Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

pbp ile epromdan ses okuma.?

Başlatan usta, 11 Nisan 2012, 00:35:01

usta

Merhaba bazı konular açılmış ama net bir şey yok,  bana eproma kaydeteceğim sesleri belli adreslerle 2r2 olarak okumak istiyorum, 4040 ların yaptıgını yapan yani sayan adreslemeler için tecrübesi olan arkadaşlardan örnek bir kod paylaşırlarsa hem anlamak hep ortaya bir şeyler çıkarmak için yardımlarınızı bekliyorum, konuyla alakalı mesaj atmış cevap yazmış arkadaşlara özel mesaj attım ama malesef yanıt gelmiyor.

Teşekürler.

ete

Okuyacağın dosya boyutunu belirtmemişsin. İşlemcinin kendi epromu mevcut. Genelde 256 by dolayıdadır kapasite. Bu kapasite yetiyor ise,
WRITE  adres, Veri :pause 10 şeklinde bilgiyi 0-255 adresleri arasında istedğin yere kayıt edebilirsin. Birden fazla bilgi aynı anda yazılabilir. Sonunda tek bir yazma gecikmesi verilmesi yeterli olur. Gecikme gereklidir.
Okurken de benzer şekilde READ adres,Veri şeklinde okunur. Okuma gecikmesi verilmesi gerekmiyor.
BU epromlar 8 bitlik adres ve 8 bitlik veri formatı kullanır. Sizin veri biçiminiz muhtemelen 8 bitlik olacaktır işinizi görür.

Kapasite yeterli değil ise harici eprom kullanmak zorundasınız. Onlarda çeşitli kapasitelerde bulunmaktadır. 256 byte -512 byte 1KB 2KB 4 KB 8 KB 16KB diye gidiyor. Bu tür epromlar  genelde iki formatda çalışıyorlar kimisi I2C standart haberleşme protokolünü kullanırç kimiside SPI denilen diğer seri haberleşme protokolünü kullanır. Her ikiside zor değil. Diğer detaylar epromun cinsine göre değişiklik gösterebilir.
Kimisi direk 16 bitlik adres kullanır kimisi 8 bitlik adres ve yanında blok seçme bitleri kullanır. Bu nedenle her şeyi eproma ait data sheet den alıp uygulamak gerekiyor.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

usta

Merhaba öncelikle çevap verdiğiniz için teşekkürler hocam, ben eeprom değil eprom sormak istedim paralel bağlantıda cd4040 ikili sayıcı olarak eproma bağladıgımda ses alabiliyorum sorun bunu bölmek istediğimde çıkıyor bunuda eproma la  2veya 4 gibi bölebiliyorum ama ben bu 4040 ları devreden kaldırmak ve direk epromu ile pic e bağlamak istiyorum ve okumak istedigim adresi yazdığımda şu adresten şu adrese kadar oku demek istiyorum resim ekledim burdan bakabilirsiniz şema henüz tam değil.Umarım anlatabilmişimdir sesi gene 2r2 olarak epromdan çıkartacağım bu şekilde kod yazabilirmiyiz.?_

Teşekkürler.

ete

Yazdıkların çok açık değil.Maksadını hala anlamış değilim. Anlaşılıyor ama bazı şeyler sormadan önce bir konuya açıklık getireyim.
Epromlar ile çalışırken bir adresten başka bir adrese kadar oku ve okuduklarını bana ver diyebilirsin. örnekleri epeyce etrafta geziniyor.
Sonuçta sana 8 bitlik epromdan okunan bir sayı gerekiyor. Onu bir komutla istediğin adresen alıp istediğin yerde kullanabilirsin.
Yapman gereken şey işlemciye bir eprom bağlaman lazım . Bir data hattı bir CLK hattı hepsi bu.
Sonra okuduğun değeri binary olarak R+2R sistemine verebilmek için 8 bitlik portun birini kullanman gerekiyor. Böylece epromdan oku portdan dışarı ver mantığı ile işin halledilebilr.

4040 bir binary sayıcıdır. clk girişinden verdiğin pulslar ile sayarak çıkışlarını binary olarak aktif eder. Bunları anladımda bölme neyin nesidir. Neyi neden bölme ihtiyacı duyuyorsun bunu anlamadım. Sonuçta sayılarla çalışacaksın. Epromda sana ayrıyacak ses dataları olduğuna göre onları okuyup direk 8 bitlik porta yazman işini halledecek iken bölme ihtiyacı nereden geliyor anlamadım doğrusu.

Ete

ipek

hocam arkadaş galiba iki buton kullanacak yada muhtelif switch 'ler ile epromu bölecek
örnek PortA1 bir buton ile uyaralım 0000 dan 3FFF kadar clok'layacak buda örnek daha evvel eproma kayıt
edilmiş ahmet sözcüğünü elde edecek PortA2'yi uyardığı zaman 3FFF den 7FFF kadar clok'layacak Mehmet kelimesine ulaşacak

tabi eprom önceden universal bir programlayıcı ile belli adres bölgelerine kapasitesine göre programlanmış olacak,bura önemli
bir sorun var kayıt hızı ile pic'in tarama yaptığı clok darbeleri birbirine uyumlu olması gerekiyor 8,11,khz gibi standartları mevcut
arkadaşın buradaki koşulları çok iyi açıklaması gerekiyorki tarafınızdan yardım alabilsin.arkadaş eksik açıklamasına karşın ben uydurabildim
çünki genellikle aynı beklentiler oluyor kolaylıklar dilerim...

