Çok az akım çekecek devre yapmam gerekiyor...

Başlatan erdogan2734, 10 Nisan 2012, 13:07:52

erdogan2734

Öncelikle Herkese Merhaba
        Sevgili arkadaşlar geçenlerde 12 Volt gerilim okuma adında bir konu açmıştım. Yardımlarınızla programı yazdım ve hazır hale getirdim. Şimdide devreyi kuracağım. Devreyi kurarken benden istenen durum devrenin çok ama çok az akım çekmesi. Devrem  3 Adet led ve iki adete (röle yerine) fetten oluşmakta. 12 Volt gerilimle devreyi besleyeceğim. İlk sorum 7805 ile akımsarfiyatı olurmu? Bunun yerine ne kullanabilirim. Ayrıca gerilim okuyacağım için devrede gerilim bölücü kullandım direnç değerleri büyük ama 2. direnç yerine zener diyor kullansam dahamı iyi olur? Devrenin resmini koyuyorum altta değerli fikirlerinizi bekliyorum. Bu arada fetlerin altındaki ledler çalışıp çalışmadığını kontrol amaçlı konulmuştur o sebeple onlara itibar etmeyiniz. Dahili osilatör kullanmayı düşünüyorum bu arada.

Bildiğim tek şey henüz hiç bir şey bilmediğim...

serhat1990

Pek fazla işlem yaptırmayacaksan stand by konumuna alabilirsin işlemciyi , böylece çok az akım sarfiyatı sağlarsın .Kullandığın chip'in datasheet'ini incelemeni tavsiye ederim. İyi çalışmalar.

erdogan2734

Alıntı yapılan: serhat1990 - 10 Nisan 2012, 13:27:38
Pek fazla işlem yaptırmayacaksan stand by konumuna alabilirsin işlemciyi , böylece çok az akım sarfiyatı sağlarsın .Kullandığın chip'in datasheet'ini incelemeni tavsiye ederim. İyi çalışmalar.
Picte sleap modu var. Bu işe yarar diyorsunuz yani ama nasıl?

mdargut

7805 lineer bir regülatör olduğundan akım harcayacaktır. Step down regülatörlere bak bence.

erdogan2734

Şöyle bir devre buldum denemedim ama uygunmudur sizce?

birkan

Uygun değil. 22 k. Arkadas step down regulator entegrelerine bakmanızı tavsiye etmis

erdogan2734

Step down entegre olarak bir şey önerseniz baksam çok iyi olcak. Yazıp aradığımda ilgisiz ilgisiz şeyler çıkıyor.

gtekdemir

serhat1990

Uyku moduna sokmak akım sarfiyatında çok iyi bir kazanç sağlar . Kendi belirlediğin durumlar haricinde pic uyku modunda kalır. Step down regülatörlere örnek lm2576 lm2577 kullanabilirsin . İyi çalışmalar. 

ipek

pic'i 32.768KHZ osilatör ile besleyebilrsin çok az akım çeker uyutamıyorsan işine yarar DS1302 DS1307 RTC çiplerinde kullanılan kristal fakat delay hesaplarını buna göre tekrar

yapman gerekecektir...

regülatör olarakta Low Drop Out regülatör diye arat  zira zener daha çok akım çekecektir.

erdogan2734

Arkadaşlar bir kaç entegre aldım şu anda deniyorum sonuçları bildireceğim. Hayırlı günler...