civarı ise 7AH dir.

HeCToR

Kuru tip akü standartlarında üzerinde imal tarihi bulunmalıdır görebilirsiniz

tmhzkhzhz

iyi gunler

ups den cikarttiginiz akunun bir led yakmasi akunun saglam oldugu anlamini tasimaz
fakat ihtimal olarak  ups in sarj devresinin arizali olmasida var yeni aku takip deneyin bence
yada aku sarj teknikleri hakkinda bilgi edinmek isterseniz
alttaki adresteki yaziyi okuyabilirsiniz butun detaylari anlatilmis

http://antrak.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=1665&Itemid=55

akunuz tam saglam olmasa bile eger elektronikle ugrasiyorsaniz bazen kullanilabilir tabi performansini bilmiyorum

ben hurdacilara giderken aku degilde sarj li kalem pillerden yaptigim batarya blokunu yanimda goturuyorum buldugum cihazlari test
etmek icin aku sorun oluyor cunku kursun asit akunun asitinin akma ihtimali var

mecharon

Aküyü değiştirin o zaman. Devrede arıza olması çok düşük bir ihtimal.
Her zaman daha iyisi vardır.  İsmail H. ŞANLITÜRK