usta

Sanırım kendi düşümcemde yazdıgım zaman anlaşılabilir diye bölme tabiri kullandım , burdaki bölme konuşma ses kayıtları  normal bölme işlemi değil özürdilirim ipek arkadaşımızın  söledikleri yani anlatmak istediklerimi tercüme etmiş  teşekürler, eproma atıyorum mesela 1 den 10 a kadar bir,iki,üç  diye kayıt yaptım ve bu adresleri biliyorum diyelim ben bunları pic ile port a ya butonlar ekleyerek ve butona bastıgımda hangisine karşılık adresler var ise bu adresleri okuması ve epromdan 2r2 olarak sesin oluşması daha sonra dac bağlamayı düşünüyorum ama şimdilik r2r uygun burda epromdan okuyup pic portlarından r2r olarak çıkması daha uygun ise öle de olabilir birde tabiki ipek arkadaşın yazdıgı clock saat hızı var belli hızda olması gerekiyorki sesi yakalayabilelim 8Khz de kayıt yaptıgımızı düşünerek ben işlemci yükü fazla olmaması açısından ses çıkışını r2r olarak eprom üzerinden göndermesini düşündüm sadece pic 4040 ların görevini yapması sayması yeterli olacaktır diye düşünüyorum.Açıklayıcı yazabilmişimdir umarım.
Teşekürler.

ete

İpek,
Sağolasın. Dediğin gibi imiş. Hiç aklıma gelmemişti doğrusu.

Usta,
Bir programlama dili biliyormusun?. Bilmiyorsan öğrenmeye başlasan iyi olurç Çünki istediklerini yapman işlemci ile mümkün elbette.
Ancak ses işlemlerinde okuma hızı etkin rol oynar yada örnekleme frekansına eşdeğer bir hızda sesleri çaldırman gerekecek. Yoksa istediğin verimi yakalaman zor olur sanırım. Ses işleri ile pek uğraşmadım ama ufak tefek de olsa biraz kulağımda kalan bilgiler var.
İşlemci ne istersen onu yapabilir yeterki sen yaptıracak programı yazmasını bil.  İstediğin bir tuşa bir görev verebilir ve o tuşa basıldığı zaman o görevi icra ettirebilirsin. Görev tek bir komut olabileceği gibi bir komutlar zinciri şeklinde bir çok kmutuda barındırabilir.

Ete

usta

pbp orta seviye biliyorum, bu işlemlerin oldugunu tabiki biliyorum etebey program konusuna çok hakim değilim benimde yardım istemim sebebi budur burda.İstediğim yardım bu değil tabiki, üzerinde çalışabileceğim bir örnek olabilecek bir kod yardımcı olmak veya daha önce konu ile tecrübesi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

Teşekkürler

usta

Forumu araştırdıkca çok isteyen olmuş ama sonuç hiç kimseden çıt çıkmamış bilinenler yüzeysel tekrarlanmış meğer ben ne istemişim böyle :) led animasyon isteseydim şimdiye kadar programı yazıp verilmişti sanırım;) bilgi saklandıkca değerleniyor galiba burda.

ete

Mesajımda belirtmiştim. Epromların değişik çeşitleri var diye. Hiç bir şekilde standart örnek olamaz. Sen önceklikle bir eprom seçmen gerekiyor.
Sonra o epromun haberleşme mantığı uygulanarak örnek verilebilir. Ben bir örnek vereceğim sen sonra farklı bir eprom seçip çalışmıyor diyeceksin. Bu doğrumu sence.
İllaki Örnek istiyor isen yazdığım ders notlarında her çeşit eprom için örnekler mevcutç Araştırdınmı? bence hayır.
Dersler bu forumda da mevcut. Ders-09 notlarına bakman gerekiyor.
Kısa yoldan ulaşmak istersen     http://etepic.com/index.php?topic=20.0 adresine bakıver.

Ayrıca bu forumda her isteyene istediği kodlar yazılıp verilmiyor öyle bir uygulama yok. Burada en azından benim temel amacım bilmeyene bir şeyler öğretmek ve istenilen kodları kendisinin yazmasını sağlamaktır. Bu nedenle sizede benxer şekilde yardımcı olabilirim.

Ete

usta

Merhaba ete bey, öncelikle çok ön fikirlisiniz daha olay başlamadan sayenizde filmin sonunu yazdınız ..aslında şemaya bakmamışınız da orda örnek olarak 27c512  şemada gözüktüğü için tekrar yazmadım, zannederim eprom ile eeprom karışıyor biri seri biri paralel.? her ikiside aynı mantıkla işlem yapılıyorsa onu bilemeyeceğim siz daha iyisini bilirsiniz .Bende yazımın başında komple istediğim şu şu şu gibi bir kod verin demedim  öyle görüyorumki istediğinize tamamını istediginize istediğiniz kadarını veriyorsunuz buna tabiki sözümüz yok zorla olacak hali de yok bu işin hakkımızda olmaz.Dolayısı ile siz zaten baştan önfikirle yaklaştığınız için , benim de gördüğüm o ki havada kalacak bir konu, kibarcası kendi başınızın haline bakabilirsiniz demek istiyorsunuz .Amaçım sizi eleştirmek değil sizin beni eleştirdiginiz kadarı ile size yanıt vermek.Biraz daha sağ duyulu olmayı deneyebilirsiniz.

Saygılar ete bey,