konser amfisi

Başlatan bulut_01, 08 Nisan 2012, 12:18:19

bulut_01

öncelıkle bütün arkadasları selamlıyorum dün aksam tarsusda konser vardı. murat boz ve hadise çıkdı.konserde en önlerdeydık benım merak ettıgım ordakı amp kaç wattır 2  tane acık alan kolunu vardı her kolona 2 tane kablo gıdıyordu her kablonun kesiti  2 cm fazlaydı bu amp çıkışları mosfetmidir ? yada IGBT ? bide bu amp class AB sanırım class D olanı varmıdır. kalıteleri nasıldır class AB İLE class D nin bu konuda yorumlarınızı bekliyorum 
YENİLMEZ..

bulut_01

bu konuda kimse yorumu yok mu  :o
YENİLMEZ..

malpaslan1979

google tamircihasan diye arat kendisine ait forumu da var adamın tek işi seslendirme sistemleri ondan bol bol cevap alırsın.

bulut_01

ben kendısını tanıyorum benım bekledıgım yorum bu sıtedekı arkadaslarda bıldıgını paylaşsın herkez.
YENİLMEZ..

t2

Maxim

öyle bir standartmı var?
mosfet kullanmak zorundamı adam ? yada IGBT ?
içini açmadan kim bilebilir ?

pisayisi

Bahsettiğiniz amfiler genelde class d kuvvetlendiriciler içerir. Çıkışlarında paralel bağlananlar hariç, 4 ya da 2 adet fet vardır d sınıfı kuvvetlendiriciler dijital sistemlere de kolay monte edilebilmeleri bu iş için özelleşmiş entegrelerin yaygınlaşması, güç kayıplarının ve total harmonik distorsiyonun daha az olması nedeni ile tercih  ediliyorlar.
Ancak clas ab kuvvetlendiricler güç kaybı açısından daha kötü durumda olsa da bunun temel sebebi, örneğin class d amfilerde hoparlorde yüklenen enerji güç kaynağına geri dönebilirken özellikle batarya beslemeli sistemlerde avantaj sağlayabilyor. Şimdilerde cep telefonu amfilerinin hepsi class d dir. Clss ab de ise band genişliği çok daha yüksektir.4 mhz band genişliğine sahip bir ses kuvvetlendirici class ab ile yaparsınız ancak class d ile olmaz. Bana kalırsa class ab kuvvetlenciriclerde ses daha etkileyici ve her frekans kendini hissettirerek duyulur. Class d sonuçra örneklemeli bir sistem halinde ses sinyalini testere dişli işaretle kıyaslayarak fetleri sürmekte. Bu da orjinal işaretin sayısal olarak örneklenmesi gibi düşünülebilir. Ve band genişliği ciddi oranda düşer. Kulaklar 20khz in üstünü algılamıyor deselerde band genişliği yüksek bir kuvvetlendirici de her zaman daha etkileyici bir akustik alırsınız bu benim kulak tecrübem ;D
Murat

bulut_01

Alıntı yapılan: pisayisi - 09 Nisan 2012, 11:36:53
Bahsettiğiniz amfiler genelde class d kuvvetlendiriciler içerir. Çıkışlarında paralel bağlananlar hariç, 4 ya da 2 adet fet vardır d sınıfı kuvvetlendiriciler dijital sistemlere de kolay monte edilebilmeleri bu iş için özelleşmiş entegrelerin yaygınlaşması, güç kayıplarının ve total harmonik distorsiyonun daha az olması nedeni ile tercih  ediliyorlar.
Ancak clas ab kuvvetlendiricler güç kaybı açısından daha kötü durumda olsa da bunun temel sebebi, örneğin class d amfilerde hoparlorde yüklenen enerji güç kaynağına geri dönebilirken özellikle batarya beslemeli sistemlerde avantaj sağlayabilyor. Şimdilerde cep telefonu amfilerinin hepsi class d dir. Clss ab de ise band genişliği çok daha yüksektir.4 mhz band genişliğine sahip bir ses kuvvetlendirici class ab ile yaparsınız ancak class d ile olmaz. Bana kalırsa class ab kuvvetlenciriclerde ses daha etkileyici ve her frekans kendini hissettirerek duyulur. Class d sonuçra örneklemeli bir sistem halinde ses sinyalini testere dişli işaretle kıyaslayarak fetleri sürmekte. Bu da orjinal işaretin sayısal olarak örneklenmesi gibi düşünülebilir. Ve band genişliği ciddi oranda düşer. Kulaklar 20khz in üstünü algılamıyor deselerde band genişliği yüksek bir kuvvetlendirici de her zaman daha etkileyici bir akustik alırsınız bu benim kulak tecrübem ;D

öncelıkle teşşekkür ederim verdiğin bilgiler için bu cevaba söyle bir soru doguyor gelişmiş class D mi yoksa class AB mi ? en kaliteli ve verim  acısından yuksek class d verım bakımından class AB önünde gibi.
YENİLMEZ..

fahri-

Amp.ler ler A, B, AB, C, D gibi ve ara değerlerde olabilirler. En verimlisi D en verimsizi A olur. Ama yükseltilen sinyalde en az distorsiyon A da en fazlada D de olur. Bu verimlilik ve distorsiyonda kendinize gerekli optimum noktayı bulursunuz ve bulduğunuz sınıfta çalışırsınız.